PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 20 d. 11:35

Atgims legendinės Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ sienų tapyba

Vilnius

Birutės Žilytės nuotr. archyvas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


72716

1965 metais Vilniuje, buvusioje P. Cvirkos gatvėje (dab. Pamėnkalnio g. 24), duris atvėrė kavinė „Nykštukas“, kurią netruko pamilti bene visi mažieji sostinės gyventojai. Vilniaus knygų mugės metu, vasario 21-24 dienomis, LITEXPO (4 salėje) „Vilniaus galerija“ kviečia visus buvusius kavinės svečius bent trumpam sugrįžti į nerūpestingas vaikystės dienas ir vėl savo akimis išvysti pasakišką Nacionalinės premijos laureatų Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus sienų tapybą, tapusią neatsiejama kavinės dalimi.

„Knygų šalies kūrybinėje studijoje“ bus pirmą kartą demonstruojamas atkurtos „Nykštuko“ freskos fragmento skaitmeninis atspaudas – 12 kvadratinių metrų, autentiško dydžio, lygiai toks, koks ir buvo originalus kūrinys, beveik tris dešimtmečius džiuginęs kavinės lankytojus.

Pastariesiems čia buvo sudarytas ypatingas meniu (tarp žymiausių patiekalų – firminiai „Zuikio kotletai“ ir kreminiai pyragaičiai), stovėjo specialiai vaikams kurti baldai, o vitrinoje straksėjo gyvos voveraitės. „Nykštuko“ interjeras atspindėjo minimalistinio dizaino tradiciją, o B. Žilytės ir A. Steponavičiaus freska ne tik kūrė jaukią atmosferą, bet ir atliko estetinio lavinimo funkciją.

Kad atkurtų suniokotą menininkų darbą, „Vilniaus galerija“ panaudojo tą patį, tik dar labiau ištobulintą techninį sprendimą, kaip ir sienų tapybos Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“ suskaitmeninimui. Pastarojo kūrinio skaitmeninis atspaudas pirmą kartą demonstruotas 2018 metais vykusioje Vilniaus knygų mugėje, šiuo metu jo fragmentas puošia MO muziejaus restorano erdvę.

„Po pokalbių ir konsultacijų su dailininke Birute Žilyte buvo nuspręsta, kad yra pakankamai fotografuotos medžiagos, norint pradėti „Nykštuko“ freskų atkūrimą skaitmeniniu pavidalu. Sienų tapybą 1965 metais yra fotografavusi jos autorė, pastarosios prašymu fotografas Kęstutis Stoškus freską įamžino prieš pat sunaikinant „Nykštuko“ interjerą, tos skaidrės išlikusios. Pati menininkė ir šįkart noriai talkino, kad padėtų užtikrinti tinkamą sukauptos medžiagos panaudojimą darbų proceso metu. Labai norėtųsi, kad atkurta „Nykštuko“ sienų tapyba taip pat atrastų naują, jos vertą vietą sostinėje. Vis dėlto tai – mūsų meno istorija, interjero dizaino istorija, Vilniaus istorija“, – sako projekto iniciatorius Audrius Klimas.

Skaitmeninį „Nykštuko“ sienų tapybos fragmentą vasario 21-24 dienomis bus galima išvysti jubiliejinėje Vilniaus knygų mugėje Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO įsikūrusioje „Knygų šalies kūrybinėje studijoje“ (4 salėje). Joje jau apsilankiusių legendinių iliustruotojų, dailininkų ir leidėjų sąrašą šiemet papildys tokie pasaulinio garso vardai, kaip Katsumi Komagata, Marion Bataille, Paola Vassalli ir kiti. „Knygų šalyje“ taip pat bus galima išvysti Stasio Eidrigevičiaus performansą, Elenos Selenos knygų parodą, vyks „Vilniaus pokerio“ dirbtuvės, knygų dirbtuvės vaikams ir kiti intriguojantys renginiai. Čia pat įsikūrusioje „Vaikų scenoje“ numatoma daugybė teatralizuotų užsiėmimų mažiesiems, knygų vaikams pristatymų, susitikimų su jaunųjų skaitytojų pamiltais autoriais.

Daugiau apie sienų tapybą kavinėje „Nykštukas“ galite sužinoti čia: https://bit.ly/2S3QuuM.