REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Lapkričio 5 d. 17:08

Artėja visiškas Šerkšno Mėnulio kruvinas užtemimas

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


250439

Antradienį popiet Mėnulis praskris pro Žemės šešėlį ir įvyks visiškas Mėnulio užtemimas. Kadangi tai bus šviesus paros metas, Lietuvoje šio reiškinio nematysime.

Antras šiemet

Antradienį, 2022 m. lapkričio 8 d., 12:59 val. Lietuvos laiku vyks visiškas Mėnulio užtemimas.

Tai antrasis ir paskutinis šių metų Mėnulio užtemimas, o ankstesnis Mėnulio užtemimas (irgi visiškai pilnas) buvo šiemet gegužės 16 d.

Užtemimai visuomet vyksta poromis (Saulės ir Mėnulio su dviejų savaičių pertrauka) mažiausiai du kartus per metus. Saulės užtemimai visuomet vyksta tik per jaunatį, o Mėnulio - tik per pilnatį. Visa tai normalu.


Tačiau visiški Mėnulio užtemimai pasitaiko kas keletą metų. O šiemet abu Mėnulio užtemimai, tiek Skorpiono, tiek Jaučio žvaigždyne, – visiškai pilni. Tai reta per vienerius kalendorinius metus.


Kodėl ši pilnatis – Bebro ar Šerkšno, o Mėnulis - raudonas?


Per patį užtemimą 13:01 įvyks ir Mėnulio pilnatis Jaučio 16 laipsnyje. Lapkričio pilnatis vadinama Bebro arba Šerkšno pilnatimi.
Šie pavadinimai kilo iš žmogaus gamtos stebėjimo ir ypač paplito po 1930 m. paskelbto „indėnų almanacho“.

Mat tokiu metu pasirodo pirmoji šalna, šerkšnas ar net pirmasis sniegas. Šiaurės Amerikos indėnams tai būdavo ženklas, kad žemę netrukus sukaustys gruodas ir jau pats laikas statyti bebrų spąstus, kol dar pelkės neužšalo tam, kad užsitikrintų šiltų žieminių kailių ir šviežios mėsos per žiemą.

O kruvinu užtemimas vadinamas dėl matomo rusvai raudono atspalvio, kuriuo Mėnulio vaizdas nusidažo dėl Saulės šviesos, krentančios ant jo disko. Žemės, kuri tuo metu visiškai užstoja Mėnulį, atmosfera filtruoja mėlyną šviesą, o oranžinė ir raudona praeina per atmosferą. Ši šviesa dar kartą lūžta visiškai užtemusio Mėnulio paviršiuje, taip apšviesdama jį rausvai oranžine spalva. Dėl šios priežasties visiškas Mėnulio užtemimas šnekamojoje kalboje vadinamas kruvinu ar kraujo mėnuliu.


Kur matomas?


Šis įspūdingas reginys Lietuvoje šįsyk nebus matomas, nes vyks šviesiu paros metu. Mėnulis į Žemės šešėlį įslinks apie 10 val. ryto ir išlįs iš jo apie 16 valandą. Pilnas užtemimas truks 1 valandą ir 25 minutes, t. y. nuo 12:16 iki 13:41 val., o maksimali fazė bus 12:59 val.


Regionai, kuriuose bus matomas šis kruvinas Mėnulio pilnaties užtemimas yra Šiaurės ir Rytų Europa, Azija, Australija, Šiaurės Amerika, Didžioji Pietų Amerikos dalis, Ramusis vandenynas, Atlanto vandenynas, Indijos vandenynas, Arktis, Antarktida.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA