PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Lapkričio 2 d. 11:50

Ar pasieks Širvintų savivaldybė buvusias aukštumas?

Vilnius

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


18915

Pasirodžius naujausiems Lietuvos laisvosios rinkos instituto skelbiamiems reitingų indeksams turime kuo pasidžiaugti, Širvintų rajono savivaldybė per metus iš 24 pakilo į 15-16 vietą. Penkioliktoje vietoje buvome ir 2014 m.


Foto galerija:

2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png
9.png
10.png
12.png
13.png
15.png
16.png
17.png
18.png
19.png
20.png
21.png
2015-m.png
2015-m-4-vieta.png

Nuotaika krenta ir džiaugsmas slūgsta, kai sužinai, jog senoji valdžia išeidama savivaldybę paliko ketvirtoje vietoje (žiūrėti nuotraukas). Gerokai nukritome prie naujos, save profesionalais vadinančios valdžios. Prisiminkime Širvintų rajono savivaldybės reitingus per pastaruosius metus. Primename, kad metų reitingai skaičiuojami pagal praėjusius metus.

2014 m. – 15 vieta

2015 m. – 4 vieta

2016 m. – 24 vieta

2017 m. – 15-16 vieta

Didėjo skolos

Pagal aukščiau pateiktą aprašymą sužinome, kad praėjusiais metais didėjo Širvintų rajono savivaldybės skolos, nors merė nuolat viešai tvirtina, kad savivaldybė nesiskolina.

Keletas faktų (iš lentelių)

  • Nedarbo situacija rajone nėra labai bloga. Lyginant su kaimyniniais rajonais, esame geriausioje situacijoje, ilgalaikių bedarbių nuo bendro bedarbių skaičiaus 15 proc. Elektrėnų – 20,4; Vilniaus raj. – 26,9; Jonavos raj. – 27,9; Ukmergės raj. – 28; Molėtų raj. – 30,4; Kaišiadorių – 35,5. Čia situaciją gelbsti du dalykai – gyvename netoli sostinės, kur į darbą važiuoja labai didelė dalis širvintiškių. Kitas svarbus aspektas – nemaža dalis nedirbančių nesiregistruoja Darbo biržoje, pasiteisindami, sudėtingu susisiekimu su rajono centru. Į kai kuriuos kaimus autobusas užsuka vos vieną kartą per savaitę, o yra ir tokių, kur visai neužsuka.

  • Praėjusiais metais mūsų rajone šoktelėjo išduotų statybos leidimų skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų (11 nuotrauka). Jis panašus, kaip ir Vilniaus rajone. Natūralu, sostinėje privačių namų statytis nėra galimybės dėl žemės kainų. O Vilniaus ir Širvintų rajonai yra netoli sostinės. Tad galime drąsiai save vadinti miegamuoju Vilniaus rajonu. Bent jau tokiu tampame dėl patogaus susisiekimo su sostine.

  • Lyginant su kaimyniniais rajonais, Širvintų raj. yra mažiausiai investicijų vienam gyventojui – vos 791 Eur., kai Molėtų r. – 929, Ukmergės – 963, Kaišiadorių – 1262, Jonavos – 1923, Vilniaus r. – 2405, Elektrėnų – 2613 eurų žmogui. (10 foto)
  • Širvintų rajono valdymo (išlaikymo) dalis yra didžiausia lyginant su kaimyniniais rajonais – 11,6 proc. Elektrėnų r. 9,9; Molėtų – 9; Vilniaus r. – 8; Jonavos – 5,8; Kaišiadorių – 5,5; Ukmergės – 5,2 procentai. (13 foto)

  • Širvintų rajonas pirmauja ir patalpų plotu vienam mokiniui. Iš vienos pusės žiūrint tai yra gerai, nes reiškia, kad mūsų rajono mokiniai turi daugiau erdvės mokyklose, tačiau vertinant iš ekonominės pusės (taip vertina ir šio tyrimo iniciatoriai) toks neekonomiškas patalpų naudojimas neša savivaldybei papildomas išlaidas ir nuostolius. Širvintų rajone vienam mokiniui tenka 17,8 kv.m.; Molėtų r. – 17,5; Ukmergės – 16; Kaišiadorių ir Vilniaus rajonuose po 15,2, Jonavos – 15; Elektrėnų r. – 12,5 kv.m. (14 foto)

  • Lyginant šalies mastu su mažosiomis savivaldybėmis Širvintos atrodo net labai neblogai. (15 foto). Nedžiugina rezultatai sveikatos apsaugos, komunalinių paslaugų ir investicijų srityse. Tačiau puikūs rezultatai valdyme, mokesčių srityse.

  • Vienas geriausių mūsų rajono rodiklių – parduodamų objektų sąrašas, kuris 2016 m. pabaigoje sudarė daugiau nei 20 proc. viso savivaldybės nuosavų pastatų ploto. Tačiau reikėtų neužmiršti, kad išparduodama daugiau nei šimtas butų, kurie įkainoti juokingai lyginant su naujai statomo socialinio būsto kainomis. Taip gaunasi “Monkės biznis” – parduodam pigiau nei statom.

  • Valdyme Širvintų rajono savivaldybė surinko 72 balus ir pirmauja tarp mažųjų savivaldybių. Į šią sampratą įeina efektyvus ir skaidrus savivaldybės turto valdymas, neišplėsta administracija ir parduodamas nenaudojamas savivaldybės turtas. Apie savivaldybės turtą – butus ir namus – jau rašėme aukščiau. Taip, išties praėjusiais metais gerokai sumažėjo savivaldybės administracijos darbuotojų. Tačiau turime neužmiršti, kaip šis skaičius sumažėjo. Likus kelioms savaitėms iki naujų metų atleisti darbuotojai. Šiandien jau žinome, kad jie atleisti neteisėtai. Būtent šių darbuotojų atleidimas ir lėmė tokį aukštą šuolį ir pagerėjimą. Tik bėda štai kur. Jau dabar aišku, kad kitąmet, kai bus vertinama šių metų situacija, šioje srityje mūsų rajonas gerokai kris žemyn. Juk vietoj atleistųjų priimti nauji darbuotojai, o vėliau teismo sprendimu sugrįžo ir atleistieji. Savivaldybės taryba jau didino didžiausią leistiną savivaldybės administracijos darbuotojų skaičių.

Taigi, pasidžiaukime laimėjimais, aptarkime nesėkmes ir imkimės darbų, kad situacija gerėtų. Juk rinkimai jau ne už kalnų ir norint juos laimėti kiekvienas faktorius bus aukso vertės.

Ar pavyks rajono vadovėms ir šiai valdančiajai daugumai pasiekti praėjusios kadencijos rajono vadovų rezultato ir grąžinti mūsų savivaldybę į aukštą ketvirtąją vietą?