Atrinkus naują operos ir baleto teatro vadovę kolektyvas sako esąs sunerimęs dėl ateities

Vilnius
BNS Fotobanko nuotr.
Jurgita Andriejauskaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Paskelbus apie konkursą laimėjusią naują Lietuvos nacionalinio operos baleto teatro (LNOBT) vadovę Laimą Vilimienę, teatro kolektyvas sako esantis sunerimęs dėl savo ateities ir jaučiasi neįvertintas.

Teatro darbuotojai taip pat pabrėžia, kad įstaiga dirba pelningai, o anksčiau administracijoje dirbant L. Vilimienei būta skolų.

„Reaguodami į mus, teatro vadovybę, šokiravusią žinią apie naujojo vadovo poziciją laimėjusią kandidatę bei naujosios vadovės spaudoje pasirodžiusius pareiškimus, kad ji ateina su nauja komanda, kas reikštų mūsų atleidimą arba kaip visada buvo įprasta šių ateinančių žmonių darbo kultūroje, darbuotojų išengimą iš teatro grubaus mobingo būdu, norime išsakyti visuomenei savo poziciją“, – penktadienį paskelbė teatras, ketinantis surengti spaudos konferenciją.

Teatro darbuotojai penktadienio vakarą prie LNOBT taip pat ketina surengti akciją, performansą, imituodami teatro laidotuves.

Kaip BNS sakė Generalinio direktoriaus pavaduotoja, Meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė, komisijos pasirinktas kandidatas buvo netikėtas teatro bendruomenei, kuriai yra tekę dirbti su L. Vilimiene anksčiau, kuomet teatro generaliniu direktoriumi buvo ilgametis jo vadovas Gintautas Kėvišas.

„Teatrui nebuvo netikėta, kad gali pasikeisti vadovas, tai normalus teisinis procesas, komisija išrenka vadovą. Teatrui buvo netikėtas kandidatas, kuris pasirinktas, žinant, kad tas kandidatas dirbo su prieš tai atleistu vadovu dėl korupcinio skandalo. Čia buvo netikėtas tas posūkis ir tuo dalijasi komanda“, – teigė J. Skiotytė-Norvaišienė. 

Anot jos, kolektyvas reiškia „didžiulį nuogąstavimą ir dideles baimes“.

„Sunerimę tuo, kad ateina vadovauti, o su šiuo žmogumi kolektyvas yra dirbęs. Matyt, jų nuogąstavimai ir baimės yra pagrįstos“, – kalbėjo departamento vadovė. 

Žiniasklaidoje pastarosiomis dienomis buvo skelbta, kad L. Vilimienė ateis su nauja komanda, teatrą sieks paversi žinomu Baltijos valstybėse.

„Vizija: būti reikšmingiausiu Baltijos regiono teatru, kuriuo mes galime didžiuotis plačiąja prasme“, – LRT sakė L. Vilimienė.

Departamento vadovės teigimu, naujosios vadovės išreikšta vizija kviečiant jaunus solistus ir keliant įstaigą į naują lygį jau įgyvendinama, teatras yra įvertintas ne tik regione, bet ir Europoje. 

J. Skiotytės-Norvaišienės teigimu, ambicingus projektus įgyvendinantis teatro kolektyvas dėl tokių pareiškimų pasijuto neįvertintas.

„Jos programa vertinama kaip nauja ir inovatyvi, o mūsų programa lygiai tokia pat, kuo skiriasi?“, – sakė J. Skiotytė-Norvaišienė. 

Administracijos vertinimu, naujai pasirinktos vadovės akcentai apie inovatyvią programą nėra teisingi, nes programa ir dabar yra aukščiausio lygio. 

„Teatras L. Vilimienės buvimo komandoje metu turėjo 1,5 mln. litų (apie 430 tūkst. eurų) skolos, o šiandien turi du milijonus eurų pelno“, – kalbėjo viena administracijos vadovių. 

Ketvirtadienį LRT radijui interviu davusi naujoji teatro vadovė L. Vilimienė teigė turinti daug idėjų. Apie kolektyvo kaitą neužsiminė, tačiau teigė esanti numačiusi kandidatų į meno vadovo poziciją.

„Aš manau, kad nacionaliniame operos ir baleto teatre dirba daugybė kompetentingų žmonių, daugelį metų dirba jame, manau, kad pavyks kartu tuos gražius darbus nuveikti“, – sakė vadovė. 

„Galvojant apie meno vadovo poziciją, norėčiau, kad tai būtų lietuviai. Žinot, galvoje yra kandidatų, bet su nieko nekalbėjau, nediskutavau tuo klausimu“, – LRT radijui teigė ji. 

Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui L. Vilimienė vadovavo nuo 2018 metų rugpjūčio. Prieš tai ji ilgus metus buvo LNOBT generalinio direktoriaus pavaduotoja rinkodarai ir dirbo vadovaujant Gintautui Kėvišui, kuris buvo atleistas supainiojus viešuosius ir privačius interesus.

2017 metais Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) buvo nusprendusi, jog dešimt vadovaujančias pareigas tuo metu ėjusių LNOBT darbuotojų pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimą. Šia asmenys nustatyta tvarka ir terminais nedeklaravo privačių interesų. Tarp jų buvo ir L. Vilimienė. 

Konkursą laimėjusi L. Vilimienė turėtų pakeisti teatrui pastaruosius penkerius metus vadovavusį Joną Sakalauską. Šis LNOBT vadovo postą taip pat užėmė prieš tai vadovavęs Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui.