Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
pixabay.com nuotr.
Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Kasdien į lauką vedžiojamų šunų šeimininkai pavasarį savo augintiniui turėtų nuskusti lopinėlį kailio nuo kaklo. Specialistai perspėja: to nepadarius, antkaklis nuo erkių ir jų platinamų pavojingų ligų gyvūno gali ir neapsaugoti.
Mažai šią žiemą miegojusios erkės suaktyvėja vos termometro stulpelis pasiekia pliusinę temperatūrą. Net ir tie gyvūnų savininkai, kurie rūpinasi savo keturkojų apsauga nuo parazitų, gali nežinoti gyvūno sveikatą ar net gyvybę galinčių apsaugoti taisyklių. Svarbiausius 4 patarimus pateikia veterinarijos klinikos specialistai.
Priemonių nuo erkių yra daug: antkakliai, lašai, aerozoliai, tabletės. Visos jos gali būti derinamos tarpusavyje, t.y. – jei šuo dėvi antkaklį nuo erkių ir blusų, tikrai galima sušerti tabletę ar sulašinti lašelius.
„Nerekomenduojama derinti tarpusavyje daugiau nei 2 priemones, taip pat svarbu tos pačios rūšies preparatų nenaudoti kartu, t.y. nemaišyti lašelių su lašeliais, nenaudoti vienu kartu daugiau nei vieną tabletę", – pataria „PetCity" veterinarijos gydytoja Birutė Petraitytė.
Specialistės teigimu, svarbu žinoti, kad antkaklis gali atbaidyti erkes, tačiau negarantuoja, kad joms įsisiurbus šuo nesusirgs. Tuo tarpu tablečių vartojimas neatbaido erkių, tačiau erkei įsisiurbus, ji gauna neurotoksino, todėl nesugeba išleisti seilių su infekcija. Būtent todėl priemonių kombinacija, užsibaigianti repelentais prieš einant į lauką yra pati efektyviausia.
Aerozoliai yra trumpo poveikio priemonė, skirta papildomai, o ne pagrindinei apsaugai nuo erkių. Tuo tarpu lašai gali būti ir pagrindinė priemonė, bet jie rekomenduojami retai maudomiems šunims, nes dažnesnės maudynės mažina lašų efektyvumą ir gali tekti juos vartoti dažniau nei kas mėnesį.
Pastaruoju metu išpopuliarėjusių tablečių nuo erkių veikimas svyruoja nuo 1 iki 3 mėnesių. Tabletės yra tikras išsigelbėjimas maudynes mėgstantiems šunims bei tiems gyvūnams, kuriuos alergizuoja ant odos naudojami preparatai. Taip pat svarbu žinoti, kad mėnesį veikiančios tabletės veikia ne tik erkes ir blusas, bet ir vidaus parazitus, širdies kirminus.
Antkaklių veikimas yra pats ilgiausias, jis gali trukti 2, 6 arba 8 mėnesius. Jie yra atsparūs vandeniui. Paplitęs senas įsitikinimas, kad antkaklis efektyviai veikia savo kvapu ar tiesiog laisvai pakabintas gyvūnui ant kaklo, yra visiškai neteisingas.
„Antkaklių efektyvumas priklauso nuo glaudaus sąlyčio su gyvūno oda. Dėl to svarbiausia juos kuo tvirčiau pritvirtinti prie kaklo. Ilgaplaukiams reikėtų net pakirpti kailį toje vietoje, kad antkaklis intensyviau liestųsi su oda", – pasakoja B. Petraitytė.
„PetCity" specialistai primena, kad erkių sezonu dauguma bando apsaugoti tik šunis, tačiau derėtų nepamiršti ir kačių. Jei išleidžiate katiną į lauką be apsaugos, yra didelė galimybė, kad jis parsineš erkių. Klaidinga manyti, jog jų nėra, pavyzdžiui, Gedimino prospekte – būtent populiariose pasivaikščiojimo vietose „užkrėstų" erkių sutinkama daugiausiai.
Šunims tinkantys preparatai nėra skirti katėms ir net menkiausias kiekis netinkamų lašų gali pražudyti gyvūną.
„Pavojingiausia medžiaga katėms yra permetrinas. Ši medžiaga labai greitai įsigeria į odą ir pažeidžia nervinę sistemą. Net pašalinus ją, gyvūnas gali neišvengti liekamųjų reiškinių sveikatai", – įspėja B. Petraitytė.
Pats pagrindinis patarimas net jei ir naudojate apsaugos priemones - po kiekvieno pasivaikščiojimo lauke būtinai apžiūrėkite šuns kailį, daugiau dėmesio skirdami pilvo ir kojų sričiai.
„Ilgaplaukių šunų kailį pavasarį reikėtų patrumpinti, patartina gerai iššukuoti poplaukį. Taip kur kas lengviau pastebėsite erkes, jeigu jos įsisiurbs, ir laimėsite gyvybiškai svarbaus laiko", – sako „PetCity" augintinių priežiūros specialistė Dovilė Šturienė.
Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia ją nedelsiant ištraukti kartu su galvute, naudojant specialų pincentą. Jeigu nesate tikri, ar susidorosite patys, vežkite augintinį į veterinarijos kliniką specialistams.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad užsikrėtusios erkės šunims gali sukelti babeziozę, Laimo ligą, encefalitą, erlichiozę, anaplazmozę.
„Jeigu jūsų augintinis atrodo nusilpęs, karščiuoja, padidėja jo limfmazgiai, šlapimo spalva tampa rausva arba ruda, galima įtarti, kad jis susirgo babezioze. Užsikrėtęs Laimo liga gyvūnas dažnu atveju ima šlubuoti, praranda apetitą, pakyla jo kūno temperatūra. Tiesa, šie požymiai gali pasireikšti tik po kelių mėnesių. Jeigu įtariate, kad šuo galėjo užsikrėsti, būtinai kreipkitės į veterinarijos kliniką. Gydymo rezultatai priklauso nuo to, kaip greitai yra pastebima liga", – teigia „PetCity" veterinarijos gydytoja.