PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Liepos 11 d. 21:37

Atlikta didžiausia istorijoje vandenyno valymo operacija: radiniai šokiruoja

Pasaulis

© Ocean Voyages Institute

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


138003

Neseniai vykusios valymo operacijos metu iš Ramiojo vandenyno didžiosios šiukšlių sankaupos (angl. Great Pacific Garbage Patch) tarp Kalifornijos ir Havajų krantų buvo pašalinta apie 103 tonos žvejybinių tinklų ir plastiko atliekų.

Šis žygis pasiektas per 48 dienų trukmės ekspediciją, vykdytą „Ocean Voyages Institute“, kurią jie patys pavadino „didžiausiu istorijoje atviro vandenyno valymu“, kuris beveik dvigubai viršijo ankstesnį, praėjusiais metais pasiektą 25 dienų rekordą.

Nors jie surinko didelį kiekį vartotojų atliekų ir plastiko šiukšlių, visgi, didžioji dalis objektų buvo komercinės žvejybos įranga ir „tinklai vaiduokliai“, kuriais atsainiai atsikratė žvejai.

Surastas plastikas buvo pareikalavęs ir aukų, kuomet tarp virvių buvo surasta nemažai čia įsipainiojusių vėžlių skeletų.

7e304ab2.jpg

„Nėra jokios panacėjos vandenynų išvalymui: tai pasiekiama tik per ilgas dienas jūrose, kur atsidavusi įgula skenuoja horizontą, sugriebia tinklus ir surenka milžiniškus kiekius atliekų,“ – pareiškime sakė Locky MacLean, buvęs „Sea Shepherd“ direktorius, du dešimtmečius dalyvaujantis vandenynų apsaugos kampanijose.

„Mes viršijome savo siekį surinkti 100 tonų toksiško vartotojų plastiko ir apleistų „tinklų vaiduoklių“, o šiais iššūkių pilnais laikais mes toliau padedame atstatyti mūsų vandenynų sveikatą, kuri turi įtakos mūsų pačių ir planetos sveikatai,“ – sakė Mary Crowley, „Ocean Voyages Institute“ įkūrėja ir vykdančioji direktorė.

Ramiojo vandenyno didžioji šiukšlių sankaupa aptinkama tarp Havajų ir Kalifornijos, viename atokiausių Ramiojo vandenyno regionų. Manoma, kad šią sankaupą sudaro apie 80000 tonų plastiko šiukšlių, kurių didžiąją dalį sudaro atliekos iš komercinės žvejybos ir jūrų operacijų.

Vandenynų šiukšlių sankaupos, tokios kaip ši, yra suformuojamos besisukančių vandenyno srovių, kurios suneša ir sutelkia plastiko taršą į vieną vietą.

Nors sveikintinos ir pačios menkiausios pastangos apvalyti mūsų planetos jūrinę aplinką, visgi tokio tipo valymas yra tarsi grindų šluostymas, kuomet iš kriauklės vis dar veržiasi vanduo.

27e37347.jpg

Kasmet į mūsų planetos vandenynus patenka iki 12,7 milijonų tonų plastiko, o iš viso šiuo metu mūsų jūrinėje aplinkoje cirkuliuoja apie 150 milijonai tonų plastiko.

Nuo mikroskopinių mikroplastiko atraižų iki milžiniškų žvejybinių tinklų, visas šis biologiškai neskaidus šlamštas kelia realią grėsmę jūrų biologinei įvairovei.

Viename ypač šokiruojančiame to pavyzdyje mokslininkai Filipinuose aptiko mirštantį banginį, kuris buvo prarijęs daugiau nei 40 kilogramų plastiko atliekų, tarp kurių ledo maišai, prekių maišeliai ir maišai iš bananų plantacijų.

72c0f231.jpg

Nerimą kelia tai, kad neseniai paskelbtoje mokslinėje ataskaitoje aprašomi mažiausiai keturi kašalotai, trys snapuotieji banginiai, du bedančiai banginiai ir mažiausiai penki banginiai plaukiojantys Ramiojo vandenyno didžiojoje šiukšlių sankaupoje, kur vyko neseniai surengta valymo misija.

Belieka viltis, kad dabar jų klajonės bus kiek saugesnės, nors įdėtos pastangos ir toliau išlieka tik lašas jūroje.

Gismeteo.lt