Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Socialinių tinklų nuotr.
Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt
Kurį laiką pakankamai ramiai dirbę Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) ir atliekų rūšiavimo linijos operatorius vėl aiškinasi santykius pranešimais spaudai. MBA linijos operatorius reikalauja atsiskaityti už atliekų rūšiavimą, priešingu atveju vėl grasina nepriimti atliekų, tuo tarpu ŠRATC atsisako mokėti už, jų vadovo teigimu, nekokybiškai suteiktas paslaugas. Kol abi pusės svaidosi kaltinimais, Aplinkos ministerija sako, kad tokia įtampa regionų atliekų tvarkymo centruose vyksta visoje šalyje ir ragina abi puses atvėsti.
Negali toliau dirbti
Antradienio ryte MBA linijos operatorius „NEG Recycling“ išplatino pranešimą spaudai apie tai, kad ŠRATC vadovas Žilvinas Šilgalis galimai stumia Šiaulių regioną į ekologinę katastrofą. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRTAC) už komunalinių atliekų rūšiavimą bei apdirbimą įsiskolino beveik pusę milijono eurų.
Pinigų už atliktus darbus nesulaukianti bendrovė „NEG Recycling“ teigia negalinti toliau taip dirbti, todėl, jei nebus apmokėti įsiskolinimai, šeštadienį ryte (sausio 22 d.) ji nustos priimti atvežamas komunalines atliekas. Ši situacija gali paliesti 260 000 Šiaulių regiono gyventojų, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
Kasdien į „NEG Recycling“ prižiūrimus mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginius atvežama po 200 tonų komunalinių atliekų. Čia jos išrūšiuojamos, apdirbamos ir vėliau vežamos deginimui arba į sąvartyną.
Mokėjimai stringa jau nuo vasaros
„NEG Recycling“ vadovas Orentas Strikaitis sako, kad ŠRATC už paslaugas moka nereguliariai ir jau daugiau nei pusę metų nėra buvę situacijos, kad su bendrove būtų pilnai atsiskaityta už suteiktas paslaugas.
„Iš pradžių birželio 1 d. mokėjimai visiškai sustojo. Ir kai lapkritį skolų prisikaupė arti pusės milijono eurų, dalis įsiskolinimo padengta. Nuo to laiko apmokėjimas tapo reguliarus, bet naudos iš to nedaug, nes apmokama tik pusė ar dar mažesnė kiekvienos sąskaitos dalis. Daug kartų apie situaciją informavome tiek ŠRATC, tiek jo veiklą prižiūrinčias Šiaulių regiono savivaldybes, tačiau tai nieko nepakeitė“, ‒ pranešime cituojamas bendrovės vadovas.
Todėl, pasak jo, neliks nieko kito kaip stabdyti įrenginius. Veikdama pilnu pajėgimu, tačiau už tai negaudama pajamų, „NEG Recycling“ negali tinkamai ir pilnai atsiskaityti su tiekėjais, dėl ko tenka mokėti sutartyse numatytas netesybas. Stringa ir detalių MBA įrenginiams pirkimas – jų įsigijimas gali trukti ir kelis mėnesius, todėl jau dabar įvykus didesniam gedimui, įrenginius gali tekti stabdyti arba jie veiks nepilnu pajėgumu.
Priėmimą stabdys šeštadienį
O. Strikaičio teigimu, „NEG Recycling“ dalį skolų bando atgauti per teismus, tačiau tai – ilgai trunkantis procesas, o bendrovės veiklai lėšų reikia jau dabar.
„Laukėm išties ilgai. Tačiau įrenginius reikia prižiūrėti ir tvarkyti, reikia mokėti atlyginimus mūsų žmonėms, o tą daryti vis sunkiau.
Jeigu viskas vyktų kaip numatyta sutartyje, šios problemos nebūtų. Juolab, kad ŠRATC atsiskaitymai stringa ne dėl lėšų, o dėl noro apmokėti trūkumo. Ž. Šilgalis yra atvirai deklaravęs ketinimus išstumti bendrovę ir tą daro grubiuoju būdu. Iš beveik pusės milijono įsiskolinimų, virš 300 tūkst. Eur sudaro jau pradelsti įsiskolinimai“, ‒ tvirtina bendrovės vadovas.
Raštą apie atliekų priėmimo stabdymą ŠRATC, taip pat jo steigėjos Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių miesto ir rajono savivaldybės bei Aplinkos apsaugos departamentas gavo penktadienį.
„NEG Recycling“ rašte nurodoma, kad pilnai nepadengus pradelstų įsiskolinimų, šį šeštadienį, sausio 22 d., bendrovė sustabdys atliekų priėmimą.
