ART‘I ar neART‘I?

ART‘I ar neART‘I?
Šiauliai
ART/ERIJA
Kvadratas. Meno teritorija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Perfrazuojant Šekspyro Hamletą – ART‘i ar neART‘i? Kurti ar nekurti? Menas ar ne menas? Jei galvoji, kad menininkų ir kultūros kūrėjų nevargina šie klausimai, nes atsakymai ir taip žinomi, – klysti.

Ar žinojai, kad Pablas Pikasas tobulai tapė žmonių kūnus, tačiau atsisakė kurti kaip kiti, nes jį domino tai, kas dar nėra atrasta? Jis ieškojo savęs, o atrado naują meno stilių ir... įkvėpė ateitį. Labiau nei kas kita, gebėjimas kurti naujus dalykus keičia mūsų kasdienybę ir turi įtakos aplinkai. Apsidairykime. Ką matai aplink save? Kas kaba tavo kambaryje, svetainėje? Ko klausai, ką žiūri, ką skaitai? XXI a. esame apsupti meno, technologijų ir programėlių, skirtų jo ekspansijai. Jis mūsų telefonuose, namuose, mes jį vilkime, tad apie meną ir kūrybą kalbėtis, jais domėtis darosi privaloma.

Įvairiausi tyrimai ir statistikos šaukte šaukia, kad mes nežinome, ką dirbs ir kuo užsiims vaikai, kurie dabar lanko mokyklas. Sunku numatyti, kaip kis ir dabar dirbančiųjų veiklos. Sutariama tik dėl vieno – kūrybingumo ugdymas(is) visiems yra būtinas. Būti kūrybingam – tai gebėti vertinti kritiškai, greitai orientuotis ir rasti sprendimus, prisitaikyti prie naujų technologijų, suprasti, kaip ir kodėl jos veikia, gebėti pritaikyti išradimus savo ir kitų kasdienybei.

Su kolegomis sutariame, kad geriausias būdas ugdyti(s) kūrybingumą ir bandyti įsivaizduoti ateitį – patirčių mainai. Sumąstėme projektą „ARTerija: jaunųjų menininkų įgalinimas Šiauliuose“, kurio metu į Šiaulių dailės galeriją atvyks kultūros ir meno kūrėjai, kurie dalysis savo patirtimi su mumis visais, nes kūrybingumo ieškoti ir jį ugdyti(s) niekada nevėlu!

Spalio–lapkričio mėnesiais kviesime į penkis nemokamus susitikimus su individualiais kūrėjais, kurie skaitys pranešimus apie kūrybingumą ir kaip jis reiškiasi jų kasdienybėje, kaip jie jį įdarbina. Mums buvo svarbu, kad atvykstantys asmenys būtų iš skirtingų sferų, kas padėtų mums suvokti požiūrių ir nuomonių įvairovę, įvertinti skirtingus raiškos būdus.

Pranešimų ciklą atidarys Lietuvos tarptautinio scenos menų festivalio „ConTempo“ organizatorė, Lietuvos šokio informacijos centro ir festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ direktorė Gintarė Masteikaitė. Aktorius, režisierius, dramaturgas, vienas iš teatro laboratorijos „Atviras ratas“ įkūrėjų Justas Tertelis kvies pažinti ir lavinti savo kūrybingumą. Į gimtąjį miestą užsuks dokumentinės fotografijos atstovas Tadas Kazakevičius, kurio parodų ciklai pripažinti tarptautiniu mastu. Komunikacijos, viešųjų ryšių ir kūrybinio rašymo profesionalė Viktorija Urbonaitė pasakos apie tai, kaip pasiekti žmonių širdis, o pranešimų ciklą užbaigs tapytojas, reklamos specialistas Jonas Valatkevičius, kuris gilinsis į tai, kas daro žmonės laimingus.

Labai laukiame ir spalio 21 d., kai kultūros lauko dalyvius (menininkus, kultūros darbuotojus) kviesime į gerųjų patirčių forumą „Kūrybinis potencialas: (pra)rastos galimybės“, kur kitų Lietuvos miestų atstovai pasakos apie meno ir menininkų kuriamas pridėtines vertes miestui, o diskusija „Kalėjimas ar rūmai: vieta menininkui?“ kvies susikoncentruoti ir diskutuoti apie mūsų miesto galimybes bei potencialą.

Įspūdingas susitikimų ir kūrybingumo pilnas ruduo prasideda, tad susimatom Šiaulių dailės galerijoje!

Roberta Stonkutė