PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Gegužės 4 d. 18:22

Atrasti Klaipėdą kitu kampu siūlo gidai

Klaipėda

SOCIALIZACIJA. „Gimus vaikui nesinorėjo užsidaryti namuose, tapo itin svarbu bendrauti su kitomis mamomis, pasidalyti savo patirtimis, rūpesčiais ir džiaugsmais. O kad susitikimai būtų prasmingesni, - ėmiau organizuoti pasivaikščiojimus po Klaipėdos senamiestį su trumpais sustojimais ir pasakojimais“, - sakė gidė Emilija Vareikytė-Sadauskienė. © Asmeninio albumo nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


82539

Kartais po Klaipėdos senamiestį vaikštinėja gražus būrelis mamų su kūdikiais nešioklėse arba vedinos kiek paaugusiais vaikučiais. Šie jaukūs pasivaikščiojimai - tai gidės Emilijos Vareikytės-Sadauskienės sumanytos ekskursijos mamoms. Specializuotos, teminės, tik tam tikrai žmonių grupei skirtos ekskursijos kaip pramoga ir būdas geriau pažinti miestą tampa vis populiaresnės ir Klaipėdoje.

Tokiomis, dažniausiai nemokamomis arba tik už arbatpinigius organizuojamomis, ekskursijomis domisi ir jose dalyvauja ne tik turistai, bet ir vietiniai smalsūs uostamiesčio gyventojai. Anglišku terminu „City walking tours“ vadinamos ekskursijos išsiskiria tuo, jog siūlo alternatyvius, netikėtus miesto pažinimo rakursus.

Šiuo metu Klaipėdoje galima pasirinkti ekskursiją pėsčiomis tik vienoje gatvėje arba rajone, ekskursiją keletu skirtingų maršrutų su dviračiais, naktinę ekskursiją - pasiplaukiojimą medinėmis kanojomis Dangės upe, Vilhelmo kanalu, ekskursiją su šiuolaikinio šokio elementais...

Nustemba ir vietiniai

Klaipėdoje tokio tipo ekskursijų pradininkė Agnė Jonikaitytė prieš trejus metus ėmė siūlyti nemokamas ekskursijas vien tik Liepų gatve. „Iki šiol vedu šią ekskursiją ir vis atsiranda naujų smalsuolių, norinčių sužinoti šios gatvės istorijas. Dažniausiai tai vietiniai klaipėdiečiai, atvyksta žmonės iš aplinkinių miestų - Palangos, Kretingos, Šilutės. Man būna labai smagu stebėti vietinių nuostabą, kai pasako: „Dešimt metų kasdien pro čia vaikštau, o nepastebėjau“, - juokėsi gidė.

A. Jonikaitytė rengia ekskursijas bent 2 kartus per savaitę. Šiandien ji siūlo pasivaikščioti ne tik Liepų gatve, bet ir Dangės krantinėmis, šiauriniu istoriniu uostamiesčio rajonu. Vienas naujausių gidės maršrutų „Senamiesčio skulptūros“.

„Negalvojau rengti tokio maršruto, nes man artimesnė istorinė tematika, tačiau gavau privatų užsakymą. Tada pagalvojau, kad reikia žmonėms duoti tai, ko jie nori. Prisipažinsiu, ir man ne visos skulptūros Klaipėdos senamiestyje patinka, tačiau jos jau yra, kiekviena iš jų turi savo istoriją ir kodėl tų istorijų nepapasakojus“, - dėstė apie vieną populiariausių savo ekskursijų A. Jonikaitytė.

ekskursija3.jpg

MARŠRUTAS. Vilhelmo kanalas, ko gero, įspūdingiausias XIX amžiaus hidrotechninis žmogaus sukurtas įrenginys dabartinės Lietuvos teritorijoje, kuris driekiasi nuo Lankupių kaimo iki pat Klaipėdos uoste esančios Malkų įlankos.

Ji prasitarė, kad šiuo metu rengia dar vieną naują ekskursiją, kuri vyks uždaroje erdvėje, tačiau kol kas pašnekovė neatskleidžia kas, apie ką ir kur tai bus.

Populiari ir mėgstama gidė apie savo ekskursijas praneša socialiniame tinkle „Facebook“, o prie jų kainos nurodo: „Ekskursija nemokama, bet jos pabaigoje, jei nuspręsite, kad verta, galėsite atsidėkoti arbatpinigiais ir šypsena arba tik šypsena.“

„Aš myliu savo darbą ir man nesvarbu, klausysis 4, 25 ar 50 žmonių. Visada stengiuosi koncentruotai pateikti pačią įdomiausią informaciją apie mūsų miestą. O kai stengiesi, ir žmonėms patinka, jie dažniausiai nori atsidėkoti“, - tvirtino A. Jonikaitytė.

Turininga mamų socializacija

Kita jauna uostamiesčio gidė E. Vareikytė-Sadauskienė prisipažino, jog ją įkvėpė A. Jonikaitytės vedamos ekskursijos, tačiau ji atrado kitą nišą - ekskursijas mamoms.

„Gimus vaikui nesinorėjo užsidaryti namuose, kaip ir daugeliui mamų tapo itin svarbu bendrauti su kitomis mamomis, pasidalyti savo patirtimis, rūpesčiais ir džiaugsmais. O kad susitikimai būtų prasmingesni ir suteiktų mamoms naujų žinių apie miestą, ėmiau organizuoti pasivaikščiojimus po Klaipėdos senamiestį su trumpais sustojimais prie svarbesnių objektų: Teatro aikštėje, Žvejų gatvėje, fachverko kiemelyje ir t. t.„, - pasakojo gidė.

