Automobilių sporto metraštyje – išskirtinis dėmesys Kačerginei

432163585_831753592330415_1987687483689557196_n
Kaunas
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Kauno rajono savivaldybė

Ketvirtadienį Kauno rajono savivaldybėje žurnalistas Juozas Mažeikis pristatė leidinio "Nuo rato iki greičio rekordų. Automobilių sporto istorija“ septintą knygą. Į leidinio pristatymą atvyko Lietuvos automobilių klubo prezidentas Rolandas Dovidaitis, automobilių sporto veteranai Andrius Čygas, Jonas Dereškevičius, Ramūnas Čapkauskas, Rimgaudas Staknickas, kiti lenktynininkai, žurnalistai.

Daugiausiai vietos knygoje skirta Kačerginei – kurortiniam pakaunės miesteliui, be kurio neįsivaizduojama Lietuvos automobilių sporto istorija.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas dėkojo J. Mažeikiui už ilgametį automobilių ir motociklų sporto populiarinimą. „Jūsų aprašyta Kačerginės automobilių trasos istorija, čia pasiektos pergalės – didžiulis stimulas ir veteranams, ir jaunimui“, – kalbėjo meras, prisiminęs, kad ir jo jaunystė prabėgo stebint šioje trasoje vykusias lenktynes.

J. Mažeikis pasakojo, kad Lietuvos automobilių istorijos užuomazgos siekia dar prieškarį: 1924 metais buvo įsteigta Klaipėdos krašto automobilių važiuotojų draugija, o 1926 metais įregistruotas pirmasis Lietuvos automobilių sporto klubas.

Esama žinių, kad Kačerginės šilo keliukuose mėgėjų lygyje lenktyniauta taip pat dar prieš karą. Miestelyje vasaras leisdavo žinomi Lietuvos politikai, gydytojai, teisininkai, ne vienas jų turėjo automobilį, kurio galiomis norėdavo pasipuikuoti.

Vis dėlto 1961 m. įvyko tai, kas ilgainiui Kačerginę pavertė Lietuvos automobilių sporto sostine. Kaune turėjęs vykti SSRS automobilininkų ralio čempionatas privertė ieškoti naujiems greičio ruožams tinkamos trasos. Ir ši trasa buvo atrasta Kačerginę kertančioje Kauno-Šakių plento atkarpoje. Vėlesniais metais ji buvo daug kartų tobulinama, plėtojama, rekonstruojama, kol 1976 m. pritaikyta žiedinėms lenktynėms.

V. Makūnas prisiminė, kad Kačerginės „Nemuno žiedas“ užaugino daugybę žymių lenktynininkų: šalies čempionų, tarptautinių varžybų nugalėtojų, prizininkų. Tai Kauno automobilininkų sporto klubo įkūrėjas, „Kauno ralio“ organizatorius Vidmantas Jonas Čiutelė, tituluočiausias šalies lenktynininkas Stasys Brundza, Kastytis, Arvydas ir Saulius Girdauskai, Vilius Rožukas ir daugybė kitų automobilių sporto meistrų. Čia savo kelią pradėjo ir Dakaro ralio nugalėtojas, motociklininkas Arūnas Gelažninkas.

Pernai Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Susisiekimo ministerija, Lietuvos techninių sporto šakų federacija ir Kauno rajono savivaldybė pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo gaivinti Kačerginės trasą. Šiemet turėtų prasidėti konkretūs darbai.

„Nemuno žiedas yra ne paprasta lenktynių trasa, o vieta, kurioje gimė, vystėsi ir užaugo Lietuvos automobilių sportas, todėl ji turi atgimti ir tarnauti naujoms kartoms“, – pabrėžė meras.

Renginyje dalyvavęs Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Egidijus Janavičius informavo, kad jau yra rengiamas trasos techninis projektas, kuriam įgyvendinti prireiks maždaug penkerių metų.