PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Kovo 19 d. 17:36

Apie griuvenas, pavojingas atliekas ir nacionalinį konkursą Raseiniuose

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


32062

Praėjusioje rajono seniūnų sueigoje Savivaldybės administracijos specialistai pateikė kaimo bendruomenėms ir visiems gyventojams aktualią informaciją.

Vaiduokliai išnyks

Ir toliau didelis galvos skausmas – apleisti ir griūvantys pastatai, kurių Raseinių rajono savivaldybėje yra nemažai. Tačiau ši problema nepamiršta, o imamasi konkrečių veiksmų, kad pastatų–vaiduoklių neliktų. Jų savininkai arba naudotojai raginami greičiau susitvarkyti, o dėl kitų statinių, kurių šeimininkų nepavyksta surasti arba su jais susisiekti, bus kreiptasi į teismą, kad tokie statiniai būtų pripažinti bešeimininkiais ir jie būtų nugriauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiojo specialisto Ginto Brazo teigimu, apsilankyta visose seniūnijose, surinkta ir patikrinta informacija apie jų teritorijose esančius, bet neturinčius savininkų pastatus, pradėta 63 statinių pripažinimo bešeimininkiais procedūra. Taip pat surašyti 2 administracinio nusižengimo kodekso protokolai ir 10 statinio (-ių) techninės priežiūros patikrinimo aktų. Be to, 3 Raseinių rajone veikiančiose įmonėse surašyti patikrinimo aktai ir nurodyti reikalavimai, kurie yra vykdomi: parengti projektai derinami, šalinami priešgaisrinės saugos trūkumai. Taip pat patikrinti 3 kultūros paveldo statiniai: patikrinimo aktai pateikti Kultūros paveldo departamentui.

Asbesto atliekos – pavojingos

Statybinės medžiagos, turinčios asbesto, yra priskiriamos prie itin pavojingų atliekų. Pagal kenksmingumą asbestas prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui. Įkvėptos asbesto dulkės gali sukelti asbestozę, plaučių vėžį ir kitus pavojingus susirgimus.

Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Andriulis priminė seniūnams, kad jie informuotų gyventojus apie aplinkos ministro įsakymu patvirtintų statybos atliekų tvarkymo taisyklių svarbą. Asbesto turinčios atliekos turi būti surenkamos atskirai nuo kitų, birios (asbesto plaušelius išskiriančios), šios kenksmingos sveikatai medžiagos turinčios atliekos turi būti sudrėkinamos ir pakuojamos į dvigubus plastikinius maišus, statines, konteinerius ar į kitą sandarią tarą.

Asbesto turinčios atliekos statybvietėje gali būti laikinai laikomos ne ilgiau kaip 6 mėnesius nuo jų susidarymo, bet ne ilgiau kaip iki statybos darbų pabaigos. Po to pagal galiojančius teisės aktus (Atliekų tvarkymo įstatymą ir Atliekų tvarkymo taisykles) šias atliekas surinkti, transportuoti iki šalinimo įrenginių gali tik pavojingų atliekų tvarkymo licencijas turinčios įmonės.

Kauno regiono atliekų tvarkymo centras eksploatuoja Zabieliškio sąvartyną (Zabieliškio k., Pelėdnagių sen., Kėdainių r. sav.). Vienos tonos priėmimo kaina – 95,59 Eur su PVM. Andrušaičių k. (Raseinių r. sav.) esančioje didelių gabaritų priėmimo aikštelėje nemokamai priimama iki 10 lapų.

Gyventojai, veždami statybos atliekas, kuriose yra asbesto, privalo jas uždengti plėvele ar kitokiu būdu užtikrinti, kad asbesto plaušeliai nepatektų į aplinką.

T.Andriulis taip pat informavo, kad Savivaldybė yra pasirašiusi dotacijų teikimo sutartį, todėl artimiausiu metu bus pradėtas įgyvendinti projektas „Asbesto turinčių gaminių atliekų surinkimas apvažiavimo būdu, transportavimas ir šalinimas“. Šio projekto metu bus nemokamai surenkami asbesto turintys gaminiai (šiferis, asbecementiniai vamzdžiai ir kiti daiktai) iš individualių valdų gyventojų ir visuomenės paskirties pastatų.

Gyventojai, norintys tokias atliekas nemokamai ir saugiai pašalinti iš savo namų, turi pateikti prašymus e. paštu tomas.andriulis@raseiniai.lt ir nurodyti planuojamas atiduoti atliekas (šiferis, asbecementiniai vamzdžiai ar kiti asbesto turintys gaminiai), jų preliminarų kiekį (tonos, kubiniai metrai), adresą, kontaktinio asmens vardą ir pavardę, telefono numerį, e. pašto adresą.

Kadangi projekto metu planuojamų pašalinti atliekų kiekis yra ribotas, prašoma paskubėti teikti prašymus. Informacija apie galimybę tenkinti prašymus bus pateikta papildomai, telefono numeris pasiteirauti (8 428) 79 556.

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad gyventojai, pateikę Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos paraišką gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“, negali pretenduoti į nemokamą Atliekų surinkimą ir šalinimą. Skiriant finansavimą yra nurodyta, kad „Dotacijos lėšos negali būti naudojamos asbestinių stogų keitimo metu susidariusių asbesto turinčių gaminių atliekų surinkimui, transportavimui ir šalinimui, jeigu jos yra tinkamos finansuoti įgyvendinant valstybės ar savivaldybių biudžetų ar išteklių, ES Struktūrinės paramos ar kitų fondų bei programų lėšomis finansuojamus projektus.“

Laimėtojams – piniginės premijos

Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Vilmantas Bacys pakvietė seniūnus aktyviai dalyvauti Kultūros ministerijos paskelbtame nacionaliniame seniūnijų konkurse, kuris skatina seniūnijų aktyvumą ir bendruomeniškumą.

Konkurso eiga tokia: iš pradžių turi būti pateiktos paraiškos, po to bus atrinkta iki 7 seniūnijų kiekvienoje nominacijoje. Nuo šių metų rugpjūčio 1 iki lapkričio 1 d. konkurso vertinimo komisija lankysis seniūnijose ir išrinks laimėtojas kiekvienoje nominacijoje. Nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti piniginėmis premijomis baigiamajame renginyje 2019 m. vasario mėnesį. Apdovanojimus nominacijoms steigia Kultūros ministerija ir partneriai.

Konkurso nominacijos:

  • „už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“;

  • „už tautinės savimonės puoselėjimą“;

  • „už kūrybiškumo ugdymą“;

  • „už saugią Lietuvą“.

Konkurse gali dalyvauti visos Lietuvos, taigi ir Raseinių rajono seniūnijos, kurios turi pateikti informaciją apie jau įvykdytas ar šiuo metu vykdomas veiklas. Reikia aprašyti projektus, veikiančias įstaigas, seniūnijos kaimo bendruomenių veiklą ir viską, kas yra gero pasiekta per 5 metus. Konkurso anketa nesudėtinga, galima pagalba surinkti informaciją iš kaimo bendruomenių. Seniūnija gali teikti anketas ne daugiau kaip 2 nominacijoms.