REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 2 d. 06:09

Aukščiausiasis Teismas pradeda skundų nagrinėjimą Sausio 13-osios byloje

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


206861

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas trečiadienį pradeda nagrinėti nuteistųjų ir jų advokatų kasacinius skundus istorinėje Sausio 13-osios byloje.

Bylą, kurią dabar sudaro 808 tomai, nagrinės nagrinės mišri išplėstinė septynių teisėjų kolegija.

Byloje gauta 16 kasacinių skundų, iš jų priimta ir bus nagrinėjama 13.

Bus nagrinėjami skundai dėl Olego Morkovskio, Dmitrijaus Filipovo, Viktoro  Romančevskio, Jurijaus Melio, Vladimiro Demidovo, Konstantino Usovo, Jurijaus Strašnenkos, Alberto Galinaičio, Michailo Golovatovo, Grigorijaus Belouso, Sergejaus Panikarovo, Anatolijaus Fefelovo ir Genadijaus Ivanovo nuteisimo.

Teismo atstovė Rimantė Kraulišė BNS sakė, kad posėdyje turėtų dalyvauti 13 advokatų, du prokurorai, bausmę pataisos namuose atliekantis Rusijos pilietis J. Melis dalyvauti posėdyje nepanoro.

J. Meliui anksčiau skirtą septynerių metų laisvės atėmimo bausmę pernai metų kovą Apeliacinis teismas padidino trejais metais ir skyrė jam subendrintą dešimties metų laisvės atėmimo bausmę. Rusijos pilietis buvo viename iš tankų sovietams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą.

Nukentėjusieji ir Generalinė prokuratūra nuosprendžio neskundė.

Lietuvos apeliacinis teismas pernai kovo 31 dieną nusprendė iš dalies patenkinti dalį skundų dėl ankstesnio Vilniaus apygardos teismo sprendimo ir pakeisti bausmes byloje nuteistiems J. Meliui ir G. Ivanovui bei dar 14-kai nuteistųjų. 

Dviem nuteistiesiems bausmės buvo sušvelnintos, likusiems – sugriežtintos. 

Šioje byloje nuosprendis paskelbtas 67 kaltinamiesiems, jie nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis.

Dauguma kaltinamųjų šioje byloje nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti. 

Solidariai iš nuteistųjų tėvo per sausio įvykius netekusiam Robertui Povilaičiui anksčiau priteista 50 tūkst. eurų, jo mamai Onai Povilaitienei – 75 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimui, Lietuvos valstybei – 10,8 mln. eurų turtinei žalai atlyginti.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

2019 metų kovo 27 dieną Vilniaus apygardos teismas dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų nuteisė 67 asmenis, jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų laisvės atėmimo. 

14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas buvęs sovietų armijos Vilniaus garnizono vadas Vladimiras Uschopčikas, buvusiam KGB karininkui M. Golovatovui buvo skirta 12 metų nelaisvės. 

Prokuratūra ne kartą pažymėjo, kad Sausio 13-osios byla yra reikšmingiausia ir didžiausia Lietuvos teisėsaugos istorijoje byla.

1999 metais kitoje Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų kalėti buvo nuteisti šeši asmenys – Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius, Juozas Kuolelis, Leonas Bartoševičius, Stanislavas Mickevičius ir Jaroslavas Prokopovičius. S. Mickevičius neatvyko išklausyti nuosprendžio ir pasislėpė nuo teisingumo.

Šią bylą sudarė daugiau nei 300 tomų, tada prieš teismą stojo tik šeši kaltinamieji, nes tuomet įstatymai neleido kitų šios bylos kaltinamųjų teisti už akių. 

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA