Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Ilgam ilgam tikriausiai visam gyvenimui amžininkų prisiminimuose įsirėžę tie, 1941 -ieji metai. Istorijos mokslų daktaro Algimanto Kasperavičiaus teigimu didžiausia Lietuvos tragedija įvyko ne 1940 m. sovietinės okupacijos metu, o būtent po metų ,kuomet buvo sunaikinta Lietuvos žydų bendruomenė. Po šitų metų kuomet nacių ir vietos ,,pareigingų,, asmenų veiksmai sudarė sąlygas blogiui bei smurtui apie kurį galbūt tik dalinai žino šiandieninė visuomenė, Lietuvos žemė tapo nusėta masinėmis kapavietėmis.
Šalia daugelio miestų ar miestelių pastebime nuorodas ,,Holokausto aukų kapai,, ne išimtis Raseinių rajono miestelis Girkalnis. Čia sunaikintai vietos žydų bendruomenei pagerbti Girkalnio pagrindinė mokykla bei Tarptautinė komisija nacių ir sovietų nusikaltimams įvertinti Lietuvoje organizavo Atminties kelią nuo pagrindinės aikštės iki masinės kapavietės.
Prieš 80 metų
Girkalnyje gyveno 27 gausios žydų šeimos. Įsiveržus naciams, susiformavus vietos pagalbinei policijai nuo liepos pirmos pusės prasidėjo grupiniai žmonių šaudymai, likusių žydų suvarymas į kelis namus, uždraudimas pasišalinti, įsakymas ant drabužių nešioti šešiakampes geltonas žvaigždes. Bene tragiškiausia miestelio bendruomenės diena – rugpjūčio 21 -oji kuomet iš Raseinių atvažiavo mirties sunkvežimiai. Į juos daužomi buožėmis sugrūsti vyrai ir moterys, sumesti vaikai, seneliai , viso 128 žmonės nuvežti į Kadaginės mišką ir sušaudyti ant duobės krašto. Sakoma, kad istorikas turi atsiriboti nuo emocijų, , tačiau to neįmanoma išreikšti žodžiais ir niekas nepasakys kaip ir kada plyšo motinų širdys, kaip po to galėjo žemė nešioti tuos, kurie šaudė civilius beginklius Girkalnio žmones ir daužė vaikus...
Iš kitos pusės tragedijos ir asmeninio pavojaus akivaizdoje iškyla žmonės iš didžiosios raidės, išaugę teisingumo dvasios kupinoje aplinkoje , kurie ištiesė pagalbos ranką persekiojamiems, metę iššūkį naciams ir jų pagalbininkams. Šiemet išleistoje istorijos mokslų daktaro Arūno Bubnio knygoje „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“ minima, jog iš šaudymo duobės išlindusiam Izaokui Bliacheriui pagalbos ranką ištiesė Antanas Jocus, Jonas Masaitis ir kiti Girkalnio apylinkių lietuviai.
Kalbėjo, atėjo Girkalnio ir kiti žmonės
Prie monumento, kur pagal užrašą 1941 m. rugpjūtį buvo pralietas apie 1650 žydų vaikų, moterų, vyrų kraujas pagerbti aukas ateina galima sakyti vietos ir savivaldybės visuomenės avangardas. Kalba Raseinių rajono meras Andrius Bautronis, Girkalnio pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Bulotas, Kauno religinės žydų bendruomenės vadovas Mauša Bairakas, istorijos fragmentus ir detales primena mokytojas Stanislovas Feiza, Raseinių krašto muziejaus muziejininkė Lina Kantautienė. Kalbų motyvuose- susirūpinimas dėl globalių ir lokalių politinių procesų, visuomenės radikalėjimo atmainų, deklaruojamos siekiamybės ,jog tai kas čia įvyko nepasikartotų. Čia guli visa mano giminė, iš 11 artimų žmonių gyvas liko tik mano tėvas, intriguojančią istoriją pasakoja M. Bairakas.
Atminimo eisenoje ėjo ir akmenėlius ant paminklo dėjo Girkalnio seniūnė Justina Šaulienė, bibliotekininkė Virginija Šileikienė, vietos mokyklos jaunieji šauliai, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos darbuotojas Jonas Brigys, VŠĮ Atrask Raseinius direktorius, mokytojas Arnas Zmitra, Raseinių Savivaldybės komunikacijos , kultūros, turizmo skyriaus vedėja Judita Radavičienė, vyr. specialistė Greta Čėsnaitė, Ariogalos gimnazijos mokytoja Rasa Žakaitė ir kiti žmonės. Mums tai svarbu, mes esame pilietiški, patvirtina šalimais ėjusi su vaikais, iš emigracijos grįžusi jauna moteris.
Įamžinimo paradigma ir buvimas kartu
Tarptautinės komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams įvertinti Lietuvoje vykdančiojo direktoriaus pavaduotoja – švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė priminė, jog ant paminklų- sausi skaičiai, yra užduotis įamžinti konkrečius vardus ir pavardes nužudytų žmonių. Išsakyta padėka vietos mokyklos, seniūnijos, savivaldybės, žydų bendruomenėms, pavieniams asmenims už Atminties kelio organizavimą, buvimą kartu.
Atminties kelias per Lietuvą Girkalnyje buvo 17 vieta prisimenant tragišką 1941 -ųjų metų vasarą. Istoriją bylojo tiesioginių liudytojų palikuonis, pagerbti aukų susirinko Raseinių krašto visuomenės formalūs ir neformalūs atstovai. Užduotas tonas visuomenės ir pavienių asmenų egzistencinių prasmių apmąstymui ir kartotiniam klausimui kada ir kur Lietuvoje iškils monumentas gelbėtojams...
Arūnas Mikalauskas
Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytojas
Nuotraukų autorė Raseinių rajono savivaldybės komunikacijos, kultūros ir turizmo vyr. specialistė Greta Čėsnaitė