Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) neplanuoja uždarinėti sveikatos priežiūros įstaigų regionuose ir net negalėtų to padaryti, nes jų steigėjai - ne SAM. Taip penktadienį, pristatydamas Seime registruojamus teisės aktus, kaip turėtų būti reformuojama sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje, sakė ministras Aurelijus Veryga.
Pasak ministro, reformos tikslas - ne įstaigų skaičius. „Tikslas susitvarkyti aktyvaus gydymo lovų skaičių, užtikrinti pagalbos prieinamumą, darbuotojams - algas ir visa kita“, - sakė A. Veryga.
Kaip pabrėžė Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis patarėjas Gintaras Kacevičius, pacientai iš bet kurio Lietuvos krašto turės pasiekti visą parą paslaugas teikiančią gydymo įstaigą ne ilgiau kaip per valandą.
A.Veryga tikisi, kad Seimas jau šioje sesijoje patvirtins reformą, nes pataisoms pritarė premjeras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, kiti sveikatos politikos formuotojai.
„Kitais metais turėtume pamatyti aiškesnius sveikatos priežiūros įstaigų tinklo kontūrus. Dabar svarbu sukurti tam teisines prielaidas“, - pridūrė ministras.
Pasak A. Verygos, delsiant priimti sveikatos reformą, negalėsime žmonėms, ypač gyvenantiems toliau nuo didelių miestų, užtikrinti kokybiškų ir saugių sveikatos priežiūros paslaugų.
Drauge su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Asta Kubiliene penktadienį spaudos konferencijoje ministras pristatė sveikatos reformą, pakoreguotą po prezidentės Dalios Grybauskaitės veto.
Kaip pabrėžė A. Veryga, pakeitimuose atsižvelgta į prezidentės pastebėjimus ir nuogąstavimus dėl galimų neatitikimų Konstitucijai. Įstaigoms bus privaloma užtikrinti paslaugas visą parą, skubią pagalbą, atitikti kitus pataisose įvardytus kriterijus. Atsižvelgiant į prezidentės pastabas, į tinklą siūloma įtraukti ir privačias gydymo įstaigas“, - vardijo ministras.
Pasak A. Kubilienės, reformos reikalingumu neabejoja nei medikų, nei pacientų bendruomenės, tad laukti nebėra ko.
„Reikia tik suteikti galimybę atsakingoms institucijoms imtis konkrečių darbų, o tai galima padaryti tik priėmus mūsų teikiamus įstatymo pakeitimus“, - sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė.
Pasak A. Kubilienės, pakeitimai nepažeidžia konkurencijos sąlygų, įstaigų tinklo formavimas perkeliamas Vyriausybės atsakomybei, nurodant konkrečius reikalavimus įstaigoms.
Siūloma, kad prie įstaigų valdymo prisidėtų valdybos, praplečiamos jų galios. „Jos neabejotinai prisidėtų prie įstaigų veiklos skaidrinimo“, - sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovė.
„Džiaugiuosi, kad pagaliau bus įtvirtintas nepriekaištingos reputacijos reikalavimas ne tik įstaigų vadovams. Jie jau seniai taikomi valstybės tarnautojams. Dabar įstaigų vadovų kadencijos trunka 5 metus, bet neribojamas kadencijų skaičius. Pataisytame įstatyme kadencijų skaičių siūloma riboti iki dviejų. Mažoms įstaigoms, kurios turi iki 10 specialistų, tai nebus taikoma“, - atkreipė dėmesį A. Kubilienė.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pridūrė, kad reforma taip pat padėtų užtikrinti stabilius medikų atlyginimus, nes dabar tai padaryti labai sudėtinga dėl sveikatos sistemos netolygumų.
Ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Kubilienė, ir ministras apžvelgė naujus Seime registruojamus teisės aktus, kaip turėtų būti reformuojama sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje.
Siekiant kuo efektyviau suformuoti stacionarines paslaugas teikiančių gydymo įtaigų tinklą, siūloma įtvirtinti, kad jis būtų formuojamas tiek iš valstybės įstaigų, tiek privačių įstaigų, jei jos atitinka įstatymo reikalavimus. Šį tinklą formuotų Vyriausybė arba jos įgaliota institucija pagal įstatyme numatytus kriterijus.
Tinklas būtų peržiūrimas ir tvirtinamas kas 5 metus.
Tinklas ir nauja sutarčių sudarymo tvarka turėtų pradėti veikti 2020 metų sausio 1 dieną.
Kaip pabrėžė sveikatos apsaugos politikai, įstaigos, priklausančios tinklui, dėl stacionarinių aktyviojo gydymo paslaugų turės prioriteto teisę sudaryti sutartis su Teritorine ligonių kasa.
Pasak sveikatos apsaugos politikų, pokyčiai šioje srityje - būtini, neatidėlioti ir neišvengiami, todėl siekiama, kad kuo greičiau būtų sudarytos teisinės galimybės jų imtis.
Jei bus pritarta siūlymams, jų autorių nuomone, bus užtikrintos galimybės pacientams gauti saugias ir kokybiškas paslaugas laiku, skaidrinti sveikatos sistemą, kuri vis dar įvardijama kaip viena iš labiausiai korumpuotų.
Pristatant siūlomą formuoti gydymo įstaigų tinklą stacionarinėms paslaugoms teikti, A. Veryga ir A. Kubilienė paaiškins, pagal kokius kriterijus tai bus daroma ir kas jį tvirtins.
Kaip primena Sveikatos apsaugos ministerija, siūlymai parengti įvertinus prezidentės išsakytas pastabas vetuojant sveikatos apsaugos reformą.
ELTA