Sykį – praėjusių metų rudenį ‒ „NEG Recycling“ jau teko stabdyti atliekų priėmimą, mat ŠRATC neatsiimant išrūšiuotų ir apdorotų atliekų nebuvo likęs vietos kur priimti naujas. Tuomet ŠRATC šiukšliavežės nukreipė tiesiai į sąvartyną, kur dabar yra išversta apie 2000 tonų nerūšiuotų, yrančių komunalinių atliekų, nors tokia veikla ir neleistina.
Nutraukė dalį mokėjimų
Paprašius situaciją pakomentuoti ŠRATC vadovybės, portalui „Etaplius“ centro atstovė spaudai Sandra Bubienė atsiuntė Ž. Šilgalio komentarą.
„UAB „NEG Recycling“ grasinimus nutraukti atliekų priėmimą į gamyklą sunku pavadinti kitaip, nei reketavimu. Tos sumos, kurias UAB „NEG Recycing“ reikalauja sumokėti mainais į tai, kad Šiaulių regione tyčia nekeltų ekstremaliosios situacijos, yra tos pačios sumos, dėl kurių mokėjimo šiuo metu dar vyksta teisminiai ginčai“, – teigia Ž. Šilgalis.
Kaip rašoma pateiktama komentare, ŠRATC iš tiesų nuo 2021 m. vasaros yra nutraukęs UAB „NEG Recycling“ dalį mokėjimų todėl, kad UAB „NEG Recycling“ neteikia dalies paslaugų, o atliekas apdoroja netinkamai. Dėl UAB „NEG Recycling“ atliekamų pažeidimų šiuo metu vyksta teisminiai procesai.
Vis dėlto, dalį mokėjimų pagal sutartį UAB „NEG Recycling“ gauna iki šios dienos – už paslaugas nuo 2021 m. birželio mėn. iki šiol šiam subjektui yra sumokėta 308 149,90 EUR, rašoma komentare.
„Šiai dienai turime situaciją, kai atliekų tvarkymo grandinėje turime subjektą, kuris atliekų tinkamai neapdoroja, jo veiklą tikrinti trukdo, su sutarties nutraukimu nesutinka, o dabar dar ir grasina Šiaulių regione sukelti ekstremaliąją situaciją, jei ŠRATC nesumokės piniginių sumų, dėl kurių priteisimo dar tik vyksta teisminiai ginčai. Civilizuotuose santykiuose toks elgesys neįsivaizduojamas“, – reaguodamas į MBA linijos operatoriaus pranešimą spaudai sako ŠRATC direktorius Ž. Šilgalis.
Sutarties klausimai
Portalui „Etaplius“ telefonu kalbintas Aplinkos ministerijos atstovas spaudai Marijus Gailius sakė, kad įtampa šalies regionų atliekų tvarkymo centruose, ne tik Šiaulių, bet ir kituose, yra įkaitusi. Tačiau dauguma atvejų tai yra sutarties klausimai ir ministerija nieko padaryti negali.
Pasak ministerijos atstovo, kiek anksčiau tuo klausimu kalbintas ministras Simonas Gentvilas pasisakė tiesioginėje „Delfi“ laidoje ir iš esmės ministro pozicija ŠRATC klausimu, pasak V. Gailiaus, nesikeičia.
„Neįvyko jokia avarija ar stichinis įvykis. Tai yra dviejų juridinių asmenų konfliktas, kurį reikia spręsti juridiniais instrumentais. Aplinkos ministerija galėjo kištis į šį atvejį, kai buvo 5 m. europinių projektų terminas, kadangi MBA linija veikia ilgiau nei 5 metus, europiniai įsipareigojimai įgyvendinti, galime žiūrėti tik per aplinkosauginę prizmę.
Aplinkos apsaugos departamentas jau davė privalomą nurodymą išvežti nerūšiuotas atliekas iš sąvartyno ir, kaip suprantu, partneriai atrado stiprybių tęsti veiklą, o ginčas dėl sutarties persikėlė į teismą. Atliekos yra priimamos, rūšiuojamos, nerūšiuotos atliekos nėra laidojamos sąvartyne.
Mūsų bus iki galo šis reikalavimas, yra duotas terminas, atliekos iš sąvartyno turės būti išgabentos ir apdorotos MBA. Inspektoriai tikrins tiek ŠRATC, tiek „NEG Recycling“. Dėl to vyko Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis ir komitetas pavedė tą daryti.
Tai nėra ekstremali situacija, dėl tokių ginčų ekstremalių komisijų nešaukiame. Abi pusės per daug įkaito, reikia šiek tiek atvėsti ir suprasti, kokią atsakomybę neša abu operatoriai“, – praėjusių metų lapkričio pabaigoje, įvykus pirmajam rimtam ŠRATC ir MBA linijos operatoriaus konfliktui „Delfi“ laidoje kalbėjo aplinkos ministras.