REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugpjūčio 25 d. 18:02

Atidengtas memorialas 1941-1942 metais nužudytiems Lietuvos Vyriausybės nariams atminti

Vilnius

Ukmergės rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


49846

Ukmergės rajone, Kadrėnuose, šeštadienį atidengtas tarpukario Lietuvos ministrams įamžinti skirtas memorialas. Jis skirtas 1941-1942 metais sovietmečiu nužudytiems aštuoniolikai Lietuvos ministrų kabineto narių. Daugiausia jų buvo sušaudyta ir palaidota masinėse kapavietėse Sverdlovsko (dabartinio Jekaterinburgo) srityje, Rusijoje.

„Minėdami Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, šiandien pagerbiame aštuoniolikos žymių tarpukario nepriklausomos Lietuvos veikėjų atminimą. Memoriale įamžinti asmenys buvo sovietų represuoti, įkalinti ir šaltakraujiškai sušaudyti. Tik todėl, kad kūrė valstybės pamatus, norėjo gyventi nepriklausomoje ir laisvoje Lietuvoje. Šie Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu rūpinęsi asmenys yra tik maža dalis Lietuvos kultūrinio ir politinio branduolio, sunaikinto sovietmečio okupacijos metais. Mūsų pareiga užtikrinti, kad nepriklausomą Lietuvą kūrę, už jos laisvę kovoję asmenys išliktų ne tik mūsų, bet ir ateities kartų atmintyje“, - susirinkusiems į renginį sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Monsinjoro Alfonso Svarinsko įkurtame Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke atidarytame memoriale buvo iškilmingai palaidotos dvi kapsulės su žeme iš masinių kapaviečių Jekaterinburge ir Pamaskvėje. Šalia Jekaterinburgo esančio memorialo, kitaip dar vadinamo „12-uoju kilometru“, teritorijoje esančiose masinėse kapavietėse yra palaidoti iškilūs tarpukario Lietuvos valstybės veikėjai.

Kapsulės atvežimu į Lietuvą rūpinosi Rusijos visuomeninės organizacijos „Memorial“ atstovė Uralo regione Ana Pastuchova, tarpininkaujant Lietuvos ambasadai Maskvoje. Ministras L. Linkevičius padėkojo A. Pastuchovai ir Lietuvos ambasadoriui Maskvoje Remigijui Motuzui už jų pastangas.

18-os paminklų memorialas pastatytas Kadrėnų kaime esančiame Didžiosios kovos apygardos partizanų parke. Šio parko įkūrėjas Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, dimisijos pulkininkas, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, pats iškentęs tremtis ir lagerius, daug metų siekė, kad okupantų sušaudyti pirmosios Lietuvos Respublikos ministrai būtų deramai pagerbti. A. Svarinskas buvo numatęs ir vietą šiame parke memorialiniam paminklui pastatyti.

Kadangi monsinjoras šios savo svajonės įgyvendinti nespėjo - jo valią išpildė Ukmergės rajono savivaldybė, Ukmergės kraštotyros muziejus ir iniciatyvinė grupė „Atmintis“.

Šis edukacinis istorinės atminties projektas įtrauktas į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą. Šio projekto globėjas yra premjeras Saulius Skvernelis.

Bendrovės „Vilniaus archija“ projektuotojai parengė šio paminklų memorialo projektą. Iš šlifuoto juodo granito pagaminti 18 paminklų iškilo parke šalia ten esančio vandens telkinio. Maždaug metro aukščio kryžiai išdėstyti lanku - kad sudarytų ministrų kabineto įvaizdį. Be kryžių, memorialą formuoja ir kiti architektūriniai elementai: centrinė plokštė „In memoriam“, foninė lanko formos betoninė sienutė, centrinis ir lanko formos takas, išgrįsti betoninėmis trinkelėmis.

Kiekvienas memorialo paminklas ministrui turi specialią hologramą, kuri leis turintiems išmaniuosius telefonus perskaityti informaciją apie įamžintą žmogų keliomis kalbomis. Tuo siekiama, kad kuo daugiau jaunų žmonių šiuolaikinėmis technologijomis susipažintų su savo šalies istorija bei ją kūrusiais žmonėmis.

Projekto iniciatoriai taip pat išleido knygą „Kovų už laisvę keliu į Amžinybę...“ Šiame leidinyje aprašyti visi parke esantys atminimo kryžiai ir ženklai bei jų atsiradimo istorijos, taip pat pateiktos ir memoriale įamžintų ministrų gyvenimo istorijos.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA