Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Ar verta išsaugoti kūdikio virkštelės kraują?
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 31 d. 17:59

Ar verta išsaugoti kūdikio virkštelės kraują?

Ukmergė

vytautas@ukzinios.ltŠaltinis: Etaplius.LT


244543

Pirmoji sėkminga virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija buvo atlikta 1988 metais,

o šiandien šios procedūros dėka, jau išgydoma daugiau nei 80 ligų. Oficialiai pripažinta ir klinikinėje praktikoje įrodyta, kad kamieninių ląstelių preparatai nepaprastai efektyvūs gydant piktybines ir nepiktybines kraujo, imuninės sistemos, genetines ir onkologines ligas. Kamieninės ląstelės padeda organizmui greičiau atsigauti po vėžio gydymo, atkurti širdies raumenį po miokardo infarkto, yra naudingos gydant autizmą, išsėtinę sklerozę ir cerebrinį paralyžių. Jau mėginama šiomis ląstelėmis gydyti cukrinio diabeto padarinius ir smegenų traumas. Išsaugojus vaiko nuosavas kamienines ląsteles, pats vaikas ir jo artimiausi šeimos nariai turi galimybę būti išgydyti nuo daugelio sunkių ligų. Dėl to ir buvo pradėti steigti kamieninių ląstelių bankai – kad šeimos galėtų saugoti individualius biologinius vaistus.

Virkštelės kamieninės ląstelės yra pranašesnės už kaulų čiulpų kamienines ląsteles, nes rasti tinkamą kaulų čiulpų donorą yra gana sunku (būtinas tikslus audinių suderinamumas). Paieška gali užtrukti tikrai ilgai, o ir ląstelių išskyrimas – sudėtingas procesas (donoras turi būti specialiai ruošiamas, procedūra gana skausminga). Pagrindiniai virkštelės kamieninių ląstelių privalumai: neinvazinis surinkimo būdas, geresnė ląstelių kokybė (naujagimio ląstelės yra sveikiausios ir jauniausios, gyvybingesnės ir efektyvesnės už suaugusiųjų kamienines ląsteles), transplantacijai reikalingas mažesnis suderinamumas, todėl, turint savo išsaugotų ląstelių, brangaus laiko paieškoms net nebereikia skirti.

Vertingosios kamieninės ląstelės surenkamos kartu su naujagimio virkštelėje ir placentoje likusiu krauju ir jos audiniu gimdymo pabaigoje. Tai pats paprasčiausias, greičiausias ir saugiausias ląstelių surinkimo būdas, nesukeliantis jokios žalos naujagimiui ar gimdyvei. Kraujas iš virkštelės ir placentos surenkamas tik tada, kai virkštelė nukirpta. Placentoje likęs kraujas surenkamas užgimus placentai.Ypatingų kamieninių ląstelių yra ir pačiame virkštelės audinyje – pasibaigus gimdymui, atkerpamas virkštelės fragmentas. Surinkti audiniai supakuojami į specialų rinkinį ir vežami apdoroti į audinių banko laboratoriją. Išskirtos kamieninės ląstelės užšaldomos ir laikomos specializuotose saugyklose -196 °C temperatūroje. Taip paruoštos ląstelės gyvybingumą išlaiko ilgiau nei 20 metų, o prireikus gali būti saugomos net ir visą žmogaus gyvenimą.

Apie šeimos sveikatos ateitį mąstantiems tėvams rekomenduojama apsvarstyti ir iš anksto užsakyti galimybę išsaugoti naujagimio kamienines ląsteles. Tai labai toliaregiška ir, ko gero, prasmingiausia dovana vaikams ar anūkams, kurią jie turės visą savo gyvenimą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA