PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Liepos 26 d. 19:21

Artėjant Rusijos parlamento rinkimams užblokuoti 49 su A. Navalnu susiję tinklalapiai

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


182908

Rusijos federalinė ryšių, informacinių technologijų ir visuomenės informavimo priemonių tarnyba („Roskomnadzor“) pirmadienį užblokavo 49 su kalinamu opozicijos veikėju Aleksejumi Navalnu susijusius tinklalapius.

Apie tokį žingsnį paskelbta prieš Rusijos parlamento rinkimus augant spaudimui prezidento Vladimiro Putino oponentų atžvilgiu.

Tarp užblokuotų tinklalapių yra pagrindinė opozicionieriaus svetainė navalny.com, taip pat jo regioninių biurų bei svarbiausių bendražygių interneto svetainės.

A. Navalno bendražygių nuomone, pareigūnai netrukus gali nusitaikyti ir į „Išmaniajam balsavimui“ skirtą tinklalapį.

Dėl A. Navalno pasiūlytos strategijos rinkimuose remti kandidatus, turinčius geriausius šansus įveikti su Kremliumi susijusius politikus, valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ prarado mandatų per pastaruosius vietos valdžios rinkimus.

Rusijos opozicija tvirtina, kad pareigūnai plečia savo į kitaminčius nukreiptą bauginimo kampaniją, artėjant parlamento rinkimams rugsėjį. Kremlius tokius kaltinimus neigia.

Kai kurie balsingiausi V. Putino oponentai paliko Rusiją, taip pat teko užsidaryti virtinei aktyvistų grupių bei nepriklausomų žiniasklaidos priemonių.

A. Navalnas buvo sulaikytas sausio mėnesį, vos grįžęs į gimtąją šalį iš Vokietijos, kur kelis mėnesius gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dėl šio apnuodijimo jis kaltina Kremlių, o pastarasis tai neigia.

Vasarį jis buvo nuteistas kalėti pustrečių metų už tai, kad pažeidė 2014-aisiais byloje dėl sukčiavimo jam skirtos lygtinės bausmės sąlygas, kai gydėsi Vokietijoje. A. Navalnas tvirtina, kad ta byla buvo politiškai motyvuota.

Praėjusį mėnesį Maskvos teismas patenkino sostinės prokuratūros prašymą pripažinti A. Navalno įkurtą Kovos su korupcija fondą (FBK), Piliečių teisių gynimo fondą (FZPG) ir jo regioninių biurų tinklą ekstremistinėmis organizacijomis, jas uždrausti ir likviduoti.

Po šio sprendimo buvo užkirstas kelias šių organizacijų nariams ir rėmėjams dalyvauti parlamento rinkimuose.

Institucijos: užblokuoti tinklalapiai „naudojami propagandai“

Rusijos ryšių prievaizdas vėliau pirmadienį patvirtino, kad buvo užblokuota virtinė su A. Navalnu susijusių interneto svetainių ir kad tai buvo padaryta Generalinės prokuratūros prašymu.

Pasak prokurorų, tie tinklalapiai „naudojami propagandai“ organizacijų, kurios Rusijoje paskelbtos „ekstremistinėmis“.

„Remdamasi RF Generalinės prokuratūros reikalavimu „Roskomnadzor“ nuo liepos 26-osios apribojo prieigą prie informacinių resursų, susijusių su organizacijų „Kovos su korupcija fondas“ (FBK), „Piliečių teisių gynimo fondas“ (FZPG) ir visuomeninio judėjimo „Navalno štabai“ veikimu, kurių atžvilgiu Maskvos miesto teismas 2021-ųjų birželio 9 dieną priėmė sprendimą dėl likvidavimo ir veiklos uždraudimo dėl ekstremistinės veiklos vykdymo“, – pareiškė „Roskomnadzor“.

Taip pat tarp užblokuotų svetainių atsidūrė FBK iniciatyva įkurti tinklalapiai „RosJama“, kuriame piliečiai gali teikti skundus dėl duobių keliuose ir kitų defektų, bei „RosŽKCH“, skirtas spręsti su komunalinėmis paslaugomis susijusias problemas.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pranešė, kad pagrindinis A. Navalno tinklalapis Rusijos teritorijoje buvo neprieinamas.

„Išvalyti iš interneto“

Opozicionieriaus bendražygiai pasmerkė tokį „Roskomnadzor“ žingsnį.

„Ilgųjų peilių naktis“, – platformoje „Telegram“ parašė artimas A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas, turėdamas galvoje Adolfo Hitlerio 1934 metais Vokietijoje įvykdytą kruviną susidorojimą su kariniais ir politiniais oponentais.

Lietuvoje šiuo metu gyvenantis L. Volkovas pridūrė, kad A. Navalno komanda „greitai praneš“ savo sekėjams, „kaip visa tai apeisime“.

„Jie nusprendė visiškai išvalyti mus iš rusiško interneto“, – savo ruožtu sakė FBK tyrimų vadovė Marija Pevčich.

FBK pažadėjo iš toliau tęsti veiklą, kai Rusijoje ši organizacija buvo pripažinta „ekstremistine“. Šį Maskvos sprendimą pasmerkė virtinė Vakarų valstybių.

Be kita ko, Rusija paskelbė FBK direktoriaus Ivano Ždanovo paiešką. Jis figūruoja keliose Rusijoje iškeltose baudžiamosiose bylose.

Kovos su korupcija fondas reguliariai skelbia savo žurnalistinius tyrimus dėl įtariamos visų lygių pareigūnų korupcijos. Milijonų peržiūrų „YouTube“ sulaukė tyrimai dėl didžiulių prabangių valdų, priklausančių, kaip teigiama, prezidentui V. Putinui ir buvusiam prezidentui bei premjerui Dmitrijui Medvedevui.

Praėjusią savaitę Maskvos teismas pusmečiu pratęsė namų areštą A. Navalno atstovei spaudai Kirai Jarmyš. Namų areštas jai skirtas vasarį, pareigūnams apkaltinus ją per A. Navalnui palaikyti skirtą mitingą pažeidus ribojimus dėl koronaviruso.

Tuo metu Sankt Peterburge įsikūręs teisių gynimo susivienijimas „Komanda 29“, kurio nariai atstovavo A. Navalno organizacijoms, anksčiau šį mėnesį paskelbė nutraukiantis savo veiklą, būgštaudamas dėl baudžiamojo persekiojimo.

BNS