Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Savivaldybės vadovai lankėsi Ignalinos rajono ligoninėje ir su kolektyvu aptarė sudėtingą situaciją, susidariusią po karantino laikotarpio, taip pat kalbėjo apie priemones, kurių reikėtų nedelsiant imtis.
Ignalinos ligoninė išgyveno išskirtinę situaciją, kai ji buvo uždaryta dėl vieno iš darbuotojų teigiamo COVID-19 testo ir turėjo imtis ypatingų apsaugos priemonių, skyrių perkėlimo, specialių komandų formavimo. Nuo 2020-05-29 iki 2020-06-14 Ignalinos rajono ligoninė sustabdė paslaugų teikimą dėl ligoninės darbuotojo privalomo karantino ir kartu dirbusių specialistų, kurių darbo funkcijos privalomos teikiant paminėtas sveikatos priežiūros paslaugas, privalomos saviizoliacijos. Ligoninė stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų teikimą atnaujino/pradėjo pasibaigus karantinui ir darbuotojų saviizoliacijai tik nuo birželio 15 dienos.
Savivaldybės vadovai yra dėkingi laikinajam ligoninės direktoriui Arvydui Rameliui už puikiai organizuotus veiksmus ir greitą bei profesionalų situacijos suvaldymą. Tačiau ligoninės veiklos sustabdymas turėjo neišvengiamas pasekmes, o viešai skelbiamoje statistikoje apie atstatytas ir teikiamas ligoninėse paslaugas Ignalina atrodo kaip vienas prasčiausių pavyzdžių, nors niekas nemini dėl ko taip atsitiko. Valstybinė ligonių kasa, teikdama informaciją apie paslaugų atnaujinimą, birželio mėnesį neturėjo informacijos, kad Ignalinos rajono ligoninė nuo 2020-06-01 iki 2020-06-14 dėl darbuotojui nustatyto COVID-19 paslaugų neteikė.
Tuo tarpu Ignalinos rajono ligoninės Konsultacinė poliklinika per 2020 m. birželio mėnesio dvi darbo savaites suteikė 50,25 procentus paslaugų, lyginant su 2019 m. birželio mėnesiu. Skaičiuojant ir atostogose buvusius ir paslaugų neteikusius gydytojus, paslaugų suteikta 46,4 procentai, lyginant su 2019 m. birželio mėn. Paslaugų suteikimo mažėjimą birželio mėnesį lėmė ir ministerijos rekomenduotas darbo režimas (cikliškumas). Dėl šios priežasties negalėjo atvykti 4 gydytojai, dirbantys antraeilėse pareigose, vienas gydytojas išėjo vaiko auginimo atostogų. Tai sudarytų apie 20 proc. teoriškai galimų suteikti, bet nesuteiktų paslaugų. Įvertinus šias objektyvias aplinkybes, galima teigti, kad birželio mėnesį reali paslaugų apimtis yra apie 60-70 procentų 2019 m. birželio mėn. apimties.
Ligoninės vadovas A. Ramelis kalbėjo apie konsultacines paslaugas ir patikino, kad jos tikrai kokybiškos ir niekuo nenusileidžia kitoms įstaigoms, todėl gyventojai kviečiami rinktis vietoje, Konsultacinėje poliklinikoje, teikiamas paslaugas. Taip būtų užtikrintos ir ligoninės pajamos.
Smulkiau aptarta padėtis Konsultacinėje poliklinikoje. Iki karantino įvedimo kontaktinės ambulatorinės konsultacijos trukmė buvo vidutiniškai nuo 10 iki 30 min., įskaitant duomenų suvedimą į ESIS sistemą (šios sistemos strigimas buvo iki 4 dienų per mėnesį). Birželio mėnesį atnaujintos ambulatorinės konsultacijos, laikantis griežtų infekcijų kontrolės reikalavimų, kai 1 pacientui skiriama taip pat nuo 10 iki 30 min., tačiau, po kontaktinės ambulatorinės konsultacijos yra privalomas patalpų dezinfekcijos ir valymo periodas, kuris trunka 10–15 min. Vidutinė gydytojo konsultanto darbo trukmė yra 4,5 val. Laikas, skiriamas kontaktinėms ambulatorinėms konsultacijoms, sudaro 3 valandos 45 min. Atsižvelgiant į privalomą dezinfekcijos ir valymo laikotarpį (10–15 min), pacientui skiriamą vidutinį laiką konsultacijai (20 min.), pacientai yra registruojami vidutiniškai kas 35–40 min. Pagal vidutinį gydytojo darbo laiką gydytojas galėjo teisėtai, nepažeisdamas teisės aktų reikalavimų konsultuoti tik nuo 6 iki 8 pacientų.
