Atidaryta iškilaus lenkų menininko paroda

Šiauliai
Eva Kazlauskienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Chaimo Frenkelio viloje Šiauliuose atidaryta žymaus lenkų tapytojo, grafiko, fotografo, poeto ir rašytojo Andrzej Strumiłło tapybos darbų paroda „Psalmės“ iš Suvalkų apskrities (Lenkija) muziejaus rinkinių. Parodos atidaryme dalyvavo autorius, šiemet švenčiantis 90-metį, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius, Lenkijos Respublikos ambasados patarėjas Marcin Łapczyński, Suvalkų apskrities muziejaus direktorius Jerzy Brzozowski, Suvalkų šiuolaikinio meno centro-Andrzej Strumiłło galerijos vadovė Alina Chmielewska.

Pristatydama parodos „Psalmės“ autorių, „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė akcentavo, kad A. Strumiłło yra plataus profilio kūrėjas, paprastai prisistatantis kaip LDK pilietis: „Nors LDK nebėra, tačiau yra likusi jos dvasia ir vertybės, kuriomis A. Strumiłło vadovaujasi visą savo gyvenimą“.

„Labiausiai mėgstu užsiimti tapyba, tačiau dirbu visose vizualiojo meno srityse, taip pat ir kitus žmogui duotus darbus, – atidarydamas parodą atviravo A. Strumiłło. – Mano gyvenimas baigiasi, bet jei turėčiau galimybę prašyti dangaus, prašyčiau tokio paties gyvenimo.“

Lenkijos instituto Vilniuje direktorius, Lenkijos Respublikos ambasados patarėjas Marcin Łapczyński prisiminė parodos „Psalmės“ atidarymą Vilniuje ir pastebėjo, kad susitikimai su profesoriumi visada labai jausmingi ir jautrūs. „Džiaugiuosi, kad Šiaulių „Aušros“ muziejus glaudžiai bendradarbiauja su Suvalkų apskrities muziejumi ir tikiuosi, kad sulauksime ir daugiau parodų“, – kalbėjo M. Łapczyński.

„Ta dvasia, kuri sklando šiandien čia, turbūt mums visiems primena apie bendrą mūsų praeitį su Lenkija, apie mūsų pasiekimus“, – pastebėjo Šiaulių „Aušros“ muziejus direktorius Raimundas Balza ir patvirtino, kad bendradarbiavimas ir renginių ciklas su Suvalkų apskrities muziejumi plėsis, nes muziejus vienija pastangos kurti draugiškesnį ir gražesnį pasaulį.

 

A. Strumiłło gimė 1927 m. spalio 23 d. Vilniuje. Vaikystę praleido prie Žeimenos upės, netoli Švenčionių, iš kur buvo kilusi mama. Prieš II pasaulinį karą buvo ministrantas Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Per karą pasitraukė į Lenkiją, studijavo Lodzės aukštojoje valstybinėje meno mokykloje, vėliau – Krokuvos dailės akademijoje. 1949–1953 m. ėjo asistento pareigas šiose mokyklose. Nuo 1956 m. įvairiose šalyse įrengė Lenkijos Prekybos Rūmų parodų paviljonus. 1977–1980 m. – Krokuvos dailės akademijos profesorius, 1987–1988 m. – Katalikų teologijos akademijos Suvalkų filialo dėstytojas. 1982–1984 m., laimėjęs konkursą, vadovavo grafikos dirbtuvėms prie Jungtinių tautų organizacijos Niujorke. Daug keliavo po pasaulį, aplankė Kiniją (1954, 1961), Italiją (1957), Indiją (1959, 1970, 1972), Nepalą (1974, 1980), Japoniją ir Tailandą (1987) ir kt. šalis. Kelionių įspūdžius įamžino piešinių ir fotografijų cikluose (vien Niujorko Manhetenui skirta apie 11000 fotonegetyvų). Surengė parodas daugelyje Lenkijos miestų, Vokietijoje, Japonijoje, Vietname, Mongolijoje, Indijoje, Rusijoje, Nepale, kitose šalyse. Sukaupė Tolimųjų ir Vidurio Rytų meno kolekcijas. Išleido poezijos, publicistikos, meno knygų. 2008 m. Suvalkuose atidaryta A. Strumiłło galerija-šiuolaikinio meno centras. Už nuopelnus kultūros, meno ir švietimo srityse, ne kartą buvo apdovanotas valstybiniais apdovanojimais.

Sukurti ciklą „Psalmės“ A. Strumiłło įkvėpė jo bičiulio, Nobelio literatūros premijos laureato, Czeslawo Miloszo 1979 m. iš hebrajų į lenkų kalbą išversta „Psalmių knyga“. Psalmės – viena ilgiausių ir poetiškiausių Biblijos knygų, tapusi įkvėpimo šaltiniu daugybei menininkų. 1990 m., apibendrindamas pagrindinį ciklo įkvėpimo šaltinį, dailininkas citavo kunigą Józefą Sadziką, kuris parašė „Psalmių knygai“ įžanginį žodį: „Psalmės – tai tarsi tautos ir individo „tapatybės dokumentas“, be to, puikiai perteikia ir universalųjį žmogaus būties charakterį.“

1988 m. A. Strumiłło nutapytas 18 paveikslų ciklas „Psalmės“ buvo skirtas atstatytai Baltajai Seinų sinagogai pagerbti žydų genocido atminimą. Šiuo metu paveikslai, kuriuose įamžinti Lietuvos ir Lenkijos paribio miesteliuose gyvenusių žydų būtis ir likimas, yra Suvalkų apskrities muziejaus eksponatai. Seinų Baltoji sinagoga buvo pastatyta XIX a. pabaigoje prieš tai stovėjusios XVIII a. statytos medinės sinagogos vietoje. Antrojo pasaulinio karo metais sinagoga buvo nuniokota ir, pasak A. Strumiłło, „pasidalijo žydų likimu“: joje buvo kalėjimas, vėliau – trąšų parduotuvė. Žydų maldos namų atstatymas prasidėjo tik 1978 m. ir tęsėsi iki 1987 m. Po metų, 1988 m. restauruotame sinagogos pastate pradėjo veikti Menų, kultūrų, tautų paribio centras.

2017 m. A. Strumiłło minės 90-metį. Pažymint šį jubiliejų ir įvertinant iškilaus dailininko nuopelnus, 2017-ieji Suvalkuose paskelbti Andrzej Strumiłło metais. Suvalkuose, kituose Lenkijos ir Lietuvos miestuose organizuojamos dailininko darbų parodos, vyks renginiai, skirti jo kūrybai. Lietuvoje autoriaus paroda jau vyko Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje, antroji paroda eksponuojama „Aušros“ muziejuje, žydų kultūros paveldo objekte – Chaimo Frenkelio viloje. Tai ne pirmoji dailininko paroda Šiauliuose. Jo fotografijų paroda „Archyvas“ 1991 m. spalio 23–lapkričio 24 buvo eksponuota Fotografijos muziejuje.

Pastaruoju metu dailininkas gyvena Mačkova Rudos sodyboje netoli Seinų, kur teka Juodoji Ančia (Czarna Gancza). Čia įsteigė arabų žirgų veislyną. Domisi menu, aktyviai dalyvauja A. Strumiłło galerijos-šiuolaikinio meno centro veikloje, Suvalkuose organizuoja skulptūrų plenerus. Buvo metas, kai menininkas keliavo pamatyti ir pažinti pasaulio. Dabar pasaulis ateina pas jį – dailininko sodyba yra bendravimo ir susitikimų vieta.

Paroda veiks 2017 m. balandžio 27 d. – birželio 11 d.