Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt
Šeštadienį kelios dešimtys bekelės mėgėjų išvyksta patruliuoti į pasienį su Baltarusija – akcijos organizatoriai tikisi padėti pasieniečiams kovoti su neteisėta migracija.
Po pietų dalis akcijos dalyvių susirinko šalia Belmonto restorano sostinėje, tačiau tai – tik viena iš kelių vietų, kur šeštadienį renkasi akcijos dalyviai.
„Startuojame Vilniuje, startuojame Kaune, startuojame Panevėžyje ir dar turime porą ekipažų, kurie net iš Klaipėdos važiuos. Tai yra visos Lietuvos akcija“, – BNS sakė akcijos organizatorius Laurynas Juozas Liutkus.
Jo teigimu, patruliuoti į pasienį turėtų leistis apie 70 ekipažų, tarp kurių ne tik visureigiai, tačiau ir keturračiai bei motociklai.
Ekipažai iš visos Lietuvos pajudės į skirtingus pasienio kvartalus ir juose patruliuos iki sekmadienio ryto.
„Esame paskirstę sieną į tris zonas: yra šiauriausias taškas – Visaginas, ten visas galas, tada yra Vilniaus apskrities ir tada apačia – Varėna, Druskininkai ir taip toliau“, – teigė akcijos organizatorius.
„Sieną suskirstėme į 37 kvartalus, kiekviename kvartale norime matyti po du ar tris automobilius. Mes stengsimės kuo daugiau sienos uždengti“, – pridūrė jis.
„Noras padėti pasieniečiams“
Akcijos dalyviai BNS teigė, kad dalyvauti šioje akcijoje paskatino noras padėti pasieniečiams.
36-erių verslininkas Mantas Mikalauskas sakė besiruošiantis akcijoje šeštadienį pabūti kaip įmanoma ilgiau.
„Akcijoje paskatino dalyvauti noras padėti Lietuvos pasieniečiams (...) Kiek galėsime, tiek dalyvausime, bet manau, kad netrumpai pabūsime“, – teigė akcijos dalyvis.
Irgi verslininkas Tomas taip pat sakė, kad akcijoje dalyvauti paskatino patriotiškumas, be kita ko, vyras teigė į akciją žiūrintis rimtai.
„Nebuvo klausimo – kodėl? Tai skatina patriotiškumas. Neskaitau to kaip pramoga“, – kalbėjo 41-erių akcijos dalyvis.
VSAT sveikina iniciatyvą
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis BNS teigė, kad pasieniečiai sveikina iniciatyvą ir laukia informacijos, jeigu akcijos dalyviai pastebės į Lietuvos teritoriją įžengusius migrantus.
„Mes padėkojome už iniciatyvą, viskas gerai, mes tuo džiaugiamės. Jie gali ten būti, važiuoti, jiems buvo duoti visų užkardų telefonai ir paprašyta, kad jeigu kažką įtartino pastebės, tai labai lauksime jų informacijos, kad pareigūnai galėtų išsiaiškinti, kas ten yra“, – teigė pasieniečių atstovas.
Jo teigimu, akcijos dalyviams buvo priminta, kad pasienio ruože reikia turėti asmens dokumentą, o tam, kad patektum į valstybės sienos apsaugos zoną, dar reikia pasirūpinti ir specialiu leidimu.
Akcijos organizatorius L. J. Liutkus teigė suprantantis, kad pasieniečių operacijose jie dalyvauti negali, tačiau tikisi padėti.
„Su pasieniečiais bendravome prieš dvi savaites. Puikiai suprantame, kad nesame statutiniai pareigūnai, todėl dalyvauti jų operacijose mes negalime, tačiau pilietinė akcija gali vykti – jie perdavė mums visų pasienio užkardų kontaktinius telefonus, kad mes galėtume tiesiai bendrauti su jais“, – sakė L. J. Liutkus.
Rekomenduoja važiuoti tik vyrams
Pasak akcijos organizatoriaus, nerekomenduojama, kad ekipažuose važiuotų moterys ar vaikai, nes tai gali būti pavojinga.
„Mes nerekomenduojame į ekipažą priimti nei vaikų, nei moterų, nes tai gali būti pavojinga. Mes neprognozuojame tų asmenų – nežinom, kaip jie gali elgtis“, – teigė akcijos organizatorius.
„Jeigu anksčiau jie ateidavo ir prisiduodavo, kad iškviestų jiems pareigūnus, šiuo metu jie žino, kad bus arba sulaikyti, arba išsiųsti atgal, tai iš jų galima tikėtis visko, todėl netgi rekomenduojame nelipti iš automobilio pamačius migrantus, nekontaktuoti, nekelti kažkokių konfliktų, neeskaluoti situacijos, o tiesiog iš saugaus atstumo pranešinėti“, – kalbėjo jis.
Anot jo, kiekvienas akcijos dalyvis turės susipažinti su specialiu instruktažu ir jį pasirašyti.
„Kiekvienas dalyvis gaus instruktažą, už kurį pasirašys. Instruktaže nurodyta, kad jis negali kirsti geltonai pažymėtos zonos – įvažiuoti į pasienio juostą, jis gali patruliuoti visur kitur“, – sakė L. J. Liutkus.
Akcijos dalyviai, pamatę migrantus, praneš apie tai tarnyboms.
„Dalyvis, pamatęs migrantus, identifikuoja, kiek jų yra, kaip jie atrodo, kur jie keliauja, nuima koordinates ir praneša tarnyboms. Jeigu matysim, kad jie sprunka, bėga, tai lygiai taip pat kaip ir pamatytume girtą vairuotoją kelyje – laikydamiesi saugaus atstumo mes seksime ir koordinuosime judėjimo kryptį kartu su tarnybomis, kad jos žinotų, kur atvažiuoti“, – teigė akcijos organizatorius.
Jis sako, kad šeštadienį rengiama akcija yra pirmasis bandymas, vėliau bekelės entuziastai galės savarankiškai keliauti į pasienį ir padėti pasieniečiams.
Sienos kontrolė Lietuvos pusėje vykdoma sustiprintu režimu, pasieniečiams šiuo metu padeda ir kariai.
Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko per 4,2 tūkst. migrantų. Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių migrantų, jų apgręžta per 5,7 tūkst.
Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija.
BNS