PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2019 m. Liepos 16 d. 08:11

Apie bulvaro liepas

Šiauliai

Etaplius.lt archyvo nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


91450

Tai yra Etaplius.lt skaitytojo nuomonė, už kurios turinį redakcija neatsako!

Apie liepas

1. Liepas reikia pjauti, nes jos gali praeiviams užgriūti ant galvos.
Tvirtas argumentas, nes jei vaikščiojantiems po Šiaulius 130 liepų užgrius ant galvų, tai labai neigiamai paveiks ir taip neigiamą miesto demografinę padėtį.

2. Liepas reikia pjauti, nes jei jos liks, tai miestiečiams papildomai kainuos 1,2-2 mln.
arba 6-8 mln. Eur. Irgi tvirtas argumentas, nes kuo daugiau milijonų, tuo rimčiau. Aš nebijočiau rašyti ir dviženklį skaičių pvz. 17 arba 19 mln.

3. Liepas reikia pjauti, nes jei jos liks, nebus didesnių algų, dviračių takų, senelių namų, asfaltuotų gatvių ir t.t. Čia aišku būtų galima apkaltinti Kubilių, bet jis išvarė į Briuselį, todėl lieka liepos.

Tai va, kol visiems kenkdamos bulvare augo liepos, vyko rimti dalykai kaip įsisavinti ES milijonus.
Taigi nuo pradžių. Savivaldybė pernai šiaip ne taip pasirengė bulvaro rekonstrukcijos techninį projektą, nors dar 2017 m. rudenį žadėjo, jog rangovą turės 2018 metų pavasarį.
Bulvaro rekonstrukcijos techninio projekto ekspertizė buvo atlikta 2018 m. kovo mėn., tai reiškia, kad užsakovas galutinius sprendinius priėmė ir visi viešųjų pirkimų dokumentai gali būti parengti, lieka tik derinimai su institucijomis statybos leidimui gauti. Šis terminas priklauso tik nuo savivaldybės noro ir pastangų, nes daugybė darbų, kurie nėra kritiniai, projektų valdyme gali būti atliekami lygiagrečiai. Kitaip tariant, tai reiškia, kad sutartys, sąlygos, kvalifikaciniai reikalavimai ir visi kiti reikalingi dokumentai gali būti paruošti iš anksto, kad gavus paskutinį reikalingą dokumentą jau kitą dieną gali paskelbti pirkimą.
Projektų valdyme laikas yra vienas iš svarbiausių kriterijų, nes jis niekada nestovi vietoje ir visuomet eina. Tačiau laiko suvokimas savivaldybėje yra ir kitoks, todėl statybos leidimas buvo gautas rugpjūčio viduryje, o pirkimas paskelbtas tik gruodžio 7 d. tai yra dar po 5 mėnesių.
Jei kokius 6-8 mėn. šiaip smagiai leidi laiką, ateina momentas, kai reikia iš situacijos kažkaip suktis.
Tada protingi dėdės sugalvojo, jog tą laiką “atpirksime” ir rangovą atrinksime pagal ekonominį naudingumą.
Ekonominis naudingumas - toks pirkimo būdas, kuomet vertinama ne tik pirkimo kaina, bet ir pirkimo (rezultato) sąnaudos ir kokybė. Pvz. perkant kokius nors valymo įrengimus svarbu ne tik kaina, bet ir eksploataciniai kaštai. Perkant kokį nors automobilį svarbu ne tik kuro sunaudojimas, bet pvz. garantinis aptarnavimas ir t.t.
Tačiau kai turi technini projektą, visi sprendiniai apibrėžiami pakankamai aiškiai, kad būtų įmanoma paskaičiuoti rangos darbų pasiūlymo kainą ir išsirinkti statinio statybos rangovą (Citata iš CPVA puslapio).

Jei ES eurų yra kaip šieno, galima sugalvoti, kaip už mokesčių mokėtojų pinigus “atpirkti” laiką.
2018 m. gruodžio 7 d. paskelbiamas konkursas. Kainos lyginamasis svoris 60 balų, sąžiningos rangos sąlygos 6 balai ir 34 balai (po 17 už bulvarą ir Vasario 16 - osios gatvę) už darbų atlikimo laiką.
Paprastai tariant, jei vieno rangovo pasiūlyta darbų atlikimo kaina didesnė pvz. 1 mln. Eurų nei kito rangovo, tačiau jo darbų atlikimo terminas keliais mėnesiais greitesnis, tai tas kelių mėnesių “greitumas” turi būti ekonomiškai naudingesnis nei tas papildomas 1 mln. kurį užsakovas sumokės už rangos darbus.
Dar vienas kriterijus, kurį taiko savivaldybė yra 6 balai už sąžiningą rangą. Tai reiškia, kad kuo didesnius atlyginimus darbuotojams, dirbantiems konkrečiame objekte įsipareigoja mokėti rangovas, tuo jo lyginamasis svoris galutiniame rezultate didesnis.
Čia irgi labai slidus reikalas, nes jei įmonėje dirba keli šimtai darbuotojų tai keli darbuotojai kelias dienas arba savaites dirba viename objekte, kitas kelias dienas kitame ir t.t. Todėl fiziškai patikrinti, kuriems darbuotojams, dirbantiems konkrečiame objekte buvo mokamas toks atlyginimas, kokį įsipareigojo rangovas, labai sudėtinga.

Taigi, pirmame pirkime dalyvauja 2 dalyviai, bet abu jie atmetami, nes neatitinka pirkimo sąlygų. Tada savivaldybė nusprendžia “patikslinti” sąmatą ir 2018 m. vasario 15 d. pasirašoma sąmatos tikslinimo sutartis Įdomu tai, kad jokie techninio projekto sprendiniai nesikeičia, tačiau sąmatinė vertė “pasitikslina” nuo 4,6 iki 7,6 mln. Eurų.
Beje, Saulės laikrodžio aikštės sąmata irgi “pasitikslino” 30 proc. į viršų, kai jau buvo pasirašyta sutartis su su rangovu. Saulės miesto sąmatų tikslinimo tendencijos, ne kitaip. Jei poreikis yra, tikslintojai atsiras.

Toliau: 2019 m. balandžio 3 d. skelbiamas naujas konkursas nurodant kainos “lubas” 6,4 mln. Dalyviai vėl vertinami pagal ekonominio naudingumo kriterijus. Nors kainos “lubos” pakyla beveik 2 mln, aršioje konkurencinėje kovoje dalyvauja ir nugali ir vėl vienas dalyvis.
Ekonominio naudingumo principo taikymas efektyvesnis tuo, kuo daugiau pirkime dalyvauja dalyvių. Vertinti vieną dalyvį pagal ekonominio naudingumo kriterijus tai tas pats, kas teisėjauti varžybose, kuriuose nėra žaidėjų. Žinoma tik sutapimas, kad laimėjęs dalyvis dosniai remia “Šiaulių dienas”.

P.S. Pusantrų metų jokios diskusijos apie bulvaro liepas nebuvo, tačiau liepos 16 d. visi miestiečiai kviečiami į Projektų įgyvendinimo priežiūros tarybos (PĮPT) posėdį, aptarti su bulvaru susijusius klausimus.
Kai pasirašytos rangos sutartys, aptarti galima nebent kas geriau pjauna Stihl ar Husqvarna?
Senas geras būdas nusimesti asmeninę atsakomybę yra spręsti kolektyviai, todėl posėdį organizuoja miesto vadas.