Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt
Vienoje vietoje tiek Antanų, kiek jų šeštadienį birželio 15-ąją buvo susirinkę į Kazlų Rūdos savivaldybėje esantį Antanavo kaimą, turbūt niekur ir niekada Lietuvoje nesusirenka. O štai į Antanavą švęsti Smetoninių Šimtmečio Antaninių susirinko ne tik šiame kaime gyvenantys Antanai, bet ir iš aplinkinių kaimų, taip pat Kazlų Rūdos. Be to, į Antanavą suvažiavo ir įvairaus amžiaus Kauno, Dzūkijos ir net Žemaitijos Antanai.
Šeštadienį Antanave vykusi šventė buvo skirta pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos prezidentavimo 100-mečiui ir Lietuvos šaulių, taip pat Lietuvos aviacijos 100 metų jubiliejams paminėti.
Šventė prasidėjo šiek tiek po pietų kermošiaus atidarymu. Be to, pradėjo veikti Antano pasų poskyris, suaugusius ir vaikus traukė uniformuoti istorinių Antano Gustaičio lėktuvų ANBO atkūrimo eskadrilės pilotai ir konstruktoriai, vaikams organizavę kūrybines aviacijos dirbtuves, o suaugusiems pasakoję apie lėktuvo ANBO-2 atkūrimą ir planus kitais metais turėti ir ANBO-1, o vėliau – ir ANBO-3. Kiek vėliau į Antanavo dvaro parką susirinkusiems šventės dalyviams programą parodė Šakių cirko mokyklos auklėtiniai, o Antanavo bendruomenės bičiuliai iš Jurbarko rajono Viešvilės bendruomenės centro „Skalvija“ čia pat virė žuvienę ir visus vaišino.
Didžiulis sujudimas kilo apie 16 val., kai prie senojo dvaro pastato šventės dalyviai, Kazlų Rūdos kultūros centro pučiamųjų orkestras ir Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių IV rinktinės 407 kuopos šaulių būrys pasitiko šimtmečio automobiliu į Antanavą atvykusį patį prezidentą Antaną Smetoną, kurio vaidmenį šauniai atliko Aleksoto (Kauno) bendruomenės narys Drąsutis Vilėniškis. Drauge su juo į dvarą atvyko ir Antanavo dvaro šeimininkę įkūnijusi vietos bendruomenės įkūrėja ir bendruomeninio judėjimo šalyje lyderė, o dabar Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos direktorė Reda Kneizevičienė ir renginio vedėjas Modestas Mastavičius. Netrukus po trumpos prezidentinės sveikinimo kalbos prie įspūdingais gėlynais pasipuošusio senojo dvaro pastato iškilmingai buvo pakeltos trys vėliavos: Lietuvos valstybės, Lietuvos istorinė ir Antanavo.
Po to svečiai ir šventės dalyviai buvo pakviesti į Antanavo koplyčią. Joje koncertą surengė VDU Muzikos akademijos pučiamųjų kvintetas ir iš Vokietijos atvykusi Štutgarto lietuvių bendruomenės atstovė solistė Justina Levanaitė.
Po koncerto šventė persikėlė į Antanavo parką. Čia vėl visus pasveikino prezidentas A. Smetona, o dvaro ponia (R. Kneizevičienė) pristatė įdomius Antanavo dvaro istorijos ir dvarininkų veiklos momentus. „Pernai Antanave apsilankė Lenkijoje gyvenantys prezidento Antano Smetonos giminaičiai, – sakė R. Kneizevičienė. – Jų vizito metu sužinojome, kad prezidentas A. Smetona iš tiesų yra lankęsis Antanavo dvare. Būtent dėl to ir gimė mintis šiemet per Antanines paminėti prezidento inauguracijos šimtmetį.“
Po to parke buvo atidengti du šventiniai suoleliai, ant kurių autentišku Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto šriftu išgraviruotos kelios A. Smetonos mėgtos sentencijos. Suvalkijos šaulių IV rinktinės 407 kuopos šaulių būrys Lietuvos šaulių sąjungos ir Lietuvos aviacijos šimtmečiams atminti iššovė kelias šventines salves.
Šventinį koncertą pradėjo Antanavo kultūros namų ansamblis „Vilnis“. Po jų koncertavo Antanavo bendruomenės bičiulių Telšių rajono Nevarėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela, šoko Bagotosios kultūros namų šokėjos.
Koncerto pertraukoje į šventę atvykusiems Antanams buvo įteikti Šimtmečio Antaninių Antano pasai.
Apie 18.30 val. virš Antanavo praskrido atkurtas istorinis iš šio krašto kilusio garsaus aviatoriaus, konstruktoriaus Antano Gustaičio lėktuvas ANBO-2, kurį pilotavo Rolandas Kalinauskas. Antanavo padangėje skraidė ir Marijampolės aeroklubo lėktuvas, ant šventės dalyvių pabėręs saldainių.
Kauno muzikinio teatro solistai Liudas Mikalauskas ir Egidijus Bavikinas su kabareto šokėjais pristatė programą „Nuo Dolskio iki Gorbulskio“. Po šio koncerto visi buvo pakviesti sušokti smetoninį šventinį kadrilį.
Vakarinėje šventės dalyje koncertavo grupė „Lietuvaičiai“, vyko diskoteka, o sutemus Antanavo dangų nušvietė šventiniai fejerverkai.
Smetoninės Šimtmečio Antaninės buvo išties įspūdingas, puikiai organizuotas renginys, pareikalavęs didelio vietos bendruomenės ir Antanavo kultūros namų įdirbio bei pastangų. Šventę parėmė Kultūros meno taryba prie Kultūros ministerijos, Kazlų Rūdos savivaldybės administracija, savivaldybės Kultūros centras, vietos ūkininkai, kelios įmonės, Marijampolės aeroklubas ir kt.
Ričardo Pasiliausko nuotraukos