Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Birželio 16 dieną Ignalinos rajono savivaldybėje vyko pasitarimas, kuriame gvildentos vaiko teisių apsaugos, globos, Mobilių komandų darbo, alternatyvių globos formų ir efektyvesnės pagalbos šeimoms paieškos galimybės.
Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Irena Gaigalienė, skyriaus patarėjas Ignalinoje Vidas Kreivėnas, Mobilios komandos atstovai susitiko su Ignalinos rajono socialinių paslaugų centro, globos įstaigų, seniūnijų socialiniais darbuotojais, atvejo vadybininkais, kitais su šeimomis dirbančiais specialistais ir aptarė svarbias aktualijas, naujoves, dalijosi patirtimi ir pastebėjimais. Susitikime dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Nijolė Šiaudinienė.
Su vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka atsirado nemažai naujovių, siekiant didinti vaikų saugumą ir pagalbą šeimai. Viena jų – mobiliosios komandos. Tokia komanda nuo vasario mėnesio dirba ir Utenos apskrityje. Intensyvų 30 dienų darbą su šeima ši komanda pradeda nustačius vaiko apsaugos poreikį, kai taikoma laikinoji priežiūra. Komandos specialistai siekia koreguoti šeimos narių elgesį, taiko konsultavimo, motyvavimo technikas, įgalinimo metodus, teikia rekomendacijas dėl tolesnio darbo su šeima atvejo vadybininkui (savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos darbuotojui). Tikslas – padėti šeimai gebėti tinkamai rūpintis vaiku, kad jam būtų saugu grįžti į namų aplinką. Ignalinos rajone Mobili komanda dirbo su 4 šeimomis, su trimis iš jų bendravimas jau baigtas.
Kalbėta apie darbą su nuo priklausomybių kenčiančiomis šeimomis. Alkoholis vis dar yra pati nuožmiausia grėsmė, o didžiausias trukdis darbe su priklausomais asmenimis – problemos nepripažinimas, neigimas, motyvacijos ir socialinių įgūdžių stoka. Tokiose šeimose augantys vaikai kenčia labiausiai. Ir tai atsispindi jų sutrikusiame elgesyje. Netgi tėvams pakeitus savo elgesį, vaiko elgesys taip greitai nesikeičia, nes jis turi daug nuoskaudų, netiki ir nepasitiki savo tėvais. Ignalinos rajone pastebima nemažai paauglių smurto atvejų, pabėgimų. Tai aiškus signalas, kad problemos tikrai gilios. Nuo š. m. pradžios Mobilios komandos specialistai dirba ne tik su tėvais, bet ir su vaikais. Vedėja I. Gaigalienė siūlė specialistams taikyti naują ir paveikų Šeimos konferencijos metodą, kai į pagalbą pasitelkiami artimi giminaičiai, nes dažnai artimo žmogaus iš šalies pasakytas pastebėjimas, nuomonė, patarimas yra paveikesni nei specialisto.
Pastebėta, kad nors paslaugų šeimoms vis daugėja, tačiau Mobiliai komandai ypač trūksta nuolat dirbančio psichologo bei mediacijos specialisto. Šeimos mediacijos tikslas – tėvams, netikintiems, kad yra įmanoma rasti bendrą sprendimą, padėti jį surasti. Mediatorius – ne teisėjas, jis tik padeda įsiklausyti į vienas kito argumentus, suprasti silpnąsias ir stipriąsias jų pozicijos puses, galvoti apie tai, kas geriausia vaikui, ir suvokti, kas bus, jeigu tėvai nesusitars. Kaip sakė Vidas Kreivėnas, Ignalinos rajone 2019 m. 6-iems vaikams pritaikyta laikinoji priežiūra institucijoje, nes juos palikti šeimose buvo pavojinga, o artimų giminaičių ar laikinų globėjų nesurasta. Pasidžiaugta viena jauna mamyte, sugebėjusia pakeisti savo gyvenimo būdą. Tačiau pastebėta, kad kartais tokį džiaugsmą pakeičia nusivylimas, nes šeima ir antrą, ir trečią kartą atsiduria pirminiame taške. Ir vėl viską reikia pradėti iš pradžių...
Šiuo metu Ignalinos rajone nuolatinė globa taikoma 18-kai vaikų institucijoje ir 32-iems vaikams šeimoje. Kaip sakė V. Kreivėnas, emociškai išgyventi institucijoje vaikams yra sudėtingiau, nes atsiranda minios instinktas, grupinis elgesys, nustatyta, kad kūdikių raida sutrinka. Kiekvienam tenka kovoti dėl vietos. Jei to padaryti neišeina iš gerosios pusės, tai pasirenkamas būdas būti pamatytam dėl blogo elgesio. Ir išlaidos vienam vaikui išlaikyti institucijoje yra beveik dvigubai didesnės nei šeimoje. Iki šių metų pabaigos Ignalinos rajone tikimasi įsteigti bendruomeninius globos namus, kuriuos, kaip rodo praktika, vaikai labiau sieja su savo namais. Informuota, kad rajone mokymus baigė 7 globėjai, kurie nori tapti tik budinčiais globėjais, tačiau, kaip sakė I. Gagalienė, yra tikimybė, kad ateityje jie ryšis globoti vaiką ir nuolat.
Susitikime taip pat kalbėta apie globėjų ir įtėvių paieškas, galimybę naudotis socialinės paramos informacine sistema, atokvėpio paslaugą globėjams. Akcentuota, kad nėra gerai, kai laikini globėjai gauna didesnes valstybės išmokas nei nuolatiniai. Didžiasalio vaikų globos ir paramos šeimai centro atstovai informavo apie vyksiančią globėjų savaitę ir bendrą renginį. Džiaugtasi Ignalinos rajone įgyvendinamo Kompleksinių paslaugų šeimai projekto veiklomis, vykdoma pagalba šeimoms, taip pat Carito vaikų dienos centro projektais.