PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Rugsėjo 29 d. 14:36

Aukso vainike – ir Ignalinos krašto perliukai

Ignalina

Lina KovalevskienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


279283

Nuo rugsėjo 6 dienos Ignalinos krašto muziejuje galima pasidžiaugti rajono liaudies kūrėjų darbų ,,Aukso vainiko“ paroda, kuri skirta Aukštaitijos metams.

Šiuo skambiu pavadinimu Lietuvos liaudies kultūros centro organizuojamos respublikinės parodos-konkursai vyksta jau 19-tą kartą. Siekiama suburti, išaiškinti ir pagerbti geriausius liaudies meistrus, o respublikinio turo nugalėtojas apdovanojamas Aukso vainiku. Rajoniniame ture šiemet sulaukta 19 dalyvių, daugiau nei 400 jų darbų, suvežtų iš įvairių rajono kapelių: Janonių, Biečiūnų, Sabališkės, Vidiškių, Tverečiaus, Dūkšto, Šiūlėnų, Rimšės, Vaišniūnų, Nalivaikų ir Ignalinos. Visi jie be galo šilti, mieli, saugantys mūsų tautos senosios kultūros išskirtinumo ženklus, atskleidžiantys šių dienų ieškojimus.

Susirinkusiems menininkams dėkojo renginį pradėjusi muziejininkė Agnė Galatiltienė, o senųjų instrumentų muzika ir daina pasveikino iš Švenčionėlių atvykusi etnologė Milda Pečkuvienė ir jos vyras Žymantas. Buvo priminta Ignalinos miesto legenda, pasidžiaugta unikalių aukštaitiškų sutartinių skambesiu. Parodoje pristatomus kūrinius vertino Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos darbuotoja, etnologė Sigutė Mudinienė ir Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Juodagalvienė.

Komisijos pirmininkė džiaugėsi pažįstamais kūrėjų veidais ir naujai sutiktais liaudies meno puoselėtojais, jaunesniosios kartos kūrėjais. Ji ypač gyrė gražiuosius šiaudinius sodus, pintines juostas, primityviosios tapybos darbus, pastebėjo puikius lino drabužius, aksesuarus, žolynų kompozicijas. Ši paroda, pasak jos – tai ne tik gražus pasirodymas, bet ir liaudies meno kūrėjų ataskaita visuomenei, liudijanti, kad iš šimtmečių mus pasiekiantys kūrybos simboliai, ženklai ir šiandien neša didelę gyvybinę jėgą.

Renginyje dalyvavęs meras Laimutis Ragaišis pastebėjo, kad tikrai ne visi kuriantys krašto žmonės čia suburti, nes jų, tų neatrastų perliukų, yra tikrai daug daugiau. Tik tas lietuviškas kuklumas, matyt, pristabdo, todėl reikia kviesti, raginti. Juk kai daliniesi, tai ir pats praturtėji. ,,Mūsų kultūros žmonės pamatė, kad šiuolaikiniam pasauly liaudies menas gali sunykti. Puoselėti etnokultūrą pirmiausia yra pirmoji mūsų kultūros politikos užduotis. Matome, kaip tai trapu. Didelės šalys, tautos jau praranda savo prigimtinį išskirtinumą. Todėl ne tik kurti, bet ir tą išmanymą perduoti jaunajai kartai yra labai svarbu. Tai didelė prasmė,“ – kalbėjo meras ir visiems kūrėjams linkėjo šviesių minčių, sveikatos ir entuziazmo.

Nuostabiais, erdves papuošusiais ir sušildžiusiais meniškais darbais, jų kūrėjais taip pat džiaugėsi muziejaus direktorė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė. Ji sakė, kad šią parodą kitą savaitę lankys mokiniai, jiems bus vedamos dailės pamokos. Iš visų darbų bus atrinkti eksponatai Dainų šventės metu Nacionaliniame muziejuje vyksiančiai parodai.

Meras ir muziejaus direktorė įteikė padėkas ir dovanėles visiems parodos dalyviams ir pasveikino net 9 rajoninio turo laureatus: tai Vidmanta Visakavičienė (sodai ir juostos), Jadvyga Gotovskaja (tapyba), Vera Smirnova (tapyba), Audronė Zabulienė (riešinės), Janina Labuckienė (nerti kilimėliai), Nijolė Trinkūnienė (margučiai), Rimantas Medeišis (tapyba), Danguolė Bukėnaitė (siuvinėti drabužiai), Marytė Čeponienė (megztos skraistės).

Nuo parodos atidarymo pradžios muziejaus lankytojai galėjo balsuoti už labiausiai patikusį parodos „Aukso vainikas“ kūrinį ir jo autorių. Sulaukta 56 lankytojų balsų ir jų simpatijos atiteko puikius papuošalus kuriančiai Bronislavai Palevičienei. Na, o „Aukso vainiko“ paroda ignaliniečiai dar galės pasidžiaugti iki spalio 6 dienos. Vėliau laureatų darbai išvažiuos į regioninį turą Antazavės dvare.