PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Rugsėjo 11 d. 15:00

Antrame ture – socialdemokratė I. Lunskienė ir konservatorius K. Traškevičius

Marijampolė

Gintaras KandrotasŠaltinis: Etaplius.lt


14278

Sekmadienį vykusiuose Marijampolės savivaldybės tarybos nario-mero rinkimuose turėjo teisę dalyvauti 48835 rinkėjai, tačiau prie balsadėžių atėjo tik ketvirtadalis – 12031 (24,64 proc.), įskaitant ir tuos, kurie balsavo iš anksto (tokių buvo 4,1 proc).

110 biuletenių (0,91 proc.) pripažinti negaliojančiais.


Foto galerija:

m9b7123.jpg
m9b7189.jpg
m9b7650.jpg
mg-6939.jpg

Rinkimuose dalyvavusių savivaldybės gyventojų valia aštuonis į mero postą pretendavusius kandidatus išrikiavo tokia tvarka: Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatė Irena Lunskienė (5783 balsai, 48,07 proc.), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Kęstutis Traškevičius (1911 balsų, 15,88 proc.), savarankiškai kandidatavęs Algis Žvaliauskas (1247 balsai, 10,66 proc.), Lietuvos centro partijos kandidatas Gediminas Akelaitis (978 balsai, 8,13 proc.), savarankiškai kandidatavęs Gintaras Skamaročius (735 balsai, 6,11 proc.), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų kandidatas Karolis Dvylys (469 balsai, 3,9 proc.), Lietuvos liberalų atstovas Saulius Skinkys (413 balsų, 3,46 proc.), Partijai Tvarka ir teisingumas atstovaujantis Dobilas Sinkevičius (385 balsai, 3,2 proc.).

Taigi po dviejų savaičių vyksiančiame antrame rinkimų ture dalyvaus du daugiausia balsų surinkę pretendentai – socialdemokratė I. Lunskienė ir konservatorius K. Traškevičius.

Beje, antras turas vyktų netgi tuo atveju, jei bent vienas pretendentas būtų surinkęs daugiau nei pusę rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Mat rinkėjų aktyvumas buvo per mažas – balsavo mažiau nei 40 proc. rinkimų teisę turinčių savivaldybės gyventojų.

Kad rinkėjų aktyvumas buvo labai mažas, sekmadienio vakarą surengtoje spaudos konferencijoje konstatavo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė. Pasak pirmininkės, jis netgi gerokai mažesnis, palyginti su buvusiais savivaldos rinkimais.

Naujajai komisijos pirmininkei Marijampolėje teko išklausyti nemažai priekaištų ir dėl rinkimų organizavimo, ir dėl informacijos apie rinkimus sklaidos, kandidatų ir jų programų pristatymo.

Rimtų priekaištų išsakė ne vien žurnalistai, bet ir į spaudos konferenciją atvykęs kandidatas G. Skamaročius, ir Lietuvos centro partijos Marijampolės skyriaus pirmininkas Vincas Botyrius.

Konferencijos metu netgi buvo konstatuota, jog vos ne visi su rinkimų organizavimu susiję darbai buvo atliekami taip, kad kuo mažiau rinkėjų ateitų balsuoti. Pavyzdžiui, vietoje numatytų TV debatų tebuvo parodyti du vaizdo įrašai nepalankiausiu rinkėjams laiku, radijo laidų rinkimų tema iš viso nebuvo, o daliai rinkėjų kvietimai balsuoti iš viso nebuvo įteikti.

Pamiršta liko ir dalis garbaus amžiaus rinkėjų, turinčių teisę balsuoti namuose.

Išklausiusi pretenzijas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė pažadėjo į jas atsižvelgti ir patikino, kad išvados ateičiai tikrai bus padarytos.

Bet būta ir džiugesnių dalykų: konferencijoje dalyvavęs Policijos departamento Ekstremalių situacijų ir patrulių skyriaus vyriausiasis tyrėjas Vaidas Giršvildas ir rinkimus stebėjusios nevyriausybinės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovė Greta Ginevičiūtė konstatavo, jog pažeidimų per šiuos rinkimus nebuvo. Tiesa, kai kam iš dalyvavusių politikų kilo abejonių dėl skaidrumo balsuojant gydymo ar globos įstaigose. Pažadėta, kad į tai irgi bus atkreiptas dėmesys, tačiau apie galimus pažeidimus reikėtų informuoti iš anksto – tuomet tokioms abejonių keliančioms balsavimo vietoms prevencine tvarka būtų galima skirti daugiau dėmesio.