Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Z. Medžidovo nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir „NEG Recycling“ ginčai pamažu rimsta, stabilizuojama ir padėtis atliekų tvarkymo srityje. Pirmadienį ŠRATC vadovas Žilvinas Šilgalis patikino, kad procesai jau vyksta, atliekas bus galima pradėti tvarkyti pilnu pajėgumu gavus leidimą iš atsakingų institucijų, tai turėtų įvykti artimiausiu metu. Tiesa, nerimą kelia techninė mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių būklė. Jie, pasak ŠRATC atstovų, beviltiškai „nugyventi“.
Grėsė ekologinė katastrofa
ŠRATC ir atliekų rūšiavimo paslaugą teikusios privačios bendrovės „NEG Recycling“ ginčas nuskambėjo per visą Lietuvą, kuomet įmonė apkaltino atliekų tvarkymo centrą nesumokėjus pusės milijono eurų skolos ir pareiškė, jog atliekų rūšiavimui daugiau nebepriims.
ŠRATC savo ruožtu atkirto, kad sutartį su „NEG Recycling“ nutraukė dar praėjusių metų gegužę, o už nekokybiškai teiktą atliekų rūšiavimo paslaugą mokėti net neketina.
Bendrovių ginčas persikėlė į teismus, o Šiaulių miestui iškilo ekologinės katastrofos grėsmė. Buvo priimtas sprendimas laikinai nerūšiuotas atliekas vežti tiesiai į sąvartyną, nors teisės aktai ir draudžia tai daryti.
Įrenginių būklė sukėlė klausimų
Sausio 26 dieną, vykdant Šiaulių apygardos teismo sprendimą, ŠRATC iš „NEG Recycling“ perėmė MBA įrenginius. Ž. Šilgalis po perėmimo buvo šokiruotas dėl perduoto turto būklės:
„Viskas nugyventa taip, kad nepamačius net sunku įsivaizduoti, nors įranga įjungus burzgia, bet kalbėti apie tinkamą atliekų apdorojimą su taip nugyventa įranga, tai apgaudinėti save ir kitus. Reikės stipriai pasidarbuoti, kad atstatyti įrenginius, o dalį jų greičiausiai reiks pakeisti, bet mes tai padarysime ir, tikimės, kad valdžios institucijos netrukdys gąsdindamos baudomis, o padės ir pirmiausia padarys pačios tai, kas nuo jų priklauso, kad galėtume kuo greičiau persirašyti TIPK leidimą. Gąsdinimai mums įspūdžio nedaro, nes žinome, kad kartu su Šiaulių regiono savivaldybių vadovais, gindami viešą interesą, iš dviejų blogybių pasirinkome mažesnę ir neleidome atliekoms kauptis po gyventojų langais.
Atliekų surinkimas vyksta ir vyks pagal grafikus, o mes padarysime viską, kad kuo greičiau užtikrinti ir tinkamą atliekų apdorojimą. Bet pirmiausia būtina išvalyti mišriomis komunalinėmis atliekomis užkimštą MBA gamyklą, kurioje jau dabar pilna žiurkių, nes atliekos jau virsta už vartų, todėl akivaizdu, jog jau senokai atliekų apdorojimo procesai nebebuvo vykdomi“, – kalbėjo Ž. Šilgalis.
Krizė suvaldyta
Pirmadienį ŠRATC vadovas suskubo nuraminti gyventojus – ekologinė katastrofa miestui negresia, krizė suvaldyta.
„Gyventojams nėra ko nerimauti, krizė suvaldyta, atliekos tikrai nesikaups, jos yra vežamos pagal grafiką. Gera žinia ta, kad mums pavyko rasti tarpinius sprendimus, suderinti su Aplinkos ministerijos atsakingomis institucijomis ir nuo šiandien ryto mišrios atliekos į sąvartyną laikinam pasaugojimui nebevažiuoja“, – situaciją komentavo Ž. Šilgalis.
Aiškėja, kad sąvartyne šiuo metu sukaupta 1000 tonų nerūšiuotų komunalinių atliekų. Pabrėžiama, jog jos čia atvežtos tik laikinam saugojimui ir bus nedelsiant sutvarkytos, kai tik bus paleisti atliekų rūšiavimo įrenginiai.
Aplinkos apsaugos departamentas jau yra suteikęs leidimą vežti atliekas deginti, tačiau procesą sunkina tai, kad kol kas nėra kaip jų išrūšiuoti. Todėl savaitgalį teko improvizuoti: pastatyta mobili įranga, o darbuotojai rankiniu būdu mechaniškai rūšiavo atliekas, jos jau kraunamos į automobilius ir vežamos deginimui
Steigiami nauji etatai
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis sako, kad techninė MBA įrenginių būklė kelia klausimų, tačiau ją artimiausiu metu įvertins ekspertai.
Kitas iššūkis dabar yra žmogiškieji ištekliai atliekų rūšiavimo paslaugai užtikrinti. Penktadienį sušauktame neeiliniame dalininkų susirinkime skubiai priimtas sprendimas 13 etatų padidinti darbuotojų skaičių, nes ŠRATC turės papildomai vykdyti operatoriaus funkciją. Koordinuoti darbuotojus šiai funkcijai vykdyti ŠRATC pradės jau nuo vasario 1 dienos.
Pasak A. Bartulio, procesai šiuo metu valdomi, kai tik bus gauti visi reikalingi leidimai MBA įrenginio ekploatacijai, šioje situacijoje galutinai įsivyraus stabilumas.