Kaip alternatyva pradėtos teikti nuotolinės konsultacijos. Jų trukmė sudaro 10–20 min., įskaitant duomenų suvedimą į ESIS sistemą. Po nuotolinių konsultacijų dezinfekcijos ir valymo laikotarpis nereikalingas ir nėra numatytas. Tačiau, preliminariais duomenimis, liepos mėn. ESIS sistemos trikdžiai užima iki 40 procentų gydytojų darbo laiko (palyginus su birželio mėn. 18–19 proc.) ir beveik dvigubai sumažina galimų aptarnauti pacientų skaičių. ESIS sistemos trikdžiai taip pat turi įtakos išankstinei pacientų registracijai – Konsultacinė poliklinika netenka iki 10 procentų galimų konsultuoti pacientų, kurie pasirenka kitą gydymo įstaigą. Priežastis - Utenos ligoninėje esantis serveris dėl išnaudotų techninių galimybių negali apdoroti visos informacijos. Tuo klausimu kreiptasi į Utenos rajono savivaldybės ir ligoninės vadovus ir problemos pradėta spręsti.
Ligoninė, siekdama patenkinti pacientų poreikius ir įgyvendinti SAM nurodymus didinti paslaugų apimtis iki ne mažiau kaip 80 proc., nuotolinių konsultacijų trukmę sumažino iki 10-15 min. Kontaktinių konsultacijų trukmė irgi buvo mažinama vidutiniškai iki 15 min., tačiau dezinfekcijos ir valymo laikotarpis išliko toks pats. Taip pat nuotolinės konsultacijos teikiamos tuo metu, kada vyksta dezinfekcija ir valymas po kontaktinio paciento. Tačiau gydytojai, kurie dėl savo darbo specifikos negali teikti nuotolinių konsultacijų (rentgenas, echoskopija, endoskopija, FMR), teikia tik kontaktines konsultacijas su privalomu dezinfekcijos ir valymo laikotarpiu. Darytina išvada, kad ekstremalios situacijos laikotarpiu atkurti pirmines, iki karantino buvusias, ligoninės ambulatorinių paslaugų apimtis prielaidų, deja, nėra.
Po karantino visos ligoninės negrįžo prie pirminių darbo apimčių. Negautos pajamos pirmiausia gresia personalo algų praradimu, todėl ir Ignalinos rajono ligoninės darbuotojai yra sunerimę.
Savivaldybės pozicija dėl ligoninės ateities nesikeičia. Ši įstaiga turi išlikti ir bus dar ir dar kartą kreipiamasi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad ši inicijuotų ir Seimas pagaliau priimtų Mažųjų ligoninių statuso įtvirtinimo įstatymą, kuris nedidelėms rajonų ligoninėms numatytų mažesnius, joms prieinamus ir logika pagrįstus reikalavimus.
Susitikimo metu savivaldybės vadovai pasiūlė sudaryti būtinų įsigyti pirkinių sąrašą ir artimiausiu metu parengti savivaldybės tarybos sprendimą dėl investavimo į Ignalinos rajono ligoninę. Lėšos bus skirtos paslaugas padėsiančioms atstatyti priemonėms. Taip pat kalbėta apie studijų rėmimo programą, savivaldybė įsipareigoja apmokėti rezidentūros studijas, suteikti tarnybinius butus Ignalinos rajono ligoninėje dirbantiems specialistams.
Aptartas ir ligoninės vadovo klausimas. Dar kartą patikinta, kad buvusi vadovė D. Jatulienė išėjo savo noru, savivaldybei pranešusi apie tai, kad susirado kitą darbo vietą. Šiuo metu jau baigėsi konkursas ir kolektyvui bus pristatytas naujasis vadovas.
Ligoninėje esanti situacija buvo pristatyta ir Seimo nariui Gintautui Kinduriui, kuris liepos 20 dieną, pirmą kartą po savivaldybių tarybų rinkimų, lankėsi savivaldybėje. Seimo nario teirautasi, ar užteks politinės valios įgyvendinti Vyriausybės grasinimą ir ligoninėms mokėti tik už suteiktas paslaugas, taip jas dar labiau gramzdinant į krizę. Seimo narys G. Kindurys patikino, kad to neturėtų įvykti.