PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Rugpjūčio 30 d. 07:36

Atidaryta šiuolaikinio meno ir kūrybos erdvė

Utena

Valdas MintaučkisŠaltinis: Etaplius.lt


316105

Tarpukariu pastatytos ir trisdešimt antruoju Basanavičiaus gatvės numeriu pažymėtos mokyklos pavadinimas keitėsi ne kartą. Vienu metu su Utenos Šaulių namais ir banko pastatu Kauno modernizmo stiliumi pastatyta mokykla tada buvo viena iš išskirtinių miesto pastatų.

Tarpukariu pastatytos ir trisdešimt antruoju Basanavičiaus gatvės numeriu pažymėtos mokyklos pavadinimas keitėsi ne kartą. Vienu metu su Utenos Šaulių namais ir banko pastatu Kauno modernizmo stiliumi pastatyta mokykla tada buvo viena iš išskirtinių miesto pastatų.

Dabartiniams uteniškiams labiausiai žinoma antra vidurinė mokykla, 1998 m. išleidusi paskutinę 52-oji dvyliktokų laidą, buvo reorganizuota į pagrindinę mokyklą. 2008 m. mokyklai suteiktas ilgamečio mokytojo ir direktoriaus, išugdžiusio ne vieną žinimą literatūros ir teatro žmogų Rapolo Šaltenio vardas. 2021metais, nepaisant tėvų protestų mokyklą uždarė.

Neatsitiktinis sutapimas, kad prie mokyklos pastato, nuo uždarymo dienos prabėgus nepilniems trims metams, rugpjūčio dvidešimt antrąją dieną, kaip septyni šimtai šešiasdešimt trečiojo miesto gimtadienio šventės preliudija buriavosi miestiečiai ir svečiai, rajono vadovai ir buvę mokiniai.

Mokykla, išpiešta didžiausiu Utenoje 800 m2 kūriniu, atspindinčiu penkias meno šakas nuo tos dienos tapo šiuolaikinio meno ir kūrybos erdve, priglaudusia tekstilės dizainerius, tapytojus, kūrėjus, fotografus, scenografus, meno instaliacijų, kino, muzikos kūrėjus ir atlikėjus.

Miestui labai reikalingos erdvės atidaryme miestiečius ir kūrybinį jaunimą sveikino Utenos rajono savivaldybės mero patarėja Gerda Rušienė, meras Marijus Kaukėnas, centro sienas puošiančias freskas pristatė autorius Linas Kaziulionis.

Rapolo Šaltenio sūnus buvęs šios mokyklos mokinys Alvydas Šaltenis: Rapõlo todėl, kad jis yra vienas iš septynių svarbiausių ir galingiausių (po Mykolo) bažnyčios arkangelų. Kažkada rašydamas į Utenoje ėjusį žurnalą „Sietuva“ radau, kad Rapõlo globojo ir gydė dvasią, yra gydytojų, keleivių, jaunimo, šeimų bei kunigų globėjas. Dvasios gydymas labai tinka, nes menininko pašaukimas gydyti kasdienybės kiautu, karu ir negandomis prislėgtą sielą.

Mano tėvui svarbiausia buvo veiksmas ir kūrybiniai dalykai, vedė teatro ir literatų būrelis, sukrovęs dekoracijas į senos brezentu dengtos „polutarkos“ kėbulą važinėdavo į gastroles po Baltarusijoje išlikusias lietuviškas saleles.

Šioje mokykloje išaugo Ferdinandas Jakšys, šioje mokykloje kojas nuleidę į lauką mes sėdėdavome ant palangių, ir laukdavome, kada pravažius „kancesinė“. Tai būdavo tikras įvykis.

Labai linkiu menininkams, kad jų kūryboje būtų turinys. Bet ne globalinis, o sietųsi su šaknims ir mūsų tapatybe. Nebūtinai su šios mokyklos, Utenos, ar Utenos rajono. Mes esam, tokia mūsų tarmė, tokia mūsų istorija, tokie mūsų žmonės. Tik tada mes būsime pasauliui įdomūs ir originalūs, keisti ir labai unikalūs.

Mes esame tarsi vienodi - Vilniuje ar Kaune daug tokių centrų yra. Reikia, kad šis centras išsiskirtų unikalumu.

Sveikinu Liną Kaziulionį. Didelis kūrinys, tačiau turiu nuoskaudą, kad nepasakiau, jog mokykla Kauno modernizmo stiliaus pastatas, prie kurio 1962 metas buvo prilipdytas priestatas. Paveldą reikia saugoti. Juk niekas neleistų apipaišyti senojo Utenos pašto ar banko pastato. Linas gal būt kitaip būtų apipaišęs, bet niekas su jo nesišnekėjo. Įvyko, kaip įvyko ir priimkim tai.

Rapolas Šaltenis veikloje rėmėsi Vydūno filosofija, kuri sakė, kad Tėvynė yra virš erdvės palinkęs laikas. Erdvė svarbiausia. Laikas bėga, žmonės keičiasi, bet erdvė ir Žemė ant kurios stovime mus maitina.

Dundant būgnams artėjo mokyklos atidarymo momentas. Paprašytas šią pareigą atlikti meras Marijus Kaukėnas gavo kiek netikėtą tokiems atvejams įrankį – raktą dailininko teptuko pavidalu. Mat tapant mokyklos sieną, prie pagrindinio įėjimo buvo paliktas kelių delnų dydžio nedažytos sienos plotelis. Merui padarius keletą potėpių, tai galėjo kartoti kiekvienas norintis patekti į meno ir kūrybos erdves.

P.S. Rãpolas (hebr. rafael − Dievas išgydė), judėjų ir krikščionių angelologijoje − arkangelas. Rapolas – vienas nedaugelio angelų, Biblijoje minimų vardu. Kaip kirčiusime Utenoje, Basanavičiaus 32? Užklausa - RAPÕLAS - neatitiko jokių dokumentų.