PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Sausio 9 d. 09:13

Australija susirūpinusi dėl „Meta“ sustabdyto faktų tikrinimo JAV

Pasaulis

„Meta“ / Scanpix

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


338174

Australija yra labai susirūpinusi dėl „Meta“ sprendimo atsisakyti JAV faktų tikrinimo operacijų „Facebook“ ir „Instagram“ platformose, ketvirtadienį pareiškė valstybės ministras.

Vyriausybė, viena iš pirmaujančių dedant pastangas pažaboti socialinės žiniasklaidos milžines, nerimauja dėl internete plintančios melagingos informacijos, sakė iždininkas Jimas Chalmersas.

„Dezinformacija yra labai pavojinga, ir per pastaruosius kelerius metus mes matėme, galima sakyti, jos protrūkį“, – sakė J. Chalmersas nacionaliniam transliuotojui ABC. – Tai labai žalingas reiškinys, kenkiantis mūsų demokratijai. Socialinėje žiniasklaidoje gaunama klaidinga informacija gali pakenkti žmonių psichikos sveikatai, todėl, žinoma, esame dėl to susirūpinę.“

„Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas antradienį paskelbė, kad grupė „atsikratys faktų tikrintojų“ ir pakeis juos bendruomenės pareigūnais, pradedant nuo Jungtinių Valstijų.

J. Chalmersas sakė, kad šis sprendimas kelia „didelį susirūpinimą“.

Vyriausybė investavo į patikimus Australijos naujienų teikėjus, tokius kaip ABC ir nacionalinė naujienų agentūra AAP, kad žmonės turėtų patikimus informacijos šaltinius, sakė jis.

Dezinformacija tapo „vis didesne ir didesne mūsų žiniasklaidos, ypač socialinės žiniasklaidos, dalimi“, sakė iždininkas.

Socialinės žiniasklaidos apribojimai

Australija ne kartą erzino socialinės žiniasklaidos milžinus, ypač Elono Musko „X“, savo pastangomis apriboti melagingos informacijos ar turinio, kurį ji laiko pavojingu, skleidimą.

Praėjusių metų pabaigoje šalis priėmė įstatymus, kuriais uždraudė jaunesniems nei 16 metų asmenims registruotis socialinės žiniasklaidos platformose. Už „sisteminius pažeidimus“ numatytos baudos iki 50 mln. Australijos dolerių (32,5 mln. JAV dolerių).

Tačiau lapkritį parlamente pritrūkus paramos, vyriausybė buvo priversta atsisakyti planų skirti baudas socialinės žiniasklaidos bendrovėms, jei jos nesugebės sustabdyti dezinformacijos plitimo.

Ministras pirmininkas Anthony Albanese trečiadienį sakė, kad palaiko draudimą vaikams naudotis socialine žiniasklaida, nes tai daro poveikį jų psichinei sveikatai.

Paklaustas apie „Meta“ faktų tikrinimo atšaukimą, A. Albanese sakė žurnalistams: „Aš socialinei žiniasklaidai sakau, kad jiems tenka socialinė atsakomybė ir jie turėtų jos laikytis.“

Australijos organizacija „Digital Rights Watch“ teigė, kad „Meta“ priėmė „siaubingą sprendimą“, ir kaltino ją akivaizdžiai nuolaidžiaujant būsimajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui.

AFP šiuo metu dirba 26 kalbomis su „Facebook“ faktų tikrinimo programa.

„Facebook“ moka už faktų patikrinimus, kuriuos atlieka apie 80 organizacijų visame pasaulyje šioje platformoje, taip pat „WhatsApp“ ir „Instagram“.

Australijos faktų tikrinimo tarnyba „AAP FactCheck“ sakė, kad JAV grupės sprendimas neturėjo įtakos jos sutarčiai su „Meta“ Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Ramiojo vandenyno regione.

„Nepriklausomi faktų tikrintojai yra gyvybiškai svarbi apsauga nuo dezinformacijos, keliančios grėsmę laisvoms demokratinėms diskusijoms Australijoje ir manipuliuojančios viešąja nuomone, plitimo“, – sakė AAP direktorė Lisa Davies.

#ŽINIASKLAIDA#AUSTRALIJA#JAV#META#DEZINFORMACIJA
#FAKTŲ#TIKRINIMAS