E. Vareikytė-Sadauskienė apgailestauja, kad Klaipėdos senamiestis nėra pritaikytas mamoms su vaikų vežimėliais, tad ekskursijų dalyves kviečia neštis vaikučius nešioklėse. Pernai pradėjusi rengti ekskursijas mamoms gidė juokiasi, kad pačiai šiais metais jau tapo sudėtinga vaiką nešioti, nes jis paaugo ir jau nori pats eiti.

„Sugalvojau naują eksperimentą - ekskursiją mamoms su vaikais, kurie nebenori būti nešami ir turi aiškią nuomonę, kur nori eiti. Taigi ir leidžiame jiems eiti, o mes eidamos drauge bandome pažinti Klaipėdos senamiestį vaiko akimis.

Šios ekskursijos maršrutas - neaiškus, yra tik gairės, kuriomis einame, bet sykiu kviečiu atsiduoti netikėtumams! Juk tai ir yra mūsų kasdienybė su mažais vaikais“, - kalbėjo E. Vareikytė-Sadauskienė.

Medinės kanojos ir Vilhelmo kanale

Vėlai vakare, kai sutemsta, galima pažinti Klaipėdą plaukiant Dangės upe medinėmis rankų darbo kanojomis. Tokią unikalią patirtį siūlo medinių rankų darbo kanojų gamintojas, gidas Janis Zekanis.

„Ši ekskursija praeitais metais atsirado tik sezono viduryje, tačiau sulaukė daug dėmesio. Pasiplaukiojimas medine kanoja, apšviesta deglais upe naktį - labai romantiškas, nesudėtingas ir įdomus, nes ekskursijos dalyviams sykiu papasakoju ir esminius mūsų uostamiesčio istorijos momentus“, - pasakojo J. Zekanis.

Šį vasaros sezoną vandens turizmo entuziastas siūlo naują, šiek tiek ilgesnį maršrutą Vilhelmo kanalu.

ekskursija4.jpg

UNIKUMAS. Šeiko šokio teatro ekskursijos spektakliai su šiuolaikinio šokio elementais „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel“ ir „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“ - dar vienas Klaipėds unikumas, kurį įvertino ne tik besidomintieji mūsų miesto istorija, kultūra ir menu, bet ir scenos menų profesionalai. Redakcijos archyvo nuotr.

„Šis maršrutas įdomus savo istoriniu kontekstu. Vilhelmo kanalas, ko gero, įspūdingiausias XIX amžiaus hidrotechninis žmogaus sukurtas įrenginys dabartinės Lietuvos teritorijoje, kuris driekiasi nuo Lankupių kaimo iki pat Klaipėdos uoste esančios Malkų įlankos. Įdomu, kad XX a. pradžioje juo naudodavosi ne tik pramoniniai laivai ir baržos, bet ir vandens turistai, plaukdavę su baidarėmis“, - pasakojo gidas.

12 kilometrų ilgio, tiesus kaip styga vandens kelias Vilhelmo kanalu, pasak J. Zekanio, ypač patogus naujokams, kurie dar neįvaldė medinės kanojos irklavimo subtilybių, nes jame ramu, saugu, nėra srovės. Vandens iškyla prasideda netoli Klaipėdos, o pasibaigia Drevernos uoste. Jos metu suplanuotas vienas sustojimas, kurio metu ekskursijos dalyviai užkanda, atsigeria arbatos, o gidas išsamiau papasakoja apie Vilhelmo kanalą.

Šoka į kitas erdves

Šeiko šokio teatro ekskursijos spektakliai su šiuolaikinio šokio elementais „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda tranzit Memel“ ir „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“ - dar vienas Klaipėdos unikumas, kurį įvertino ne tik besidomintieji mūsų miesto istorija, kultūra ir menu, bet ir scenos menų profesionalai.

Šeiko šokio teatro ekskursijos spektakliai vyksta judant Klaipėdos senamiesčiu iš vienos vietos į kitą. Ekskursijos dalyviai vaikšto su ausinėmis, kuriose skamba pasakojimas ir muzika, ir stebi šokėjų atliekamas judesio kompozicijas prie lankytinų objektų. Kurdamas šiuos tarpdisciplininius projektus Šeiko šokio teatras bendradarbiavo su rašytoja Sondra Simana, kompozitoriumi Kristijonu Lučinsku, archeologe Raimonda Nabažaite.

Pasak teatro įkūrėjos ir choreografės Agnijos Šeiko, didžiulio susidomėjimo sulaukusios ekskursijos spektakliai bus rodomi lietuvių, vokiečių kalba Klaipėdoje ir šį sezoną, o premjera - ekskursija spektaklis „Užpustyti“ - nudžiugins Nidos gyventojus ir svečius.

„Naujas, panašaus pobūdžio, tačiau labiau poetiškas mūsų projektas skirtas Kuršių nerijai, jos istorijai ir užpustytiems kaimams. Ekskursija spektaklis vyks ant Parnidžio kopos Nidoje. Premjera numatyta birželio 21-22 dienomis“, - informavo A. Šeiko.

Pasak choreografės, šokėjai keliasi į Kuršių neriją, nes vasarą kurortas yra lankomiausias, o jo kultūros centras - rekonstruojamas, tad ieškoma kitų meno formų ir erdvių joms pristatyti. „Klaipėdoje jau sukurti du spektakliai ekskursijos. Tad norisi kažko naujo“, - sakė A. Šeiko ir pridūrė, kad teatras sulaukė kvietimo tokio formato spektaklį ekskursiją sukurti Indijos sostinėje Delyje.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.