PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Spalio 7 d. 13:51

Atidaryta trečioji paroda „Šeimos stebuklas“

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


149033

Trečioji paroda „Šeimos stebuklas“ atidaryta 2020 m. spalio 1 d. Kėdainių daugiakultūriame centre. Projektu „Šeimos stebuklas“ siekiama skleisti žinią apie šeimos išsaugojimo svarbą, didinti jaunų šeimų motyvaciją puoselėti ilgalaikius ir darnius santykius, rodant pavyzdį kitoms šeimoms, vaikams ir jaunimui.

Vienas svarbiausių šio projekto uždavinių – surasti daug metų santuokoje gyvenančias, šiltus santykius palaikančias, branginančias moralines vertybes šeimas, įamžinti jas fotografijose ir aprašyti jų bendro gyvenimo sėkmės istorijas.

Trečiojoje parodoje „Šeimos stebuklas“ sutiko dalyvauti Kėdainių mieste ir rajone gyvenančios septynios daugiavaikės ir puikios šeimos, santuokoje skaičiuojančios dešimtmečius:

Inga ir Donatas Birgeriai, tris atžalas auginantys ir kartu santuokoje gyvenantys jau 15 metų. „Šeima yra mūsų gyvenimo branduolys ir pasaulio centras. Tai užuovėja, ramybė, šiluma ir jaukumas. Be šeimos pasaulis atrodytų tuščias ir sunkiai įsivaizduojamas. Šį jausmą suprasti gali tik tas, kuris turi šeimą.“ „Iškilus santykių sunkumams nereikėtų daryti nieko impulsyvaus. Svarbu kuo daugiau ir nuoširdžiai kalbėtis, nes tik taip galime pažinti vienas kitą ir lengviau rasti kompromisus“, – tiki pora.

Antanas ir Vanda Bujokai, užauginę penkias dukras ir sūnų, skaičiuojantys santuokoje 44 bendro gyvenimo metus. Vaikai – Bujokų pasididžiavimas. Vanda atskleidžia su vyru atžalas auginusi griežtai. Vaikai žinojo: būtina padėti namie ir mokytis. Vis dėlto Bujokų šešetukui pakakdavo laiko ir žaidimams bei vaikiškoms išdaigoms. „Ūkis, daržai, darbai – vaikai patys matė, kad reikia padėti nudirbti darbus. Viskas buvo sustyguota, kiekvienas turėjo pareigų, – dėsto Vanda. – Galiu atvirai pasakyti, kad niekada jokių rūpesčių dėl vaikų neturėjome.“ „Neteko tikrinti, ar namų darbai paruošti, – žmonai antrina Antanas. – Vaikai užaugo savarankiški ir atsakingi. Visi labai gerai mokėsi. Dvi dukros tapo mokslų daktarėmis: viena – chemijos, kita – socialinių mokslų.“

Jorūnė ir Raimundas Liutkai, užauginę tris atžalas ir kartu santuokoje gyvenantys jau 30 metų. Ilgą gyvenimo kelią drauge nuėjusi pora sako, jog vienu kūnu šeimai tapti padeda bendri tikslai ir darbai. Pašnekovai įsitikinę: „Joks stebuklingas tvirtos santuokos receptas neegzistuoja. Jeigu pora norės būti kartu, tai ji ras būdą, kaip įveikti šeimyninio gyvenimo iššūkius.“ „Tėvystė, motinystė atveria tave kaip žmogų, tampi tolerantiškesnis, „minkštesnis“, aštrūs charakterio kampai nuglunda, – patirtimi dalijasi pora. – Mylimieji niekada vienas kitam nesuteiks tiek džiaugsmo, kiek jo atsiranda auginant vaikus.“

Jurgita ir Modestas Valkiūnai, auginantys keturias atžalas ir kartu santuokoje kuriantys gyvenimą 15 metų. Pora įsitikinusi, jog geriausias vaikų auklėjimo metodas – asmeninis tėvų pavyzdys. „Stengiamės vaikus išmokyti paprastų kasdienių dalykų. Pavyzdžiui, kad negalima ilgai pykti, reikia mokėti atsiprašyti. Būna, vaikas supyksta, užsispiria ir bando nekalbėti. Mes mokome, jog būtina kalbėti. Stengiamės, kad vaikai pažintų ir suprastų savo emocijas“, – pasakoja pora.

Agnė ir Gvidas Varkuliai auginantys tris dukras ir kartu santuokoje gyvenantys 14 metų. Pora džiaugiasi, kad pradėjus šeimyninį gyvenimą santykių žiežirbų daug nebuvo. „Abu sugebame prisitaikyti, – sako Gvidas. – Šeima išties yra darbas, bet jis turi būti malonus, – pabrėžia Agnė. – Nėra taip, kad šlifuotume vienas kito charakterį. Tiesiog turime bendrus interesus ir stengiamės suprasti, gerbti vienas kitą. Nori ar nenori, kartais turi nusileisti. O tai turi du privalumus: Pirma – išvengi bereikalingo konflikto, antra – kažko iš tos situacijos pasimokai“, – išmintingai dėlioja Gvidas.

Laura ir Vygandas Venzlauskai, auginantys keturias atžalas ir kartu besidžiaugiantys 16 metų. „Mūsų šeima yra kaip choras: nors narių daug, bet visi dainuoja viena nata, kartu, todėl ir girdime darnų garsą; taip ir šeimoje – kiekvienas esame svarbi šios komandos dalis. Šeima yra visko pradžia. Vaikai žino: kad ir kas benutiktų, jie visada namie ras užuovėją. Nebūna taip, kad vaikai žūtbūt norėtų ištrūkti iš namų. Jie vertina šeimą ir laiką kartu. Ši vertybė tampa pamatu kitoms. Pavyzdžiui, pagarbiam bendravimui su aplinkiniais.“

Loreta ir Darius Žilinskai, auginantys penkis sūnūs ir kartu santuokoje gyvenantys 26 metus. „Regis, kai atsiranda vienas vaikas, tai jau tikrai žinosi, kaip auginti, auklėti kitą, nes juk bus taip pat. Bet, žiūrėk, ne. Kiekvienas vaikas yra skirtingas ir kiekvieną auginti reikia kažkiek kitaip, – įžvalgomis dalijasi pora. – Šeima yra didelė atsakomybė. Mudu su Loreta esame įsitikinę, kad vaikus auginti turi tėvai, o ne seneliai ar giminaičiai. Mes nesame darbų perskirstytojai ir savo rūpesčių artimiesiems neperkeliame. Stengiamės patys atlikti kasdienius šeimos darbus ir suprantame, jog kuo daugiau laiko šeimoje leisime kartu, tuo šeima bus stipresnė ir tarp visų jos narių atsiras gilesnis supratingumas.“

Projekto organizatorius − Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Projekto partneriai: Kėdainių daugiakultūris centras, Kėdainių rajono savivaldybė ir seniūnijos, Šv. Kazimiero ordino Kėdainių komtūrija, informaciniai partneriai: laikraščiai „Kėdainių mugė“ ir „Rinkos aikštė“, telekomunikacijų bendrovė „Balticum TV“.

Danguolė Avižiuvienė, Kėdainių rajono savivaldybės VSB direktorė