PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2023 m. Birželio 22 d. 12:05

Anykščių regioniniame parke atidarytas Storių pažintinis takas

Anykščiai

BNS/Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


270965

Trečiadienį Aplinkos ministras Simonas Gentvilas atidarė Anykščių regioniniame parke įrengtą Storių pažintinis takas, kuris veda prie Struvės geodezinio lanko trianguliacijos punkto, rašoma Aplinkos minsiterijos pranešime.

„Šis punktas mums įrodo, kad Žemė apvali. Tai – mokslo populiarinimo objektas. Skleiskite žinias, nes pasaulyje vis dar yra žmonių, kurie tiki, kad Žemė plokščia“, – atidarydamas pažintinį taką teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Pranešime pažymima, kad lanko matavimo taške lankytojus pasitinka 4 metrų ilgio arkinis lieptas per griovį, o šalia jo – tiesus lieptas. Čia galima sužinoti apie lanko ir tiesės matavimo principus ir patiems juos išmatuoti.

Kitame taške įrengtas Lietuvos teritorijos modelis, o jame – Struvės geodezinio lanko kelią Lietuvoje atkartojanti 23 trikampių kompozicija. Užlipę ant kalvos keliautojai atranda Struvės geodezinio lanko punktą ir atvaizdą, kuris atkartoja žemės dienovidinio lanko formą.

Visą kelią lydi informaciniai stendai, kurie padeda suvokti Struvės geodezinio lanko matavimų principą, sudėtingumą, svarbą bei unikalumą.

Storių geodezinis punktas – tai vienas iš 18 esančių Lietuvoje, į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo sąrašą įrašyto Struvės geodezinio lanko punktų. Struvės geodezinis lankas buvo įrengtas 1816–1852 metais tam, kad mokslininkai galėtų nustatyti Žemės formą ir dydį, rašoma pranešime.

Atsiradus moderniems skaičiavimo prietaisams Struvės geodezinis lankas tapo nebereikalingas ir dabar daugumą punktų sunku pasiekti. Tad Lietuvos ir Latvijos saugomų teritorijų specialistai parengė bendrą projektą, kuriuo ne tik atnaujino arba įrengė trijų Struvės geodezinio lanko punktų – Storių, Lietuvoje bei Jekabpilio ir Daborkalnio, Latvijoje infrastruktūrą, bet ir sukūrė tarptautinį turistinį maršrutą, kuriuo skatina patogiai keliauti per Struvės geodezinio lanko punktus ir įgyti vertingų žinių apie šį unikalų įrenginį.

Sekdami naujuoju maršrutu galėsite keliauti per keturias šalis. Galima pasirinkti skirtingos trukmės ir atstumo maršrutus – nuo dviejų dienų aplankant Lietuvos ir Latvijos punktus, iki penkių dienų, aplankant – Lietuvą, Latviją, Estiją ir Suomiją. Lietuvoje siūloma aplankyti keturis punktus – Paliepiukus, Meškonis, Storius ir Gireišius, Latvijoje – 4, Estijoje – 3, o Suomijoje – 1 punktą.

Skaitykite savo miesto naujienas!