PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Vasario 14 d. 14:48

Apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą kalbėta konferencijoje

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


117950

Šiaulių teritorinė ligonių kasa, Vaistų komitetas ir Lietuvos klinikinės farmakologijos draugija, siekdami skatinti racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą, surengė mokslinę praktinę konferenciją – diskusiją „Kaip racionalizuoti antikoaguliantų, antibiotikų ir benzodiazepinų vartojimą“.


Foto galerija:

5e4691e510275.jpg
5e46920594870.jpg
5e4692288f7ba.jpg

Visų specialybių gydytojams, vaistininkams, slaugytojams ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams skirta konferencija sulaukė nemažo susidomėjimo – renginyje dalyvavo daugiau nei pusantro šimto medikų iš Šiaulių, Telšių ir kitų Lietuvos regionų.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė visų vaistų yra skiriami ar išduodami netinkamai, o kas antras pacientas vaistus vartoja nesilaikydamas gydytojo rekomendacijų. Per didelis, per mažas ir netinkamas vaistų vartojimas kenkia pacientams, yra švaistomos lėšos. Racionalus vaistų vartojimas užtikrina, kad pacientui vaistai būtų skiriami atsižvelgiant į jo klinikinę būklę, parenkant jam tinkamiausią dozę bei gydymo trukmę už mažiausius kaštus pacientui ir visuomenei.

Konferenciją pranešimu apie naujausias racionalaus antimikrobinių vaistų vartojimo algoritmų rengimo ir taikymo aktualijas pradėjęs LSMU prof. Romaldas Mačiulaitis medikams pateikė konkrečių rekomendacijų, kaip, atsižvelgiant į Lietuvoje vyraujantį ligų sukėlėjų antimikrobinį atsparumą, efektyviausiai vaistais gydyti šlapimo ir kvėpavimo takų infekcijas.

Netiesioginių antikoaguliantų ir geriamųjų tiesioginių antikoaguliantų racionalaus vartojimo principus pristatęs doc. Gintautas Gumbrevičius atkreipė dėmesį, jog visuomenėje vyrauja klaidingas antitrombozinių vaistų veikimo principo supratimas – neva šie vaistai skystina kraują. „Kraują skystina vanduo, o antitromboziniai vaistai skiriami kraujo krešulių susidarymo smegenyse (insulto), kojų venose, plaučių kraujagyslėse profilaktikai, todėl šiuos vaistus reikia vartoti labai atsakingai, gydytojo nustatytomis dozėmis ir intervalais“, – pabrėžė G. Gumbrevičius.

Racionalaus antikoaguliantų vartojimo bei ekonomiškumo vertinimą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje pateikusi gydytoja Akvilė Ūsaitė pristatė vieną iš Vaistų komiteto atliktų tyrimų rezultatų. Nustatyta, kad iš beveik 400 tyrimo imties atvejų tinkamu dažnumu tyrėsi 28 proc. pacientų ir tinkamas protrombino krešumo rodiklis buvo pasiektas tik 2,5 proc. varfariną vartojusių pacientų, nors ligonių kasos papildomai apmoka gydymo įstaigoms už 12 kraujo krešumo tyrimų per metus. Todėl gydytojai turi paaiškinti pacientui, kad labai svarbu stebėti, ar skiriamos vaisto varfarino dozės yra veiksmingos, ir jis turi laiku atlikti paskirtus kraujo krešėjimo tyrimus − saugus vaisto vartojimas yra labai reikšminga racionalaus vaisto vartojimo sąlyga.

Apie vieną aktualiausių psichikos sveikatos problemų – neracionalų benzodiazepinų vartojimą – pranešimą skaičiusi Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė įspėjo, kad neracionaliai vartojami raminamieji pacientams gali sukelti priklausomybę. Šie vaistai didina nerimastingumą, tikimybę nukristi ir patirti kaulų lūžius, blogina kognityvines funkcijas, didina Alzheimerio ligos riziką. Nors šios grupės vaistai turėtų būti skiriami ne ilgesniam nei 12 savaičių kursui, dažni atvejai, kai pacientų gydymas šiais vaistais tęsiamas metų metus ar net dešimtmečius.

Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vyr. specialistas Darius Dicevičius atkreipė dėmesį į tai, kad ligonių kasos kompensuoja ir paslaugas, kurios padeda gydyti psichinės sveikatos sutrikimus . Psichoterapija, kitaip nei medikamentinis gydymas, pacientui padeda suprasti jo ligos atsiradimo, vystymosi ir simptomų atsikartojimo mechanizmus ir skatina juos keisti. Taigi, psichoterapija išmoko pacientą ligos įveikimo ir kovos su simptomais būdų, užtikrindama ilgalaikį efektą.

Konferencijoje priminta, kad ligonių kasos PSDF biudžeto lėšomis apmoka už 30 individualios arba šeimos psichoterapijos seansų vienam pacientui per kalendorinius metus. Įvertinus paciento sveikatos būklę ir esant būtinumui tęsti psichoterapijos metodo taikymą, gydytojo, skyrusio psichoterapijos metodo taikymą, sprendimu psichoterapijos seansai vieną kartą gali būti pratęsti papildomai skiriant ne daugiau kaip 10 individualios arba šeimos psichoterapijos seansų.

Vaistų komiteto veiklos apžvalgą pristačiusi Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistų kompensavimo skyriaus patarėja Irma Medžiaušaitė priminė, kad Šiaulių vaistų komitetas buvo įkurtas siekiant sumažinti perteklinio vaistų vartojimo mastą šalyje. Pagrindiniai vaistų komiteto tikslai: kompensuojamųjų vaistų skyrimo stebėsenos vykdymas, rekomendacijų apie racionalų kompensuojamųjų vaistų vartojimą teikimas sveikatos priežiūros specialistams, o svarbiausia – kad pacientai būtų gydomi kompensuojamaisiais vaistais kuo racionaliau.

I. Medžiaušaitės teigimu, per dvejus veiklos metus Šiaulių vaistų komitetui pavyko pasiekti puikių rezultatų: Šiaulių TLK veiklos zonoje ženkliai sumažėjo neracionalaus vaistų skyrimo atvejų. Kūdikiams išrašomų kompensuojamųjų antibiotikų receptų skaičius kai kuriose Šiaulių ir Telšių apskričių ASPĮ sumažėjo net 3 kartus. Kūdikiams ir vaikams dažniau pradėtas skirti tiesioginį ligos sukėlėją veikiantis siauro spektro antibiotikas – fenoksimetilpenicilinas, atsargiau skiriami bakterijų atsparumą galintys sukelti plataus spektro antibiotikai.

Racionalesnis tampa ir priklausomybę galinčių sukelti raminamųjų – benzodiazepinų – skyrimas. Šiuos vaistus vartojančių suaugusių asmenų skaičius atskirose TLK veiklos zonos savivaldybėse sumažėjo nuo 2 iki 7 kartų. Šeimos gydytojai nebeskiria benzodiazepinų pacientams, kuriems reikia ilgalaikio gydymo. Šie pacientai siunčiami gydytojo psichiatro konsultacijai. Teigiamų rezultatų vaistų komitetui pavyko pasiekti analizuojant kompensuojamų vaistų suvartojimą ir pacientų gydymo efektyvumą bei keliant gydytojų ir sveikatos priežiūros specialistų kompetencijas.