Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kadaise „Makabi“ organizavo sportininkų eiseną nuo Tilžės gatvėje buvusio stadiono iki miesto centro – šįmet ketinama ją atkartoti. „Eisenoje plevėsuos „Makabi“ vėliava, kurią esame atkūrę“, – sako S. Kerbelis. (Šiaulių „Aušros“ muziejaus archyvo nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
1921 m. birželio 23 d. Šiauliuose buvo įsteigtas „Makabi“ sporto skyrius. Būtent šio skyriaus veikla ir neblėstantis narių entuziazmas davė pradžią organizuotam sportui mieste – šįmet minėsime Šiaulių sporto šimtmetį. Galbūt, belaukiant iškilios progos, pavyks įminti paslaptį: kurioje Vilniaus g. pėsčiųjų bulvaro vietoje buvo įsikūręs „Makabi“?
Egzotiškas pavadinimas pasirinktas ne veltui
Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu prasidėjo intensyvus sportinis gyvenimas: aktyviai kūrėsi sporto organizacijos, klubai. 1920-ųjų spalio 19 d. Kaune buvo įregistruota gimnastikos ir sporto sąjunga „Makabi“, 1923 m. ji pervadinta į Lietuvos žydų gimnastikos ir sporto sąjungą „Makabi“.
Egzotiškas organizacijos pavadinimas pasirinktas ne veltui. Anot Šiaulių apskrities žydų bendruomenės atstovės Antoninos Gainulinos, istoriškai jis simbolizuoja dėl jėgos ir ištvermės pasiektą pergalę.
II a. pr. m. erą vyko žydų sukilimas, nukreiptas prieš Šventąją Žemę tuo metu valdžiusius Sirijos graikus (seleukidus), jų per prievartą brukamą religinę bei kultūrinę pasaulėžiūrą. Seleukido imperijos valdymo metais buvo išniekinta svarbiausia žydų šventovė – Jeruzalės šventykla, joje pastatytas altorius Dzeusui, aukoti gyvuliai. Šie ir kiti Sirijos graikų veiksmai sukėlė didelį žydų nepasitenkinimą, virtusį sukilimu.
Vienas iš sukilimo vadų buvo Judas Makabiejus – jo vadovaujami žydų partizanai pasiekė reikšmingų pergalių, atkūrė senąsias tradicijas, sutvarkė ir išvalė išniekintą Jeruzalės šventyklą. Makabiejaus vardu dabar bendrai vadinamas ir pats sukilimas, ir jame dalyvavę žydai, o Jeruzalės šventyklos susigrąžinimas kasmet prisimenamas Chanukos šventės metu.
paslaptis.JPG
Išvyko į pirmąsias Lietuvai olimpines žaidynes
Žinoma, kad 1926 m. Lietuvoje veikė 83 „Makabi“ skyriai, vieniję apie 4 000 narių. Vienas pirmųjų skyrių buvo įkurtas Šiauliuose S. Šapyro, M. Šico, miesto viceburmistro S. Petuchausko bei gydytojo A. Varblunsko dėka. Skyriui priklausė apie 70 žmonių. Tai buvo pirmoji sporto organizacija mieste, po kurios „stogu“ taip pat veikė „Žydų atletikos klubas“, sporto klubas „Olimpija“.
„Makabi“ Šiauliuose propagavo fizinį lavinimą: organizavo varžybas, inicijavo diskusijas sporto temomis, rengė trenerių kursus, aprūpindavo mokyklas sporto inventoriumi. Klubo sportininkai – futbolininkai, stalo tenisininkai, šachmatininkai, dviratininkai – pasiekė reikšmingų rezultatų.
Vertėtų išskirti dviratininkus Isaką Anoliką ir Juozą Vilpišauską – 1924 m. jie išvyko į Paryžių, į pirmąsias Lietuvai olimpines žaidynes. Tiesa, varžybos sportininkams nebuvo itin sėkmingos: J. Vilpišauskas 188 km distancijoje griūdamas susižeidė ir lenktynių tęsti negalėjo, o I. Anoliko dviračio padangas pradūrė akmenys.
Pinigų atsarginėms dalims sportininkas neturėjo, tad taip pat turėjo pasitraukti iš lenktynių. Nepaisant patirtų sunkumų, I. Anolikas 1928 m. vėl atstovavo Lietuvai olimpinėse žaidynėse Amsterdame. Norėdami paminėti šių dviejų sportininkų atminimą ir ryžtą, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai kasmet organizuoja dviračių žygius.
