PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Gegužės 19 d. 13:06

Antsvorio turintys žmonės koronavirusu serga sunkiau, didesnė ir mirties rizika

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


130996

Asmenys, kenčiantys nuo antsvorio ar nutukimo koronaviruso infekcija gali sirgti gerokai sunkiau, nei tie, kurių kūno masė mažesnė, skelbia BBC. Kad nutukimas padidina infekcijos komplikacijų riziką, įrodė mokslininkų atliktas tyrimas.

Ryšys tarp kūno svorio ir ligos eigos sudėtingumo yra

Tyrime dalyvavo beveik 17 000 Jungtinės karalystės gyventojų, sergančių Covid-19. Nustatyta, kad nutukę pacientai, kurių kūno masės indeksas (KMI) buvo didesnis nei 30, turėjo net 33 proc. didesnę riziką mirti nuo infekcijos, nei tie, kurie nebuvo nutukę.

Atskirame NHS elektroninių sveikatos įrašų tyrime nustatyta, kad nutukusiems žmonėms rizika mirti nuo Covid-19 padvigubėjo. Mokslininkai teigia, kad jei būtų atsižvelgiama ir į kitas su nutukimu susijusias sveikatos problemas, tokias kaip širdies ligos ir 2 tipo diabetas, rizika būtų dar didesnė.

Labai sunkiai sergančių pacientų JK intensyviosios terapijos skyriuose tyrimas parodė, kad beveik 34,5 proc. jų turėjo antsvorio, 31,5 proc. buvo nutukę ir 7 proc. labai nutukę (iš viso 73 proc.) Taigi, labai sunkia infekcijos forma sirgo tik 26 proc. pacientų, kurių kūno masės indeksas neviršijo normų.

Kūno masės indeksas apskaičiuojamas žmogaus svorį kilogramais padalijus iš ūgio metrais, pakelto kvadratu.

Pasaulinė nutukimo federacija sako, kad didelis procentas žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, „taip pat turėjo KMI virš 25“.

JAV, Italijos ir Kinijos tyrimai taip pat rodo, kad kūno svoris yra svarbus rizikos veiksnys.

Kodėl nutukimas tampa rizikos veiksniu?

Mokslininkai aiškina, kad kuo daugiau žmogus turi antsvorio, tuo mažesnė jo plaučių talpa, mat jiems tenka aprūpinti deguonimi gerokai daugiau kūno ląstelių. Tai reiškia, kad yra sunkesnė kova norint gauti deguonies į kraują visame kūne. Taip pat antsvoris apsunkina širdį ir kraujotaką.

„Kadangi žmonės turi daugiau svorio, jiems taip pat reikia daugiau deguonies. Tai reiškia, kad jų kvėpavimo sistemai daromas didesnis spaudimas", - sako prof. Naveed Sattar iš Glazgo universiteto.

„Galiausiai, nutukusį kūną užvaldo deguonies stoka, jisnebegali patekti į pagrindinius organus“, - sako dr. Dyan Sellayah iš Redingo universiteto.

Tai viena iš priežasčių, kodėl antsvorio turintiems ir nutukusiems žmonėms gerokai dažniau reikalinga pagalba kvėpuojant ir palaikant inkstų funkciją sergant Covid-19.

Kokį vaidmenį atlieka riebalų ląstelės?

Mokslininkai nustatė, kad pagrindinis viruso patekimo į organizmą būdas yra ląstelėse esantis fermentas ACE2.

Manoma, kad didesnis šios molekulės kiekis yra riebaliniame audinyje, kurio daugiau turi nutukę žmonės - po oda ir aplink organus.

Tai gali būti viena priežasčių, dėl kurios jie turi didesnę riziką užsikrėsti liga ir didesnę riziką susirgti ja.

Imuninės sistemos vaidmuo

Organizmo gebėjimas kovoti su virusu, žinomas kaip imuninis atsakas, nėra toks efektyvus nutukusiems žmonėms, lyginant su antsvorio neturinčiais asmenimis.

Taip yra dėl uždegimo, kurį sukelia imuninės ląstelės, vadinamos makrofagais, kurie įsiveržia į mūsų riebalinį audinį. Jie trukdo mūsų ląstelėms reaguoti į infekciją.

Anot mokslininkų, tai gali sukelti „citokinų audrą“ - potencialiai gyvybei pavojingą organizmo imuninės sistemos per didelę reakciją, sukeliančią uždegimą ir didelę žalą bendrai organizmo būklei.

Tam tikro tipo riebalinis audinys labiau linkęs į makrofagų invaziją. Tai gali paaiškinti, kodėl juodaodžiai, afrikiečiai ir etninių mažumų žmonės, turintys daugiau šio tipo audinių, „serga padidėjusiu diabetu ir gali būti labiau pažeidžiami viruso“, - sako dr. Sellayah.

Straipsnis parengtas pagal bbc.com