PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2024 m. Liepos 19 d. 18:01

Rusų olimpiečiai pažeidė taisykles dėl karo Ukrainoje

Pasaulis

Olimpinės žaidynės. Flickr.com nuotr.

Jūras BarauskasŠaltinis: ELTA


310457

Du trečdaliai rusų atletų, kuriems Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) leido dalyvauti Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse po neutralia vėliava, yra pareiškę paramą Maskvos invazijai Ukrainoje arba yra susiję su Rusijos kariuomene, rašoma naujoje ataskaitoje.

TOK pranešė, kad kvietimus liepos 26 d. prasidėsiančiose Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse varžytis po neutralia vėliava priėmė penkiolika rusų ir 16 Baltarusijos sportininkų.

Po to, kai 2022 m. vasarį Rusija užpuolė Ukrainą, šių dviejų valstybių sportininkai buvo išvaryti iš pasaulinės sporto arenos, tačiau TOK pasirūpino, kad jie galėtų palaipsniui sugrįžti po neutralia vėliava ir su tam tikromis griežtomis sąlygomis.

Hagoje veikiantis žmogaus teisių fondas „Global Rights Compliance“ savo ataskaitoje pranešė, jog buvo nustatyta, kad dešimt iš 15 rusų yra pažeidę neutralių atletų „dalyvavimo principus“.

„Nepaisydamas aiškių fondo „Global Rights Compliance“ pateiktų pažeidimų įrodymų, TOK nesugebėjo užtikrinti, kad būtų laikomasi jo paties taisyklių“, – pranešė žmogaus teisių grupė.

TOK naujienų agentūrai AFP pranešė negalintis komentuoti atskirų atvejų ir peržiūros komisijos sprendimų.

„Ji sportininkų peržiūrą atliko vadovaudamasi TOK vykdomosios valdybos sprendimu ir nustatytais principais. Nieko daugiau pridurti negalime.“

Ketvirtadienį pasirodžiusioje ataskaitoje teigiama, kad 2022 m. kovą rusų dviratininkei Alena „patiko“ socialiniame tinkle paskelbtas įrašas su diktatoriaus Jozefo Stalino nuotrauka ir užrašu „Paliaubos su priešu galimos tik jį sunaikinus“.

Nustatyta, kad dviratininkė Tamara Dronova yra pažeidusi dvi taisykles: ji yra susijusi su nacionalinėmis saugumo agentūromis ir viešai rodžiusi paramą karui, nurodoma ataskaitoje.

Irkluotoja Olesia Romasenko priklauso Centriniam armijos sporto klubui (CASK) – Rusijos sporto institucijai, kuri yra pavaldi gynybos ministerijai.

„Tuščios kalbos“

Kiti ataskaitoje minimi rusų atletai – irkluotojas Aleksejus Korovaškovas, plaukikas Evgenijus Somovas, tramplyno gimnastė Anžela Bladceva ir tenisininkės Mira Andrejeva, Pavelas Kotovas, Diana Šnaider ir Elena Vesnina.

E. Vesninai „patiko“ įrašai apie rusų karių „pasiekimus mūšio lauke“ – nužudytus ukrainiečius, taip pat įrašai, kuriuose demonstruojamas su karu siejamas simbolis „Z“, teigiama ataskaitoje.

Tinkamumo taisykles yra pažeidę ir keli iš 16 baltarusių atletų.

Nei Rusijos, nei Baltarusijos olimpiniai komitetai šios informacijos kol kas nekomentavo.

„Jeigu TOK teigia, kad jo tikslas yra „sukurti geresnį pasaulį per sportą“, tuomet TOK privalo imtis veiksmų, kad jis ir su juo susijusios organizacijos neužsiimtų vien tuščiomis kalbomis visuotinės etikos ir žmogaus teisių atžvilgiu“, – sakė fondo „Global Rights Compliance“ pirmininkas Wayne‘as Jordashas.

Grupė pranešė savo išvadas pateiksianti TOK partneriams – verslo įmonėms, tarp kurių yra tokie žinomi vardai, kaip „Airbnb“, „Coca Cola“, „Visa“, „Deloitte“, „Panasonic“ ir „Carrefour“, pridurdama, kad „jie gali patys apie tai nežinodami dalyvauti Rusijos nusikalstamų karinių veiksmų rėmime“.

Po to, kai Ukrainoje prasidėjo plataus masto invazija, mūšio lauke jau žuvo apie 450 ukrainiečių sportininkų.

Norėdami gauti kvietimą į žaidynes, gerų kvalifikacinių rezultatų pasiekę „neutralūs individualūs atletai“ turėjo praeiti dar vieną tarptautinių sporto federacijų, o po to TOK patikrą, siekiant užtikrinti, kad jie aktyviai neremia karo Ukrainoje ir nėra susiję su savo šalių ginkluotosiomis pajėgomis.

#OLIMPIADA#RUSIJA#BALTARUSIJA#UKRAINA#TOK