REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Akmenės visuomenės sveikatos biuras2019 m. Rugsėjo 30 d. 10:52

Atvėsus orams prasideda peršalimo ligų sezonas. Ką būtina žinoti?

Akmenė

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


101143

KAS YRA PERŠALIMAS?

Užkrečiama viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Dažniausiai pažeidžianti nosį, sinusus, gerklę ir kiek rečiau apatinius kvėpavimo takus. Peršalimo ligas sukeliantys virusai gali būti perduodami per orą kosint, čiaudint esant artimam kontaktui (užsikrėtimo rizika ypač didelė uždarose patalpose ir žmonių sambūrių vietose) bei tiesioginio kontakto metu per užsikrėtusio žmogaus sekretu užterštas rankas ar liečiant užterštus paviršius. Ant žmogaus kūno patekę peršalimo ligas sukeliantys virusai išlieka gyvybingi iki 2 valandų.

Peršalimo simptomai dažniausiai pasireiškia per 2- 3 dienas nuo viruso patekimo į žmogaus organizmą ir gali būti nuo vos juntamų iki reikšmingai sutrikdančių sveikatą. Peršalimui būdingas gerklės skausmas, sloga ir nosies užgulimas, čiaudulys, lengvas ar vidutinio sunkumo kosulys. Gali būti nedidelis karščiavimas, bendras silpnumas. Peršalimas nėra pavojingas ir praeina per 3 – 7 dienas. Peršalimas dažniausiai maišomas su rimtesne liga – gripu.

KAS YRA GRIPAS?

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų peršalimą sukeliančių virusų – gripo virusas sukelia ūminę ligą ir yra ypač pavojingas dėl galimų komplikacijų. Gripui būdinga ūmi ligos pradžia, karščiavimas iki 39-40°C, dažnai lydimas šaltkrėčio, galvos bei raumenų skausmų. Vargina bendras silpnumas, nuovargis. Gali būti diskomfortas krūtinėje, dusulys ar sausas kosulys. Skirtingai nuo paprasto peršalimo gripo metu rečiau pasitaiko nosies užgulimas, sloga ar gerklės skausmas. Gripo virusas yra ypač pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Gripas gali komplikuotis bronchitu, sinusitu, ūminiu ausies uždegimu, plaučių uždegimu. Kiek retesnė gripo komplikacija yra širdies raumens uždegimas – miokarditas. Gripo virusas taip pat gali pažeisti centrinę nervų sistemą ir sukelti encefalitą, meningitą bei lėtinių ligų, tokių kaip bronchinės astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, išeminės širdies ligos, cukrinio diabeto, inkstų ar kvėpavimo funkcijos nepakankamumo, paūmėjimą. Atskirti gripą nuo peršalimo ligų yra labai svarbu, nes gripui skiriamas specifinis antivirusinis gydymas per 48 valandas nuo pirmųjų simptomų pradžios gali palengvinti ligos eigą, sumažinti komplikacijų dažnį ir su gripu susijusį mirštamumą.

KAIP APSISAUGOTI NUO GRIPO IR PERŠALIMO?

Labai svarbu nepamiršti profilaktikos:

  1. Dažnai plauti rankas;
  2. Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  3. Nuolat stiprinti imunitetą;
  4. Laikytis poilsio ir darbo režimo;
  5. Būti fiziškai aktyviems;
  6. Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  7. Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
  8. Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  9. Gerai vėdinti patalpas;
  10. Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, gerti daug skysčių, likti namuose;
  11. Kasmet skiepytis nuo gripo.

Kad šaltuoju sezono metu nesirgtume, savo sveikata reikia rūpintis visus metus:

  1. Visus metus būti fiziškai aktyviems;
  2. Kuo dažniau būti gryname ore;
  3. Sveikai maitintis;
  4. Grūdintis.

Rūpinkimės savo sveikata, savimi ir būkime sveiki.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA