Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Jau nieko nebestebina Rietave kartas nuo karto apsigyvenantys kitataučiai – visi žino, jog tai Rietavo atviro jaunimo centro tarptautiniai savanoriai. Vienas jų – Dime Danov – Rietave praleido 8 mėnesius. Dime į Rietavą atkeliavo iš Šiaurės Makedonijos, Skopje miesto. Savanoriauti vaikinas labai troško, o į Lietuvą pateko atsitiktinai.
Savanorystė – labai naudinga patirtis
Gyvendamas Rietave, apie savo gimtąją šalį Dime daug nekalbėdavo, sakydavo, kad Makedonijoje gyvena apie 2 mln. gyventojų, o ekonominė padėtis, lyginant su Lietuvos, skurdi, tad žmonės ten gyvena gana sunkiai. Prieš išvykdamas į Rietavą, Dime dirbo vienoje iš Skopje mieste esančių įmonių, personalo žmogiškųjų išteklių departamente. Jo gimtinė – Negotino miestelis – dydžiu artimas Rietavui. Tėvai – paprasti žmonės, sunkiai gyvenę ir kaip įmanydami stengęsi išlaikyti Dime ir jo vyresniąją seserį. Augdamas vaikinas skaitė įvairaus pobūdžio knygas, daugiausia filosofines, iš jų mokėsi, o baigęs mokyklą, nepuolė iškart studijuoti, ėmė dirbti, o vėliau atkeliavo į Rietavą. Nepaisant to, kad nekrimto mokslų, Dime labai apsiskaitęs, savarankiškai išmoko daug dalykų, tarp jų – ir profesionalios anglų kalbos.
Paklaustas, kas paskatino rinktis savanorystę, vaikinas sakė, jog norėjo išvykti iš gimtosios šalies, pažinti save, atrasti naujų dalykų, be to, kadangi jo vaikystė nebuvo lengva, norėjo padėti kitiems. Vaikinas nesirinko Lietuvos kaip šalies, į kurią norėtų atvykti, gana seniai teikė gyvenimo aprašymą į įvairias organizacijas ne vienoje šalyje, o Rietavo atviras jaunimo centras teigiamai atsakė į jo kandidatūrą. Jaunimo centras pastaraisiais metais dirba su tiksline grupe – mažiau galimybių turinčiais jaunuoliais, kurie patiria įvairių sunkumų. Tai socialinių įgūdžių trūkumas, problemos šeimoje, mokykloje, visuomenėje, elgesio sutrikimai, socialinės rizikos šeimos ir pan. Savanoriui nebuvo sunku dirbti jaunimo centre, jis gana lengvai rado bendrą kalbą su jaunimu. Pagrindinė jo veikla – santykio su jaunu žmogumi kūrimas pasitelkiant atvirojo darbo su jaunimu principus. Dime visada skirdavo laiko atėjusiesiems, jų klausėsi, dalijosi mintimis, diskutavo.
Savanoriavimas vaikinui buvo kaip pertrauka nuo įprasto darbo ir laikas, kurio metu galima viską pergalvoti. Anot jo, savanorystė yra nepaprastai naudinga patirtis. Paklaustas apie savo veiklas Rietavo atviro jaunimo centre, Dime sako, kad didžiąją laiko dalį praleido piešdamas, skaitydamas, fotografuodamas ir būdamas kartu su į centrą ateinančiais jaunuoliais. Jis taip pat mėgo ir pasivaikščiojimus Rietavo parke. Vaikinas stengėsi pažinti ir suprasti jauną žmogų, jo poreikius, problemas, skatindavo kalbėtis apie tai, kviesdavo užsiimti veiklomis, kurios tuo metu galėjo pradžiuginti: biliardu, žaisti kompiuterinius žaidimus, kalbėtis prie arbatos puodelio ir pan. Dime yra labai geras fotografas, tai vienas iš jo pomėgių, kaip ir poezija bei kūryba. Fotografijos įgūdžius Dime panaudojo fotografuodamas centro užsiėmimus, turnyrus, leido jaunuoliams pasidaryti profesionalias nuotraukas. Jis taip pat buvo pakviestas fotografuoti Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos abiturientų šimtadienio šventę.
