PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Rugsėjo 16 d. 07:46

Baigtas „Lifosos“ ir FNTT ginčas dėl pašalinimo iš sankcionuotų įmonių sąrašo

Kėdainiai

„Lifosa“. Alfa.lt nuotr.

Goda VileikytėŠaltinis: BNS


318649

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) iš sankcionuotų įmonių sąrašo jau anksčiau išbraukus Kėdainių fosforo trąšų gamyklą „Lifosa“, taikos sutartimi nutrauktas ir jų ginčas teisme.

Tuo metu byla dėl kitos sankcionuotos įmonės – likviduojamo Rusijos SUEK (Sibiro anglių energetikos kompanija – BNS) padalinio Lietuvoje „SUEK Baltic“ pašalinimo iš FNTT sąrašo sustabdyta, šalims taip pat ketinant susitarti taikiai.

Regionų administracinis teismas rugsėjo 9 dieną patvirtino „Lifosos“ ir FNTT rugsėjo 6 dieną pasirašytą taikos ir bylą nutraukė, BNS pranešė teismo atstovė Sigita Gamulėnienė.

Anot FNTT, byla nutraukta „Lifosai“ iš esmės atsisakius skundo – teismo ji prašė pašalinti ją iš tarptautinių sankcijų apribotų įmonių sąrašo.

„Pradėtas administracinis ginčas su „Lifosa“ buvo užbaigtas pareiškėjai, tai yra „Lifosai“, nebepalaikant skundo reikalavimų iš esmės jų atsisakant“, – komentare BNS teigė FNTT.

„Lifosa“ FNTT direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Stravinsko įsakymu iš sąrašo išbraukta nuo liepos 1-os dienos, o tai padaryta dėl gegužę Vyriausybės priimtų ir nuo liepos įsigaliojusių Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo tvarkos aprašo pakeitimų. Pagal juos į sąrašą įtraukiamos tik tos įmonės, kurioms nėra paskirtas laikinasis administratorius.

Nuo 2022 metų gegužės bendrovės veiklą prižiūri finansų ministrės paskirtas laikinasis administratorius. Pernai gegužę juo paskirtos bendrovės „Valnetas“ įgaliojimai gegužės 22 dieną pratęsti dar vieneriems metams.

Be to, Regionų administracinis teismas rugsėjo 10 dieną sustabdė bylą dėl „SUEK Baltic“ pašalinimo iš FNTT sąrašo. Anot teismo, bendrovė su FNTT ketina sudaryti taikos sutartį.

„Įvertinęs tai, kad skundžiamas FNTT įsakymas Regionų administracinio teismo yra panaikintas kitoje byloje ir šiuo metu jis apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, o galutinis sprendimas neabejotinai turės prejudicinį ryšį su šioje byloje esančiu įsakymu, teismas nutarė stabdyti bylos nagrinėjimą“, – komentare BNS teigė S. Gamulėnienė.

FNTT teigė kol kas šio proceso komentuojanti.

„Proceso su įmone „SUEK Baltic“ komentuoti dar nenorėtume, nes teismui pateikėme papildomų dokumentų, tad procesas nėra užbaigtas“, – komentare BNS teigė FNTT.

Registrų centro duomenimis, „SUEK Baltic“ šiemet ruošiamasi likviduoti. Anksčiau ji pardavinėjo anglį Estijai ir Latvijai, taip prekiavo trąšomis Lietuvoje ir Lenkijoje, be to, bendrovės filialas Didžiojoje Britanijoje prekiavo mikrosferomis, bet nuo 2022 metų balandžio įmonė neveikia, nutrauktos visos sutartys, atleisti darbuotojai, atsiskaityta su pirkėjais ir tiekėjais, sumokėti mokesčiai.

2022 metais „SUEK Baltic“ gavo 6,3 mln. eurų pajamų – 60 proc. mažiau nei 2021 metais (15,6 mln. eurų), ji patyrė 323 tūkst. eurų nuostolį (467 tūkst. eurų pelno). Įmonė akcininkams tais metais išmokėjo 836 tūkst. eurų dividendų.

Tų pačių metų spalį „SUEK Baltic“ buvo didžiausia algas Lietuvoje mokėjusi įmonė, keturiems darbuotojams išmokėjusi po beveik 25 tūkst. eurų (iki mokesčių).

Į sankcionuojamų Lietuvos bendrovių sąrašą įmonė įtraukta dėl sąsajų su Rusijos oligarchu Andrejumi Melničenka, dėl to taip pat buvo įšaldytos jos lėšos.

2022 metų kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas A. Melničenkai buvo įšaldytos ir „Lifosos“ sąskaitos. Dėl to įmonė keletą kartų buvo sustabdžiusi gamybą, o paskutinį kartą neveikė nuo praėjusių metų gegužės iki šių metų birželio.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į Europos Sąjungos (ES) sankcionuojamų asmenų sąrašą.

Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, dirba 937 žmonės.

#LIFOSA#FNTT#GINČAS#SANKCIJOS