Apklausa: daugiau nei pusė gyventojų planuoja kalėdinėmis dovanomis pasirūpinti neįpusėjus gruodžiui

gift-4669449_1280
Lietuva
pixabay.com nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

63 proc. Lietuvos gyventojų teigia šiemet dovanomis besirūpinantys iš anksto, rodo „Citadele“ banko užsakymu atlikta apklausa. 50 proc. dovanas planuoja įsigyti nelaukdami paskutinių savaičių iki Šv. Kalėdų, 13 proc. jas įsigijo lapkričio mėnesį, ir tik 10 proc. jų pirkimą paliks paskutinei minutei.

Apklausos duomenimis, 13 proc. planuojančių dovanas iš anksto, jas jau įsigijo – 7 proc. teigia dovanas pirkę „Juodojo penktadienio“ išpardavimų metu, 6 proc. dar iki jo. Taip pat net 50 proc. apklaustųjų neplanuoja kalėdinio apsipirkimo palikti paskutinei minutei.
Planuoti ir iš anksto pirkti dovanas labiau linkusios moterys negu vyrai, o aktyviausiai nuolaidomis ir išpardavimais prieš šventes naudojasi jaunimas, t. y. 18–29 metų apklaustieji.
 
10 proc. respondentų Lietuvoje atskleidė, jog kalėdinių dovanų pirkimą atideda paskutinei minutei. Atidėlioti dovanų pirkimą labiau linkę vyrai, o pagal amžiaus grupes, dažniausiai prieš pat šventes apsipirkinėti linkę 40–49 metų respondentai.
 
„Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė teigia, jog šventinių dovanų įsigijimas laiku parodo gebėjimą planuoti savo biudžetą – kuo anksčiau pradedama galvoti apie išlaidas šventėms, tuo protingiau galima jas suplanuoti ir paskirstyti.
 
„Siekiant išvengti didelių išlaidų vienu metu ir streso, paskutinę minutę ieškant, kaip nustebinti artimuosius, rekomenduotina dovanas įsigyti palaipsniui. Juolab, kad kartais prieš pat šventes gali atsirasti neplanuotų išlaidų. Galima susidaryti dovanų sąrašą, kuris padės planuoti ne tik laiką, bet ir sutaupyti – galbūt dalį dovanų iš anksto nuperkant akcijų metu. (…)“, – sako Rūta Ežerskienė.
 
Apklausos duomenimis, kalėdinių dovanų Lietuvos gyventojai dažniausiai ieško prekybos centruose. Lietuvoje tokį apsipirkimo būdą renkasi 65 proc. Lietuvos el. internetinėse parduotuvėse dovanų ieškoti planuoja 56 proc., užsienio el. platformose apsipirks 22 proc. respondentų.
 
Beveik dešimtadalis respondentų, arba 8 proc. dovanas planuoja ruošti patys. Lietuvoje savadarbes dovanas dovanoti dažniausiai planuoja jaunimas iki 29 metų.
 
13 proc. respondentų prisipažino apskritai neplanuojantys pirkti kalėdinių dovanų.
 
„Citadele“ banko užsakymu tyrimų agentūra „Norstat“ 2023 metų lapkritį atliko reprezentatyvią gyventojų apklausą apie kalėdinių dovanų pirkimą. Internetu buvo apklausta mažiausiai po 1000 gyventojų nuo 18 iki 74 metų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.
 

Dar daugiau šventinių naujienų Etaplius.lt rubrikoje „Lengvos Kalėdos“!