PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Birželio 10 d. 12:00

Apklausa apie korupciją muitinėje: 95 proc. verslininkų teigė kyšio nedavę nė karto

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


87226

Šių metų balandžio-gegužės mėnesiais muitinės iniciatyva buvo atlikta verslo atstovų apklausa apie korupcijos paplitimo lygį Lietuvos muitinėje. Apklausoje dalyvavo 124 vežėjų ir muitinės tarpininkų įmonių respondentai Lietuvoje.

Analogiška apklausa jau buvo rengta 2017 m., gauti duomenys buvo lyginami siekiant įvertinti korupcijos lygio pokyčius šioje institucijoje.

Apklausos tikslas buvo ne tik nustatyti respondentų korupcinę patirtį, bet ir išsiaiškinti jų antikorupcinį potencialą, tai yra, kiek per 2 metus sumažėjo verslo subjektų tolerancija korupcinėms apraiškoms.

Į klausimą „Ar per pastaruosius 12 mėnesių teko duoti kyšį muitinės pareigūnui? Net 95 proc. apklaustųjų atsakė, kad kyšio neteko duoti nė karto.

Iš tų 5 proc. respondentų, kurie pažymėjo, jog yra tekę duoti kyšį, daugiausia nurodė, kad teko jį duoti krovinių poste, kelio poste ir jūrų uosto poste. Respondentai prisipažino, kad dažniausiu atveju kyšio sumos siekdavo 50-100 eurų. Ir tik 1 procentas apklaustųjų nurodė, jog kyšio suma buvo didesnė nei 100 eurų. Lyginant su 2017 m. apklausos duomenimis, šiemet kyšio davimo atvejų sumažėjo 5 proc.

Daugiausia į anketą atsakiusiųjų respondentų (45 proc.) pažymėjo, kad formalumus atlieka Vilniaus teritorinėje muitinėje. 39 proc. – Klaipėdos teritorinėje muitinėje ir 16 proc. – Kauno teritorinėje muitinėje.

Paklausti, ar per paskutiniuosius 12 mėnesių teko susidurti su situacija, kai muitinės pareigūnai tiesiogiai reikalavo kyšio ar leido suprasti, kad norėtų papildomos naudos, 90 proc. verslo subjektų atsakė, kad nė karto tvarkant reikalus Lietuvos muitinėje nebuvo reikalaujama kyšio. 10 procentų pažymėjo, kad tokių atvejų yra pasitaikę.

Verslininkai pripažino, kad dažnu atveju kyšius duoda iš įpročio. Teigdami, kad „dauguma pripratę duoti, patys nežinodami už ką“.

Trečdalis respondentų (34 proc.) mano, kad efektyviausia priemonė mažinant korupcijos lygį būtų pareigūnų atlyginimų padidinimas, taip pat, jų nuomone, reikėtų taikyti griežtesnę atsakomybę už kyšio davimą (17 proc.).

Daugiau kaip pusė apklaustųjų (66 proc.) pažymėjo, kad korupcijos lygis Lietuvos muitinėje yra žemesnis nei vidutinis. Tačiau 13 proc. respondentų vis dar atrodo, kad jis yra vidutinis arba aukštas. Kad korupcijos lygis yra labai aukštas iki šiol galvoja 2 proc. respondentų.

Lietuvos muitinė primena, kad pranešti apie muitinės pareigūnų korupcijos, piktnaudžiavimo ar kitos neteisėtos veikos atvejus galima nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44 (visą parą) arba el. paštu pasitikek@lrmuitine.lt