PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2024 m. Sausio 13 d. 15:37

Aurelijus Šveikauskas. Priežastys, kodėl smulkusis ir vidutinis verslas nesiima e. prekybos

Vilnius

Robertas ŠapalasŠaltinis: Etaplius.lt


288979

Pernai bendrovės „Amazon“ atliktas tyrimas atskleidė, kad net 70 % smulkaus ir vidutinio verslo savininkų Europoje nepasitiki savo jėgomis, kaip plėsti verslą internete, nors dauguma verslininkų pripažįsta skaitmeninimo vertę ir augimo potencialą. Šis bei kiti tyrimai rodo, kad dažniausiai e. prekybos pritaikymą įmonėje riboja vadovų baimė, žinių trūkumas bei rizikos stoka.

Statistikos tinklalapio „Statista“ duomenimis, smulkaus ir vidutinio verslo skaičius Europoje auga – per pastaruosius 14 m. (2008–2022 m.) padidėjo 18 %. Skaičiuojama, kad 2023 m. ES buvo 23 mln. smulkių ir vidutinių įmonių.

Europos Parlamento atliktas tyrimas parodė, kad maži ir vidutiniai verslai nesiima e. prekybos dėl kelių pagrindinių priežasčių – įgūdžių, žmogiškųjų resursų ir laiko trūkumo, mažo klientų prisitaikymo technologijų srityje, nesupratimo ar nežinojimo, kaip veikia e. prekyba.

Kaip teigia „Amazon“, nepaisant kliūčių, su kuriomis susiduria verslas, Europos šalyse smulkios ir vidutinės įmonės yra pasiryžusios siekti skaitmeninės sėkmės ir investuoti į kvalifikacijos kėlimą. Skaičiuojama, kad įmonių savininkai skiria 10 valandų per savaitę ieškodami, kaip išnaudoti e. prekybos galimybes savo verslui.

Internetu apsipirkinėja trečdalis žmonių

2023 m. duomenimis, perkančiųjų internetu skaičius siekė 2,64 mlrd. Tai sudaro net 33,3 % pasaulio gyventojų. Tyrimai rodo, kad per pastaruosius kelerius metus internetinių pirkėjų skaičius auga. Pernai jų buvo 80 mln. daugiau nei 2022 m., fiksuotas 3,1 % didesnis augimas per metus, nei anksčiau. Numatoma, kad perkančių internetu skaičius ir toliau didės – 2024 m. išaugs iki 2,71 mlrd., o dar kitais metais – iki 2,77 mlrd.

Prieš žengiant į e. prekybą svarbu įsivertinti finansines galimybes

Ekspertai pataria, kad drąsiai žengtumėte į elektroninės prekybos rinką, vertėtų pradėti nuo paprasčiausių dalykų. Pirmiausia – įvertinkite savo turimus finansinius išteklius. Detaliai peržiūrėkite dabartinius pinigų srautus ir galimus prekių siuntimo būdus. Išsiaiškinę verslo finansinę būklę ne tik šiuo metu, bet ir po kelių mėnesių, galėsite paprasčiau pasirinkti geriausią e. prekybos platformą. Žinant savo finansines galimybes lengviau spręsti ir dėl prekių pristatymo būdų. Taikant vietinius pristatymo metodus drastiškų trikdžių nebūna, tačiau jei anksčiau nedirbote su tarptautiniu gamintoju ar tiekėju, paskaičiuokite, kiek lėšų galėsite skirti tolimesniam prekių pristatymui.

Pradėdami elektroninę prekybą nenuvertinkite pardavimų strategijos reikšmės. Norint įsitvirtinti reikia ne tik tuščios nišos – turite derinti savo verslą prie populiariausių parduodamų produktų. Net jei jūsų verslas nėra susijęs su populiariausių prekių pramonės šakomis, galbūt yra būdų susieti su jomis savo produktą? Galbūt įmanoma užmegzti partnerystę su įmone, parduodančia populiarius produktus?

Nusprendę, ką pardavinėsite, galite susitelkti į elektroninės prekybos platformą. Galite rinktis pardavinėti per tarpininkus arba sukurti išskirtinę savo verslui. Norintiems sukurti savo verslo elektroninę parduotuvę, gali prireikti daugiau pinigų ir šiek tiek daugiau laiko, kol ji pradės funkcionuoti, tačiau ilgainiui turėsite visišką platformos nuosavybės teisę ir pats užtikrinsite saugią prieigą prie mokėjimo.

Elektroninei prekybai sparčiai braunantis į kiekvieno mūsų gyvenimus, ypatingai svarbu, kad mažų ir vidutinių įmonių savininkai prieš žengdami į e. prekybą gerai įsivertintų savo finansines galimybes. Taip pat verslas turi įsivertinti, ar jų paslauga, produktas turės potencialius pirkėjus internete.