PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 29 d. 14:21

Ar saugu smėlio dėžėje žaisti vaikui?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


43516

Šiltuoju metų laiku vienas iš mėgstamiausių vaikų užsiėmimų lauke – žaidimai smėlio dėžėse: čia žarstomas smėlis, statomos smėlio pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai, o kartais smėlio bandoma ir paragauti. Mažieji džiaugiasi galėdami kurti stebuklus iš smėlio nė nesusimąstydami apie jame tykančius pavojus.

Blogai prižiūrimose smėlio dėžėse vaikai gali užsikrėsti parazitinėmis ligomis, kurias platina įvairūs sergantys gyvūnai, teršiantys savo išmatomis aplinką. Pasitaiko, kad naminiai gyvūnai vedžiojami ten, kur žaidžia vaikai, neretai į vaikų žaidimo aikšteles užklysta ir benamiai šunys bei katės. Šie gyvūnai yra parazitinių ligų platintojai. Gyvūnų išmatose gali būti žmogaus sveikatai pavojingų parazitų: askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ir kitų kirmėlių kiaušinėlių. Žmogus helmintoze (kirmėline liga) užsikrečia kirminų kiaušinėliams per burną patekus į virškinamąjį traktą. Iš kiaušinėlių išsivysto kirmėlės, kurios žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą. Kirmėlės gali parazituoti ir odoje, kepenyse, plaučiuose, smegenyse, sukelti viduriavimą, svorio pakitimus, bendrą silpnumą. Simptomai ir ligos sunkumas priklauso nuo į organizmą patekusio parazito rūšies.
Vie¬nin¬te¬lis bū¬das iš¬veng¬ti šių li¬gų – re¬gu¬lia¬riai keis¬ti smė¬lį ir pa¬si¬rū¬pin¬ti, kad dė¬žės bū¬tų den¬gia¬mos. Vadovaujantis Higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, smėlis žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, taip pat esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų, echinokokų ir kitų helmintų kiaušinėlių. Pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse, turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas. Kai smėlio dėžės nenaudojamos, turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo.
Informuojame, kad š. m. birželio mėn. Elektrėnų savivaldybėje iš smėlio dėžių buvo paimti 27 smėlio mėginiai ir atlikti jų parazitologiniai tyrimai. Visose tikrintose smėlio dėžėse smėlis švarus, kirminų kiaušinėlių ar jų lervų nerasta.
Vis dėlto norime priminti, kad patikimiausia priemonė siekiant išvengti ligų – laikytis asmens higienos ir saugotis, kad ligų užkratas nepatektų į virškinamąjį traktą. Pagrindinės taisyklės, kaip apsisaugoti nuo toksokarozės:
• neleiskite vaikui žaisti neprižiūrimose ar netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas;
• pažaidus smėlyje, reikia uždengti smėlio dėžę dangčiu;
• pasirūpinkite, kad į vaikų smėlio dėžę nepatektų jokie gyvūnai;
• prižiūrėkite smėlio dėžėje žaidžiantį mažylį, kad jis nekištų pirštukų ar žaislų į burną;
• nepamirškite, kad žaislai, su kuriais vaikai žaidžia lauke, turi būti plaunami;
• iškylaudami lauke nevalgykite nukritusio ant žemės maisto, jeigu jo negalite nuplauti, taip pat patartina nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių;
• neleiskite vaikui žaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais gyvūnais;
• mokykite vaikus laikytis higienos reikalavimų, tai yra plauti rankas ne tik grįžus iš lauko, bet ir paglosčius gyvūną, nevalgyti nenusiplovus rankų.