PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Balandžio 26 d. 11:51

Apsaugotas būstas: jaukūs namai, keičiantys gyvenimus

Šiauliai

D. Bukantienės nuotr.

Danutė BukantienėŠaltinis: Etaplius.lt


265489

Šiaulių miesto savivaldybės globos namai, prieš penkerius metus, kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pradėjo įgyvendinti projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kurio tikslas – didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia, savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje pagal jų poreikį, teikiant apsaugoto būsto paslaugas. Projektas buvo vykdomas dviem etapais, pirmasis buvo trumpesnis, o antrasis vykdomas trejus metus.

Šiaulių miesto savivaldybės globos namai, prieš penkerius metus, kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pradėjo įgyvendinti projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kurio tikslas – didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia, savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje pagal jų poreikį, teikiant apsaugoto būsto paslaugas. Projektas buvo vykdomas dviem etapais, pirmasis buvo trumpesnis, o antrasis vykdomas trejus metus.

Apsaugotas būstas skirtas iš dalies savarankiškiems intelekto ir ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms, kuriems reikalinga minimali ar prevencinė pagalba. Paslaugos gavėjams teikiama individuali socialinio darbuotojo pagalba, kuri reikalinga tik tam tikrose srityse, kur paslaugų gavėjoms trūksta įgūdžių. Šie žmonės yra pajėgūs dirbti, dalyvauti kitokio pobūdžio užimtume. Visas kitas paslaugas apsaugoto būsto paslaugos gavėjos gauna bendruomenėje. Tokiu būdu plėtojami bei palaikomi žmonių socialiniai ir savarankiško gyvenimo įgūdžiai, siekiant visiško savarankiškumo.

Šiaulių miesto savivaldybės globos namai pradėjo teikti apsaugoto būsto paslaugą. Įstaigai tai nebuvo naujovė – užsienio partnerių, nupirktame trijų kambarių bute panašios paslaugos teikiamos jau ne vienerius metus. Pastebėję, kad asmenys po vaikų institucinės globos, negauna socialinio būsto ir neturi kur gyventi, jie nupirko mums Šiauliuose trijų kambarių butą. Kurį laiką teikiama paslauga neturėjo pavadinimo – tiesiog jaunuoliai apsigyvendavo bute, jiems buvo teikiamas socialinės paslaugos, kol įgydavo įgūdžius gyventi savarankiškai.

2018 m. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė konkursą apsaugoto būsto paslaugoms teikti, kurio metu Šiaulių miesto savivaldybės globos namai, vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo teikti bandomąsias apsaugoto būsto paslaugas. Pirmajame projekto etape buvo atrinkti keturi žmonės – du iš globos įstaigos ir du prieš tai gyvenę šeimose. Susidurta su nemažai iššūkių, tačiau didžiausia problema buvo rasti nuomojamą būstą. Pasidomėjus savininkui: kas gyvens? Sulaukęs atsakymo, kad psichikos negalią turintys žmonės, dažnas teigdavo pagalvosiąs, bet vėliau taip ir nebeatsišaukdavo .

Artimiesiems būta nerimo

Didelio nerimo pradedant įgyvendinti projektą neturėjo nei būsimieji paslaugos gavėjai, nei darbuotojai, tik kai kuriems tėvams buvo nelengva atsiskirti nuo savo vaikų. Vienos, apsaugoto būsto, gyventojos mama teigė, kad iš pradžių išleisti dukrą į savarankišką gyvenimą buvo sunku. Iki tol kaime gyvenanti šeima dukrą kasryt palydėdavo iki autobuso, kuriuo ji važiuodavo į dienos centrą Šiauliuose, vėliau vakare merginą pasitikdavo. Taip artimieji derinosi prie merginos gyvenimo ritmo.

„Dukrai diagnozuotas vidutinis protinis atsilikimas, psichikos negalia. Iš pradžių nerimavome, kad ji negalės gyventi savarankiškai, jai bus per sunku. Bet labai greitai nerimas išsisklaidė. Dukra susigyveno su kitomis merginomis, jos draugiškos, padeda vienos kitoms, gyvena tarsi šeima“, – pasakoja mama. Merginos šeima teigė, kad ir šeimoje įsivyravo psichologinė ramybė, gali daugiau laiko skirti sau, mama grįžo į darbą. Mamos teigimu, apsilankiusi savaitgaliui visada skubėdavo „namo“ ,taip ji vadino apsaugotą būstą.