Beje, „Makabi“ veikla vien tik sportu neapsiribojo. „Iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus fondų esame gavę kvietimą į „Makabi“ organizuojamą renginį. Kvietime rašoma, kad surinktos lėšos bus skirtos našlaičių namams“, – pasakoja A. Gainulina ir priduria: „Makabi“ nariams rūpėjo ne tik labdara, bet ir kultūra. Klubas Šiauliuose turėjo savo džiazo ir pučiamųjų orkestrus, chorą, organizuodavo gegužines.
testinumas.JPG
J. Nekrašius: kas ieško, tas randa
Labdaringi ir kultūriniai renginiai vykdavo „Makabi“ salėje P. Višinskio gatvėje. Gražus sutapimas – viename iš šios gatvės pastatų dabar yra įsikūrusi Šiaulių apskrities žydų bendruomenė. Vis tik tikslus salės adresas nežinomas.
Nežinoma ir „Makabi“ Šiaulių skyriaus būstinės vieta. Tikėdamasi surasti konkretų adresą, A. Gainulina sako peržiūrėjusi 1933 ir 1940 m. Šiaulių miesto telefonų knygas, kurias turi bendruomenė, tačiau vertingos informacijos neaptiko.
„Makabi“ adreso šiuo metu ieško ir žinomas Šiaulių teisininkas, kraštotyrininkas Jonas Nekrašius. „Istoriniuose šaltiniuose, kuriuos turiu, nurodyta, kad „Makabi“ veikė Vilniaus g. prie kepyklos. Bet kepyklų Vilniaus g. tarpukaryje buvo daug – ne viena ir ne dvi. Paieškos užima laiko, juo labiau kad žydų archyvai yra sunkiai prieinami – jų išliko itin mažai. Vis tik galvoju: kas ieško, tas randa. Dirbant, analizuojant, po truputį ryškėja vaizdas ir mes, tikiu, surasime „Makabi“ adresą“, – „Etaplius“ sakė J. Nekrašius.
Konkrečiai žinomas tik „Makabi“ stadiono adresas – Tilžės g. 84 (buvusi „Vairo“ gamyklos teritorija). „Tai buvo pirmasis stadionas Šiauliuose, kuriame įvyko ir pirmosios mieste tarptautinės varžybos. Spėju, kad su Latvija. Stadioną, t. y. 2 ha žemės, „Makabi“ padovanojo Chaimas Frenkelis. Jis buvo didis mecenatas – padėjo klubui įsigyti daug sporto inventoriaus, steigė taures ir prizus“, – pasakoja A. Gainulina.
„Makabi“ Šiauliuose ir visoje Lietuvos gyvavo iki 1940 m. 1989 m. sausio 8 d. klubas buvo atkurtas ir veikia iki šių dienų.
111.jpg
Išleido pašto ženklą
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės iniciatyva 2021 m. minėsime Šiaulių „Makabi“ įkūrimą ir Šiaulių sporto šimtmetį. Bendruomenė drauge su Savivaldybe, miesto sporto organizacijomis suplanavo daugybę renginių, turėjusių prasidėti dar šių metų sausį.
„Makabi“ įkūrimo ir Šiaulių sporto šimtmečio proga į Šiaulius iš Panevėžio perkeltos Lietuvos futbolo taurės varžybos, Šiauliuose taip pat vyks Lietuvos olimpinio karatė turnyras, Lietuvos regbio turnyras, į kurį Šiaulių apskrities žydų bendruomenės kvietimu atvyks rinktinė iš Izraelio.
Žinoma, kad kadaise „Makabi“ organizavo sportininkų eiseną nuo stadiono iki miesto centro – šįmet ketinama ją atkartoti. „Pakviesime prisijungti visas Šiaulių miesto sporto organizacijas, o eisenoje plevėsuos „Makabi“ vėliava, kurią esame atkūrę. Taip pat patį pirmąjį sekmadienį po karantino atšaukimo pakviesime visuomenę į bendrą mankštą Prisikėlimo aikštėje – tai bus vienijanti, sportuoti kviečianti pramoga“, – artimiausius planus dėsto Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis.
Ypatingas šių metų akcentas – „Makabi“ šimtmečiui skirtas pašto ženklas, kurio leidimu rūpinosi bendruomenė. Ant pašto ženklo puikuojasi klubo mecenato Ch. Frenkelio nuotrauka, gauta iš Pasaulinio Holokausto atminimo centro Yad Vashem fotografijų archyvo. S. Kerbelis sako, kad didžiąją dalį pašto ženklo gamybos finansavo „Šiaulių bankas“, ir džiaugiasi, jog ir šių dienų verslininkai supranta sporto reikšmę, negaili paramos. „Makabi“ šimtmečiui skirtas pašto ženklas visuomenei bus pristatytas gyvai, pasibaigus karantinui.
spaudos-fondas-naujas-61-intern-32.jpg