Tradiciniai lietuviški patiekalai įspūdžio nepaliko
Paklaustas apie skirtumus tarp savo tautiečių ir lietuvių, Dime sako, kad Lietuvoje jį nustebino žmonių bendruomeniškumas, kurio jo šalyje stinga. Taip pat lietuviai yra atsargūs žmonės.
Įdomiausia tema – kaip kitataučiai reaguoja į mūsų maistą. Dime sako, kad dievina mūsų saldumynus, tačiau nesupranta, kodėl mes valgome šaltą rožinę sriubą (šaltibarščius), jam keista pasirodė tiek patiekalo spalva, tiek skonis. Kiti tradiciniai patiekalai jam atrodė sunkus maistas. Jis ragavo tiek žemaičių blynų, tiek cepelinų, tiek bulvių plokštainio (beje, jį teko gamintis pačiam su kitais tarptautiniais savanoriais). Plokštainis vaikinui įspūdžio taip pat nepaliko, jį apibūdino kaip bulvių pyragą, kuris labai apsunkina organizmą.
Atvykus iš kitos valstybės, vienas didžiausių sunkumų yra kalbos barjeras. Nuo 2018 m. tarptautiniams savanoriškos veiklos projektams nebėra skiriama lėšų lingvistinei paramai. Tai buvo nustatyta pačios Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros. Tai reiškia, kad visi atvykę savanoriai į Lietuvą galėjo mokytis lietuvių kalbos Erasmus+ Europos komisijos sukurtoje „Online linguistic support“ sistemoje patys. Anot vaikino, mūsų kalba jam pasirodė labai sunki, jam įstrigę žodžiai – „labai ačiū“, „labas“, „viskas bus gerai“.
Didžiąją laiko dalį vaikinas praleido Rietave, tačiau per savanorystės laikotarpį aplankė Kuršių Neriją, kurios grožis sužavėjo, ypatingai ilgi pasivaikščiojimai miške. Visa Lietuvos gamta jam paliko didžiulį įspūdį. Labai patiko ir Vilniaus senamiestis.
Rietavas – tylus ir švarus miestas
Paklaustas apie skirtumus tarp jo tėvynės ir Lietuvos, Dime vardijo, kad tai būtų darbo užmokestis, geografija (Lietuva neturi kalnų), žmonių mentalitetas. Sąrašas ganėtinai ilgas, nes mūsų kraštas vaikinui atrodė lyg visai kitoks pasaulis, nei jis buvo įpratęs matyti. „Aš gerbiu lietuvius, nes jie gerbia savo kultūrą ir daug dirba, kad ją išsaugotų. Neturiu daug draugų lietuvių, bet pamačiau, kad jūsų žmonės bendruomeniški, todėl nemanau, kad egzistuojantys stereotipai, jog lietuviai yra pikti, nelaimingi, yra realūs. Rietave draugų susirasti gana sunku, nes tai nedidelis miestas, žmonės santūresni, ne visi linkę iškart bendrauti, kalbėtis. Jie skiria daugiau laiko pažinti žmogų, yra labiau dalykiški, kas man šiek tiek neįprasta“, – sakė vaikinas.
Paklaustas nuomonės apie Rietavą, jis sakė, jog tai tikrai nėra miestas, kuriame jaunimas trokštų gyventi. Žiūrint iš kitos pusės, čia labai tylu ir švaru. Rietavas savanoriui asocijavosi su gimtuoju miesteliu. „Jūsų miestas gražus, švarus, ramus, man nebuvo sunku čia gyventi, bet tuo pačiu nebuvo ir lengva. Čia patirta nemažai gerų emocijų, bet neretai mane aplankydavo vienišumo ir sunkumo jausmas, būtent dėl tų priežasčių aš palikau savo gimtąjį miestelį ir išvykau į sostinę Skopje. Jokiu būdu nelyginu Rietavo ir Negotino, tačiau mažame miestelyje man sunku“, – sakė vaikinas.
Vasarą Dime paliko Rietavą ir grįžo namo. Šiais metais jis ketina pradėti studijuoti vaizduojamąjį meną. Ateitį vaikinas sieja su fotografija. Planuose – ir darbas su filmais.