Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Romas Pečiūra, dvidešimt metų paslaugiai tarnavo savivaldybės neįgaliems žmonėms
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Skaudžiai šią savaitę virusas smogė elektrėniškiams. Ketvirtadienio ryte sužinojome apie Socialinių paslaugų centro vairuotojo Romo Pečiūros, dvidešimt metų paslaugiai tarnavusio savivaldybės neįgaliems žmonėms, mirtį. Nors paskutinėmis dienomis sergamumas savivaldybėje gerokai sumažėjo, bet pagal šviesoforo principą vis dar liekame raudonojoje zonoje. Šią savaitę Visuomenės sveikatos centras mūsų savivaldybę paminėjo dėl naujai atsiradusio židinio.
Koronaviruso grimasos
Visuomenės sveikatos centrui pranešus apie naują užsikrėtimo židinį Elektrėnų komunaliniame ūkyje, tą dieną susirgimų užregistruota buvo tik 10. EKŪ generalinis direktorius Ričardas Leckas sako, kad užkratas į įmonę užneštas buvo iš išorės, bet viduje neišplito. Susirgę buvo keletas santechnikų, transporto darbuotojų ir kiemsargių, bet reikalingi darbai dėl susirgimų nutraukti nebuvę. Abromiškių reabilitacijos ligoninėje susirgus vienam medikui, izoliuotis teko ir 6 pacientams.
Šią savaitę nuo koronaviruso mirė vienas 70–80 amžiaus grupei priklausęs žmogus. Šarvojimo paslaugas teikiantis Darius Kmelnickas sakė, kad vis dažniau būna atvejų, kad mirusiųjų kremavimo paslaugas tenka atlikti be artimųjų. Šiuo metu šarvojimo paslaugų patalpose saugoma viena urna, kuri laidojama bus pasibaigus karantinui, kai į laidotuves suvažiuoti galės artimieji. Šią savaitę Vievio gyventoja pasidalino skaudžia patirtimi, kad vienoje Vilniaus lavoninėje už mirusiojo kūno atpažinimą buvo paimta po 60 eurų nuo kiekvieno užėjusio į morgą. Elektrėnų šarvojimo paslaugų savininkas Darius Kmelnickas sakė žinantis šį atsitikimą. Pasak jo, ligoninės sudaro sutartis su šarvojimo paslaugas teikiančia įmone, kuri yra atsakinga už palaikų atidavimą artimiesiems arba šarvojimo paslaugas atliekančiai įmonei. Verslininkas sako, kad norint sužinoti, ar teisingai jie paėmė mokestį už atpažinimą, reikėtų paskaityti sutartį. Žinoma, skausmo akimirką žmonės ne apie sutartis galvoja, o moka tiek, kiek paprašo. Paprastai įmonės mokestį ima už aprangą, kuria aprengiami einantys atpažinti. Trečiadienio, sausio 27 dienos duomenimis, savivaldybėje sirgo 698 žmonės, 2 žmonės mirė.
Skiepijimui įsibėgėjant
Elektrėnų ligoninės direktorius Edmundas Niparavičius sako, kad žiemiškas laikotarpis ligoninės personalui darbo nepridėjo. Visi skyriai dirba įprastai, išskyrus Chirurgijos, kuris perkvalifikuotas į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių. Jame gydomi ligoniai, atvežti iš Santaros klinikų. Ligoninės personalas jau laukia antrojo skiepo, kuris planuojamas atlikti vasario 2 d. E. Niparavičius turi priekaištų žmonėms, kuriems skiepas priklauso prioritetine tvarka, bet būna, kad užsiregistruoja skiepytis, bet neatvyksta. Gydytojas sako kartais pasijaučiantis taip, lyg tas skiepas būtų jam pačiam reikalingas, o ne rizikos grupei priklausančiam žmogui. Prievartos skiepytis nėra, sako daktaras, bet dėl vakcinos galiojimo terminų būtina tiksliai žinoti, kas skiepytis neatvyks. Tiesa, sako direktorius, sudarinėdami sąrašus, visada įtraukiame atsarginius variantus, kad kam nors neatvykus, skiepas atitektų kitam.
Administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius informavo, kad pirma vakcinos doze savivaldybėje paskiepyti 537 (2,24 proc. visų žmonių) žmonės. Iš jų 107 vyrai, 430 moterų. Dviem dozėm paskiepyta 20 asmenų (0,08 proc.) – 3 vyrai, 17 moterų. Apie neigiamą šalutinį skiepų poveikį informacijos neturime.
Atlaisvinimo nebus
Nors administracijos direktorius sako, kad visų karantino apribojimų reikia laikytis dėl mūsų pačių sveikatos, bet vis daugiau žmonių karantino apribojimais nėra patenkinti. Labiausiai nerimauja dirbantys pradinukų tėvai. Vaikai dažnai patys nesugeba prisijungti prie sistemos, kartais ir piktnaudžiauja galimybe nesimokyti, o dažniausiai nesupranta, kas aiškinama. Savivaldybės gyventojus piktina ne tiek nepamatuoti smulkaus verslo apribojimai, kiek tai, kad užėjus neplanuotai žiemai, nėra kur vaikams nupirkti šiltų rūbų ir avalynės. Internetinė prekyba šiuo atveju netinka, nes ir prekių laukti tenka ilgai, ir dydžiai neatitinka. Deja, nors sergamumas ir mažėja, bet gerų pokyčių artimiausiu metu nenusimato. Trečiadienį ministrų kabinetas pratęsė karantiną Lietuvoje iki vasario 28 dienos 24 valandos ir be jokių kitų pokyčių: Vyriausybė nusprendė, kad reikia pratęsti ir ribojimus judėti tarp savivaldybių. Premjerė Ingrida Šimonytė ramino, kad karantino ribojimai artimiausiu metu bus peržiūrimi ne kartą.
Koronavirusui stabdyti, atrodo, padeda pati gamta: užpustė tiek, kad judėjimą suvaržė labiau nei karantinas.
Julija Kirkilienė