Baltarusijos oligarchas per Lietuvą žaliava aprūpina Baltarusijos gamyklą

pexels-rachel-claire-8112427
Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Nepaisant įtemptų santykių su Baltarusija, Klaipėdoje nuo 2016 metų vasaros veikiantis baltarusiško koncerno „Santa Bremor“ padalinys „Santa Trade“ gyvena aukso amžių – pernai šaldytos žuvies tranzitas per Lietuvą į Baltarusiją tik didėjo, o įmonės su trimis darbuotojais pajamos – šimtamilijoninės, rodo LRT ir užsienio partnerių tyrimas.

Baltarusijos diktatoriui artimas verslininkas sukūrė schemą, kaip susimažinant mokesčius Europoje, aprūpinti žaliava Baltarusijos gamyklą Breste, o mokesčių rojuje – Seišeliuose – krautis neapmokestinamą pelną. Iš Lietuvos grįžtančių mokesčių suma yra kone dukart didesnė nei sumokėtų. 

Aliaksandrui Lukašenkai artimam vieno iš dešimties sėkmingiausių ir įtakingiausių Baltarusijos verslininkų Aleksandro Mošenskio 28-erių dukrai Jana Mošenskaja priklausanti „Santa Trade“ per Lietuvą į Baltarusiją pernai pervežė rekordinį kiekį prekių – šaldytos žuvies ir ikrų: jos pajamos siekė beveik 139 mln. eurų, o pelnas – beveik 3,2 mln. eurų. 

„Santa Bremor“ Lietuvoje nieko negamina. „Mes užsiimam tranzitu. Nieko iš viso nerealizuojam“, – teigė įmonės „Santa Trade“ vadovas Robertas Vansevičius. 

„Santa Trade“ nuo įkūrimo iki pat dabar dirba su neigiamu kapitalu – tai neatitinka Lietuvos įstatymų reikalavimų. VMI nurodo, kad neigiamo kapitalo rodiklis gali kelti klausimų, ar įmonė realiai vykdo veiklą ir siekia gauti ekonominės naudos.

VMI duomenimis, „Santa Trade“ į Lieuvos biudžetą nuo 2016 metų sumokėjo 964 tūkst. eurų mokesčių. Į šią sumą įtrauktas ir sumokėtas pelno mokestis. Tačiau jau pernai bendrovė susigrąžino 637 tūkst. eurų už sumokėtą PVM. O šiemet, negalutiniais duomenimis, Klaipėdos bendrovei gali grįžti kone 1,2 mln. eurų.