Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt
Apie šią problemą žinota seniai, bet garsiai prabilta tik po to, kai Klaipėdoje žuvo paspirtuku važiavęs mažametis. Tik tada susirūpinta, kad į eismo srautą įsilieję paspirtukų turėtojai dažnai elgiasi neprognozuojamai, nežino jiems skirtų Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Šių dažnai nesilaiko ir dviratininkai
Atsiradus mieste daugiau viešųjų erdvių ir sutvarkius teritoriją palei Širvintų „marias“, laikraščio skaitytojai atkreipė, jų manymu, prastą praktiką, kad pėsčiųjų takais važinėjasi dviratininkai ir paspirtukininkai, kurie kelia pavojų ir nepatogumų pėstiesiems.
Tiesa, jie teisūs tik iš dalies. Nors palei marias nėra Nr. 413 ženklo „Pėsčiųjų ir dviračių takas“, to tako pradžioje yra užrašai, kad tai pėsčiųjų ir dviračių takas.
Iš tiesų, mieste yra pėsčiųjų ir dviračių takų ar šaligatvių, kuriuose pažymėtos dviračių juostos. Bet yra ir nepaženklintų takų, šaligatvių, kuriuose vis dėlto galima sutikti dviratininkų, paspirtukininkų. Ar jie čia važiuodami pažeidžia Kelių eismo taisykles?
Ne visada. Tokią išvadą galima padaryti dar kartą susipažinus su dviračių ir paspirtukų eismą reguliuojančiu atskiru Kelių eismo taisyklių skyriumi (VIII. Reikalavimai dviračių vairuotojams).
Iš vienos pusės, šio skyriaus 57-asis straipsnis nurodo, jog važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais (tokių mūsų mieste nėra), pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, – tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu.
Iš kitos pusės, tais atvejais, kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto.
Pastaroji nuostata aiškiai pasako, kad pėstiesiems skirtu palei „marias“ einančiu taku (šaligatviu) važiuojantys dviratininkai nenusižengia Kelių eismo taisyklėms, kadangi jų kelyje čia nėra pėsčiųjų ir dviračių tako ar dviračių juostos. Jie taip pat negali važiuoti kelkraščiu, nes kitokio kelio čia ir nėra.
Lygiai taip pat dviračiais šaligatviu bet kur važiuojantys širvintiškiai gali teisintis, kad kelkraščiu važiuoti jie negali, nes jis, sakykime, duobėtas ar užstatytas automobiliais.
Kelių eismo taisyklių 66 straipsnis skelbia, kad nustatyti reikalavimai dviračių vairuotojams taip pat privalomi motorinių dviračių vairuotojams. Kadangi iki 1 kW ir iki 25 km/h greitį pasiekiantis elektrinis paspirtukas yra priskiriamas motoriniam dviračiui, tokio paspirtuko vairuotojas turi laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų, kurie taikomi dviračio vairuotojams. O tai reiškia, kad važiuoti važiuojamąja dalimi paspirtuku, kaip ir dviračiu, leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi galima ir sulaukus 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje (Širvintose tai J. Janonio gatvė nuo susikirtimo su I. Šeiniaus gatve iki susikirtimo su Mindaugo gatve) dviračių ir paspirtukų vairuotojų amžius neribojamas.
Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio (taigi ir elektrinio paspirtuko) vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Dviračio vairuotojas (keleivis) iki 18 metų, važiuodamas (vežamas) keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą. Vyresniam kaip 18 metų asmeniui, dviračiu važiuojančiam keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą.
Beje, svarbu atsiminti, kad Kelių eismo taisyklių 48.7 straipsnis draudžia važiuoti riedučiais, riedlentėmis, paspirtukais važiuojamąja dalimi. Tiesa, čia, matyt, kalbama tik apie paprastus paspirtukus, kurių galima pamatyti vis mažiau. Nori to, ar ne, bet važiuojantiems paprastais paspirtukais vienintelis kelias – pėsčiųjų ir dviračių takai bei šaligatviai.
Gintaras Bielskis