PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 1 d. 17:04

Dėl migrantų perkėlimo į Kybartų pataisos namus atvykę viceministrai susirinkusiųjų neįtikino

Marijampolė

K. Radzevičienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


186519

Pirmadienį (rugpjūčio 30 dieną) Kybartų „Saulės” progimnazijoje įvyko svarbus valdžios atstovų susitikimas su miesto bendruomene bei Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijų viceministrais. Žinia apie tai, kad į Kybartus bus perkeliami migrantai ir uždaromi Kybartų pataisos namai buvo netikėta ne tik rajono valdžiai, bet ir visiems kybartiečiams. Panaikinus Marijampolės pataisos namų Kybartų sektorių čia planuojama apgyvendinti 800 migrantų, o patys pirmieji (nuo 18 iki 40-ies metų) turėtų apsigyventi jau spalio pradžioje.

Susitikime su Kybartų bendruomene dalyvavęs Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka akcentavo, kad šiuo metu labai trūksta aiškumo, o didžiausias klausimas – ar pavyks išsaugoti visas darbo vietas.

 „Jaučiuosi nekaip, kadangi apie kai kuriuos sprendimus sužinojau iš žiniasklaidos. Iki šiol labai trūksta aiškumo ir oficialumo. Žmonės privalo žinoti, kokie procesai šiuo metu vyskta, kas yra numatyta Kybartuose“, – nusivylimo ir baimės dėl artimiausių pokyčių ne tik mieste, bet ir Kybartų pataisos namuose neslėpė meras.

Kybartų bendruomenės pirmininkas perdavė žinutę nuo gyventojų

Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius susirinkime išsakė aiškią poziciją apie tai, kas šiuo metu labiausiai neramina žmones: „Galiu drąsiai teigti, kad toks klausimas, kiek egzistuoja Kybartai, yra keliamas pirmą kartą, nes šiandien mes matome itin sudėtingą situaciją. Dabar mus lydi baimė dėl migrantų, kurie netrukus bus įkurdinti pataisos namuose. Būtina atsižvelgti į tai, kad apie 170 žmonių, kurie iki šiol dirbo Kybartų pataisos namuose, gali likti be darbo, nes tikrai ne visi galės važiuoti į Marijampolę ir dar toliau. Kybartiečių vardu prašome dar kartą pagalvoti apie numatytus sprendimus ir nedaryti radikalių žingsnių. Šiuo metu gyvename nežinioje ir iki šiol nesulaukiame atsakymo, ar migrantai galės laisvai vaikščioti po mūsų miestelį. Jei taip nutiks, deja, įvyks didelė katastrofa“.V. Katkevičius akcentavo, kad Kybartų miesto „veido“ jau daug metų nepuošia romų tautybės žmonės, o atsiradus ir migrantams, deja, miestelis taps dar „margesnis“.

Kybartų miesto seniūnas Romas Šunokas susitikime taip pat neslėpė abejonių ir nerimo: „Mane labiausiai neramina klausimas dėl šios situacijos ilgaamžiškumo. Ar nebus taip, kad šis procesas per ilgai užsitęs, nes jau išgirdome, kad Kybartų pataisos namai bus panaikinti, todėl taip manyti pagrindo tikrai turiu“.

Seniūnas taip pat teiravosi, ar yra reali galimybė migrantus apgyvendinti ne Kybartuose? Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas atsakė, kad tokia galimybė tikrai yra: „Galima apgyvendinti Vilniuje, Sniego gatvėje, esančiuose pataisos namuose arba buvusiame pasieniečių mokymo centre, Visagine. Klausėme, kodėl pasirinkti Kybartai, tačiau į šį klausimą, atsakymo, deja, negavome“. 

Seimo narys Algirdas Butkevičius kybartiečiams taip pat papasakojo, kokio paaiškinimo jis yra sulaukęs iki šiol: „Telefonu man buvo pasakyta labai paprastai: patalpos šildomos, tiekiamas karštas maistas, yra biblioteka bei internetas, yra sportui skirta erdvė. Žodžiu, tinkama infrastruktūra ir tiek“.

Atvykusius viceministrus kybartiečiai pasitiko švilpimu

Į susirinkimą vėluojančius viceministrus pasipiktinę Kybartų miesto gyventojai pasitiko ne itin svetingai, o salėje pasigirdo ne tik triukšmas, bet iš švilpimas. Susirinkę Kybartų pataisos namų pareigūnai bei miestelio bendruomenė iš viceministrų tikėjosi aiškumo ir vylėsi, kad į visus jų paklausimus bus atsakyta bei surastos galimybės migrantus įkurdinti kitur. Apie numatytus sprendimus pirmasis prabilo vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas, kuris visus informavo apie teisines procedūras, kurios bus vykdomos perduodant patį objektą ir kiek žmonių bus galima perkelti į uždarymui ruošiamus Kybartų pataisos namus:

„Šiuo metu migrantai gyvena palapinėse, pareigūnų vietose, todėl ieškome naujų objektų bei patalpų, kuriose būtų galima juos apgyvendinti. Mūsų dabartinis rūpestis yra nepalikti žmonių palapinėse, todėl šis objektas yra tinkamas” – teigė Vidaus reikalų viceministras.

Teisingumo viceministras Elanas Jablonskas susirinkusius patikino, kad keičiantis kalėjimo statusui, nei vienas darbuotojas nebus atleistas ir visiems bus užtikrintos darbo vietos, tačiau tokie pažadai susirinkusiųjų, deja, neįtikino.

Šiuo metu Kybartų pataisos namuose dirba 176 darbuotojai, bausmę atlieka apie 300 nuteistųjų.

Sumažėtų miesto patrauklumas

Kybartiečiai atvykusių viceministrų drąsiai klausė, kas žmones apsaugos nuo migrantų, jeigu jiems bus leista vaikščioti laisvai po miestą? „Pagalvokite, Kybartuose nėra net policijos nuovados, todėl mums pasidaro juokinga, kuomet kalbama apie kažkokią apsaugą. Pirmiausia reikėtų pagalvoti būtent apie tai“ – apie opią problemą mieste pasakojo susirinkę kybartiečiai.

Viceministrai teigė, kad dėl žmonių saugumo neturėtų kilti problemų, nes migrantams nebus leista išeiti iš teritorijos. Diskusijoje dalyvavęs Administracijos direktorius Vitas Gavėnas taip pat išvardino svarbius argumentus, kodėl sprendimą dėl migrantų apgyvedinimo ir Kybartų pataisos namų uždarymo reikėtų pakeisti.

 „Savivaldybės administracija nuolat ieško lėšų ir galimybių, kad kiekvienais metais būtų galima pagražinti Kybartus, o šiuo metu mieste intensyviai vykdomi įvairūs projektai. Kybartų bendruomenė čia yra sukūrusi puikų turistinį maršrutą, todėl pagalvokime apie tai, kad įkėlus migrantus, deja, bet miesto patrauklumas labai sumažės. Siūlau prieš priimant bet kokį sprendimą labai gerai pagalvoti ir paieškoti kitų galimybių, kur juos būtų galima apgyvendinti“.

Susitikimą ir diskusiją Kybartų „Saulės“ progimnazijoje baigė Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius: „Tikimės, kad mus išgirdote ir šiuos prašymus perduosite, tačiau jeigu nesilaikysite savo duoto žodžio ir jeigu neatsižvelgsite į mūsų išsakytą nuomonę – mero prašysime leidimo organizuoti didesnį gyventojų susbūrimą viešoje erdvėje. Gal tuomet mus išgirsite“.