Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kapinės / Vilniaus miesto savivaldybė
Goda KirkilaitėŠaltinis: ALFA
Mažiau tam skiria dėmesio
„Greitėjant gyvenimo tempui užsakovai vis dažniau renkasi galimybę kapavietę įrengti taip, kad priežiūros būtų kuo mažiau, ypač tokiose vietose, kur gausu augalų. Pavyzdžiui, medžių, tujų, krūmų.
Todėl populiarėja kapavietės uždengimas granito plokštėmis, kapavietės įrengiamos su nuolydžiu, kas leidžia lietui nuplauti nuo plokščių esamus nešvarumus ir minimalizuoti priežiūrą“, – pastebi MB „Angelo akmuo“ direktorius Ernest Matijevski.
Kapų tvarkymo pokyčius pastebi ir aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ teritorijų priežiūros verslo direktorė Diana Lubė.
„Anksčiau žmonės daugiau laiko skirdavo dažnesniam artimųjų kapų lankymui ir priežiūrai, dabar, gyvenimo tempui greitėjant, laiko lieka mažiau, tad jis ypač Vėlinių laikotarpiu dažnai kompensuojamas didžiuliais kiekiais žvakių ir dirbtinių gėlių“, – sako D. Lubė.
Vėlinės / Integrity PR
Tačiau tai, jos nuomone, nebūtinai yra tvariausias sprendimas: „Retai susimąstome, ar toks dėmesys yra tvarus. Galbūt užtektų ateiti prie kapo, pabūti tyloje kartu su išėjusiu artimuoju, prisiminti svarbias akimirkas ir uždegti tik vieną žvakę“.
Tvaresnių sprendimų link
Tiesa, pašnekovai pastebi, kad ekologinių kapinių ir tvarumo tendencijos stiprėja ne tik Amerikoje, bet ir Lietuvoje. Tačiau, kaip sako D. Lubė, lietuviams dar yra kur pasitempti.
„Pastebime, jog gyventojai vis dažniau renkasi tvaresnius sprendimus – dirbtinių gėlių kompozicijas keičia natūralesnėmis bei tvaresnėmis puošmenomis. Vis daugiau žmonių, lankančių artimųjų kapus, atsakingai rūšiuoja. Tačiau dar tikrai yra kur pasitempti, nes kol kas Vėlinių laikotarpiu kapinėse susidarančių atliekų kiekiai nemažėja – jie išauga 6–8 kartus, lyginant su įprastu mėnesiu“, – pasakojo ekspertė.
„Žmonės turėtų pagalvoti apie minimalistinę kapų puošybą – atsisakyti gausių kiekių įvairių gėlių, žvakių ar kitų puošybos elementų“, – pridūrė moteris.
E. Matijevski teigimu, populiarėja ir laidojimas urnose: „Tai leidžia įrengti vieną bendrą šeimos kapavietę ir joje palaidoti nebe 2–3 artimuosius, o daugiau. Tokiu būdu vietoj kelių kapaviečių yra įrengiama viena bendra, kas leidžia sutaupyti vietos kapinėse, neišleisti papildomų lėšų ir tausojama gamta, kadangi akmens prireikia mažiau“.
Renkasi kapinių priežiūros įmonių pagalbą
Kaip pasakoja, „Ecoservice“ teritorijų priežiūros verslo direktorė, dalis gyventojų kapinėse lankosi ir jas prižiūri nuolat, kiti tvarkytis skuba prieš svarbiausias dienas: Vėlines, Tėvo ar Motinos dienas. Ši aplinkotvarkos bendrovė taip pat pastebi, jog vis daugiau žmonių renkasi samdyti kapinių priežiūros įmones.
„Tokių žmonių tikrai daugėja. Šią paslaugą dažniausiai renkasi gyvenantys užsienyje ir neturintys galimybės atvykti patys arba tie, kurių artimieji palaidoti skirtinguose Lietuvos miestuose, todėl suspėti aplankyti ir sutvarkyti visas kapavietes pritrūksta laiko“, – portalui pasakojo D. Lubė.
Ji priduria, kad atvykę aplankyti mirusių artimųjų klientai visą dėmesį gali skirti prisiminimams ir tyliam pabuvimui, o nebe kapinių tvarkymui.
Kapinės / BNS
Kad kapų tvarkymo paslauga populiarėja pastebi ir įmonės „Angelo akmuo“ direktorius: „Ne dėl to, kad žmonės tingi važiuoti tvarkyti kapų, o tiesiog atsiranda laiko trūkumas dėl darbų ar kitų aplinkybių. Spalio pabaigoje anksti temsta ir tvarkyti kapavietę su žibintu niekas nenori. Šios srities profesionalai dažnai turi sprendimus, kurie leidžia ateityje turėti mažiau reikalų tvarkant kapavietę“.
Paprasta, bet efektyvu
Jis pasidalijo patarimais, ką daryti, kad kapų tvarkymas būtų ilgalaikis, bet nereikalautų nuolatinio dėmesio.
„Jeigu kapavietė randasi vietoje kur daug žalumos, tai kapavietės vidų užpilant skalda rekomenduočiau nenaudoti vidutinio dydžio skaldos, nes ją sunkiausią išvalyti nuo lapų ir spyglių. Geriausią rinktis arba didelius akmenys (30–70) frakcijos arba smulkius (1/3).
Didelius akmenys galima išvalyti greitai su oro pustuvu, o smulkius su universaliu grėbliu. Kapavietę dengiant plokštėmis, kur gausu augalų, nerekomenduočiau rinktis šviesių plokščių, nes ant jų gali atsirasti dėmės nuo nukritusių ir supuvusių lapų“, – įžvalgomis dalijosi E. Matijevski.
Tuo tarpu D. Lubė neturintiesiems galimybių nuolat prižiūrėti kapavietės, rekomenduoja rinktis ją uždengti granito plokštėmis ir nesodinti gėlių, kurias reikėtų prižiūrėti, atnaujinti. O jei norisi gėlių ar kitų augalų, tada kapavietės priežiūrą ragina patikėti profesionalams.