Aplinkosaugininkų radinys Šalčininkuose ir Kaziuko mugėje: beždžionė, liepsnotoji pelėda

BeFunky-collage
Šalčininkai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Aplinkos apsaugos departamento inf.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nustatė du neteisėtus laukinių gyvūnų laikymo atvejus: vienas asmuo Vilniuje Kaziuko mugėje turėjo į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktą paukštį – liepsnotąją pelėdą, kitas – Šalčininkų rajone sodybos aptvare laikė beždžionę. Už neteisėtą laukinių gyvūnų laikymą asmenims skirtos administracinės baudos ir paimti laukiniai gyvūnai.

Kovo 9 d. Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnai Kaziuko mugėje Vilniuje pastebėjo užsienio pilietį, besinešiojantį saugotiną paukštį – liepsnotąją pelėdą (lot. Tyto alba). Norint laikyti laukinius paukščius nelaisvėje, būtina turėti Aplinkos apsaugos agentūros leidimą. Pelėdą mugėje nešiojęsis asmuo  neturėjo tokio leidimo. Tokį pat atvejį pareigūnai yra nustatę ir praėjusių metų gruodį, kai asmuo, neturėdamas reikiamo leidimo nešiojosi pelėdą Vilniaus centre.  

Po savaitės buvo išaiškintas dar vienas neteisėtas laukinio gyvūno laikymo atvejis. Departamentas gavęs pranešimą, kad Šalčininkų rajono Viktarinės kaime ūkininkas savo sodybos gyvenamosiose patalpose neteisėtai laiko beždžionę, pareigūnai kreipėsi į teismą dėl leidimo atlikti asmens gyvenamųjų patalpų apžiūrą. 

Gavus teismo sprendimą patekti į asmens gyvenamąsias patalpas, kovo 14 d. patikrinta asmens sodyba, gyvenamosios patalpos ir teritorija. Šalia gyvenamojo namo įrengtame voljere, kuriame buvo laikomi jaučiai, avys, ožkos, danieliai, rasta beždžionė – makaka rezusas (lot. Macaca mulatta). Atkreipiame dėmesį, kad asmenims draudžiama nelaisvėje laikyti, veisti ir įsigyti laikymui nelaisvėje bet kokias beždžionių rūšis (lot. Primates). 

Tiek beždžionėlė, tiek liepsnotoji pelėda buvo paimtos ir perduotos Laukinių gyvūnų globos centro specialistams, o įsiteisėjus priimtiems sprendimams administracinio nusižengimo byloje, centas perduos gyvūnus į naujus namus – mokslo ar mokymo institucijas (pvz., zoologijos sodą). 

„Vis dar susiduriame su  atvejais, kai su laukiniais gyvūnais elgiamasi tarsi su naminiais, neatsižvelgiant į jų fiziologinius poreikius, pvz., šiuo atveju šiltųjų kraštų gyvūnas, – beždžionėlė, buvo laikoma šaltuoju metų laiku lauko aptvare. Džiugu, kad visuomenė netoleruoja tokių veiksmų, apie tai praneša, ir mums vis dažniau pavyksta nustatyti šiuos pažeidimus“, – sako Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.  

Už neteisėtai laikomą laukinį gyvūną taikoma administracinė bauda nuo 60 iki 600 eurų ir laukinio gyvūno konfiskavimas.