Savarankiško gyvenimo taisyklės

Projekto pradžioje, pasitaikė ir nedidelių nesusipratimų ar nesutarimų, nors prieš apsigyvenant apsaugotame būste su būsimosiomis paslaugų gavėjomis daug bendravo Šiaulių miesto savivaldybės globos namų psichologė. Jos mokėsi kasdienių gyvenimo įgūdžių, tokių kaip maisto ruošos, buities darbų, savitvarkos bei asmens higienos įgūdžių, finansų valdymo, problemų sprendimo, motyvuojamos įgyti profesiją. Teko kartu su gyventojomis sudaryti gyvenimo bute taisykles, mokyti prie jų prisitaikyti.

Apsaugoto būsto paslaugos gavėjoms, projektiniu laikotarpiu, nereikėjo mokėti nei už gyvenimą jame, nei komunalinių mokesčių, tačiau daug dėmesio skiriama finansiniams įgūdžiams. Merginos stebi, kiek vandens, elektros sunaudojo, mokosi fiksuoti skaitiklių parodymus. Šios žinios labai pravers, kai merginos apsigyvens savarankiškai. Labai svarbu, kad psichikos negalią turintys žmonės išmoktų valdyti pajamas, išlaidas. Neretai yra žavimasi greitųjų kreditų kompanijų reklamomis, tuomet diskutuojame, kad tai nėra gerai, pinigus reikės grąžinti, ir gerokai didesnes sumas. Mokome taupyti, supažindiname, kaip ekonomiškiau galima išgyventi.

Apsaugoto būsto paslaugų gavėjų išmokos labai nedidelės, nes nė viena jų neturi darbo stažo. Daug pastangų dedama, kad apsaugoto būsto paslaugas gaunantys asmenys galėtų įsidarbinti – buvo įregistravusios Užimtumo tarnyboje, bet darbo rasti nepavyko. Vis dar matome, kad žmonės, sergantys psichikos ligomis, pažymėti ypač didele stigma, darbdaviai jų vengia. Pasibaigus pirmajam projekto etapui buvo pasiekta, kad dvi merginos apsigyveno savarankiškai.

Antrasis etapas prasidėjo 2020 m. ir tęsiasi iki dabar. Šiuo metu Šiaulių miesto savivaldybės globos namų apsaugotame būste gyvena jau kitos keturios merginos. Pasiekti rezultatai džiuginantys – dvi projekto dalyvės baigė Šiaulių profesinio rengimo centrą, įgijo virėjo, bei duonos ir pyrago gaminių kepėjo specialybes. Per tris paslaugos teikimo metus pasiektas paslaugų gavėjų savarankiškumas asmeninių finansų valdyme, išugdyti socialiniai įgūdžiai atliekant įvairias visuomeniniame ar asmeniniame gyvenime reikalingas funkcijas (maisto ruošimas, būsto tvarkymas, apsipirkimas, asmeninės higienos palaikymas, viešojo transporto naudojimas, darbinių įgūdžių ugdymas, gebėjimas save atstovauti tam tikrose įstaigose ir pan.).

Užtikrintas glaudus bendradarbiavimas tarp sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų gavėjų, užtikrinant tinkamą sveikatos priežiūrą ir ligos atkryčio prevenciją. Įgyvendinant projekto tikslus, stiprinama paslaugų gavėjų integracija į darbo rinką - viena paslaugų gavėja - registruota užimtumo tarnyboje ir aktyviai ieško darbo. Iki šiol viena paslaugų gavėja išnaudoja savo talentą papildomoms pajamoms gauti t.y. mezga kojines, riešines, pina iš vytelių. Savo gaminiais prekiauja miesto mugėse.

Norisi daryti prielaida, kad apsaugotas būstas- nauja galimybė neįgaliesiems įsitvirtinant bendruomenėje. Neįgalūs asmenys ar užaugę, ilgą laiką gyvenę globos įstaigoje, pavykus atkurti socialinius įgūdžius ir gebėjimus, galėtų savarankiškai gyventi. Apsaugoto būsto paslauga neįgaliam asmeniui suteikia tokią galimybę.