PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 26 d. 16:06

Apgailėtinas atliekų tvarkymas - rizika visuomenei

Klaipėda

Mindaugas JonušasŠaltinis: Etaplius.lt


163001

Kiemų, viešųjų miesto erdvių, parkų, pasivaikščiojimo takelių švarą saugo  įvairaus dydžio, formos ir spalvų konteineriai. Sandariai uždaryti jie neleidžia į orą pasklisti blogiems  kvapams. Jei gyventojai šiukšles išneša retai, tai  jau jų namuose yra prasidėję puvimo, rūgimo procesai atliekų masėje gausu mikroorganizmų. 

Taupus žmogus, kuris apskaičiuoja,  kiek jam reikia maisto, nesilaiko lietuviškų tradicijų nustebinti artimuosius patiekalų gausa, o vėliau juos sugedusius išmesti - tai  draugiškas gamtai žmogus. Skalsa  -draugiška ir šeimos piniginei, ir gamtai. 
 Kam malonu matyti po švenčių perpildytus konteinerius, šalia jų besimėtančias šiukšles. Konteinerių net per pandemiją  neįmanoma apsaugoti nuo benamių, kurie netausojo, nesaugojo savo namų, o dabar, kad galėtų prišiukšlintų visą pasaulį, net rizikuodami savo maisto atsargas papildyti iš korona sergančio ir dar to nežinančio lėkštės.
Matyt prie konteinerių daebuotojai turėtų priklijuoti informacinius lapelius, kur būtų nurodyta kaip vargetai gauti labdaros maisto,  maltiečių sriubos.
 Mažuose miesteliuose šaltuoju metu namų savininkai nuolatos kūrena kietu kuru – anglimis, malkomis, durpėmis,  presuotų pjuvenų blokeliais, gausiai gamindami pelenų. Kadangi žmonės mokomi rūšiuoti šiukšles, pelenai iškratomi į konteinerį  tiesiogiai, o ne maišeliuose.  Į  buitinių atliekų konteinerį nepatenka plastiko maišų. Kartais jie nenaudojami, dėl to, kad pilami karšti pelenai, kurie sulydytų maišelius. Turime gamtai palankių prekių maišelių,  bet šiukšlėms išnešti naudojame sunkiai irstančius maišus.
Kaip žinome pelenai gausiai dulka, juos pilant į konteinerius, iškratant į šiukšlių mašiną, iš mašinos – ten, kur atliekos utilizuojamos.  Pelenai konteineryje sugeria įvairiausių medžiagų, degdama  mediena, anglys, žalioji masė išskiria  kancerogenines medžiagas. Judinant pelenus, kratant konteinerius, juos vežant į orą sklinda kietosios taršos dalelės. Didžiosios dalelės būna ore, su drėgme formuoja rūką, debesis, kol  su krituliais nusėda ant žemės.
Mažosios dalelės prisigėrusios visko, ko būna konteineryje, mikroorganizmų iš tualetuose naudojamo popieriaus, darbinių ar higieninių pirštinių, medicininių kaukių, kurioms išmesti talpų nerasime, maisto produktų pelėsių dalelių pasklinda ore. Jos yra labai skvarbios: per kvėpavimo takus patenka į plaučius, paskui į kraujotaką, žmogaus organus ir sukelia alergijas, įneša kancerogenus, mikroorganizmus.  Tam, kad konteineriai netaptų grėsmingų dalelių šaltiniu ore, bent jau  pandemijos metu reikėtų  šiukšles mesti maišeliuose, kurie nepraleidžia dulkių į orą.

  Įeidami  į įstaigą, lipdami į autobusą, užėję apsipirkti laikomės higienos taisyklių, reikėtų tvarkingai naudotis ir šiukšlių konteineriais.