PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 10 d. 20:56

Ar koronaviruso pandemija gali netrukus baigtis?

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


124013

Merilando universiteto mokslininkai rekomenduoja rengiant koronaviruso sustabdymo priemones atsižvelgti į orų prognozes. Tyrėjai pastebėjo, kad didžiausios COVID-19 pandemijos vietos apėmė šalis, esančias vienoje gana siauroje šiaurinio pusrutulio platumos zonoje, kuri apsiriboja 30 ir 50 paralelėmis. Ji apima Italiją, Ispaniją, Iraną, JAV ir Pietų Korėją, kur daugiausia susirgimo atvejų. Tad, ar šiltėjantys orai gali pranašauti, kad koronaviruso pandemija netrukus baigsis?

Tuo remiantis buvo padaryta išvada, kad virusui yra patogiausia plisti tam tikromis klimato sąlygomis. Jam palanki temperatūra yra nuo +5 iki +11 laipsnių, o drėgmė – nuo 47 iki 79 procentų.

Mokslininkai, beje, laikosi tos pačios nuomonės. Jie teigia, kad palankiausia temperatūra virusui plisti yra +8,7 laispnių. Jei gatvėje daug šilčiau, ligos sukėlėjas, pagal mokslininkų versiją, pradeda žūti.

Italiją ir Izraelį vienija ne tik jų išsidėstymas koronaviruso pamėgtoje platumos zonoje. Abi šalys yra nepaprastai populiarios tarp turistų.

Šiaurės Italijoje, kur virusas pradėjo plisti į kitas provincijas, visą vasarį ir pirmąsias kovo dienas vidutinė oro temperatūra buvo +6 – + 9 laipsniai. Tel Avive nuo žiemos pradžios buvo bent du ar tris kartus šilčiau, o ir užsikrėtusių skaičius ten mažesnis.

Pietų Korėjoje COVID-19 taip pat gana plačiai paplito. Jau kovo pradžioje šioje šalyje kasdien buvo užfiksuota po kelis šimtus naujų koronaviruso infekcijos atvejų, dabar užsikrečia jau mažiau žmonių. Ir čia galime pastebėti sutapimą: mažiau žmonių užsikrečia pakilus vidutinei oro temperatūrai.

Remiantis šia logika, netrukus visame pasaulyje gali būti sudarytos sąlygos sumažinti sergamumą. Pavyzdžiui, balandžio mėnesį, daugumos šalių vidutinė oro temperatūra padidėja. Pietuose, centre ir šiaurės vakaruose termometro stulpeliai pakyla virš koronaviruso plitimui palankių verčių. Rizikos zona išliks Europos šiaurės rytuose, Uralo kalnų srityje, Pietų Sibire ir Centriniuose Tolimųjų Rytų regionuose.

Tačiau be didėjančios oro temperatūros yra dar vienas lemiamas faktorius ir jis veikia visose klimato zonose. Dabar šiauriniame pusrutulyje prasideda astronominis pavasaris. O iki gegužės mėnesio saulės radiacijos srautas beveik padvigubės. T. y., į atmosferą patenkantys ultravioletiniai spinduliai efektyviau dezinfekuos orą.

Tai yra vadinamieji sezoniniai sisteminiai veiksniai. Viena vertus, tai visiškai tiesa: ultravioletinė spinduliuotė virusą žudo. Jam, kaip primityviam organizmui, sunku apsisaugoti nuo ultravioletinės spinduliuotės. Žmonių imunitetas stiprėja ir jie būna laimingesni. Todėl infekcijos lygis vis mažėja”, – komentavo molekulinės genetikos specialistas Dmitrijus Kvonas.

Šioje situacijoje negalima pasikliauti vien tik oru. Pagrindinis ginklas prieš koronavirusą yra pacientų izoliacija ir asmens higienos laikymasis. Tikėkimės, kad koronaviruso pandemija greit baigsis ir gyvenimas grįš į savas vėžes.

https://zinoti.lt

zinotilt-logo-1.png